Přeskočit na obsah

Další ročník soutěže MUNISS začíná. Studenti vysokých škol se tentokrát zaměří na dočasné využití budoucí chytré čtvrti Špitálka

28. ledna 2022

Soutěž MUNISS přivádí ke spolupráci zástupce města a studenty napříč vysokými školami v Brně. Dnes slavnostně začíná už jedenáctý ročník této meziuniverzitní soutěže, který se bude věnovat návrhům na dočasné využití plánované chytré čtvrti Špitálka. Nejlepší soutěžní týmy si na konci května 2022 rozdělí přes sto tisíc korun.

Cílem soutěžních prací na téma „Impulz pro Špitálku“ bude nalézt způsob využití části areálu brněnských tepláren, která nadále nebude sloužit teplárenským účelům a chystá se na přestavbu a vznik nové chytré čtvrti. Areál ztělesňuje industriální dědictví města a nová čtvrť bude dle plánů respektovat genius loci tohoto cenného území v blízkosti centra města. 

Budoucí podobu chytré čtvrti Špitálka, která je jedním ze strategických projektů města Brna, v současné době intenzivně diskutujeme se všemi důležitými partnery. Známe základní parametry pro plánování a budeme se snažit o výstavbu v souladu s nejnovějšími trendy. Právě Špitálka by se měla totiž stát symbolem pokroku a moderních technologií ve městě Brně. Vybudovat podobnou čtvrť ještě nějaký čas zabere, studentské týmy nám ale mohou pomoci navrhnout malé, ale o to významnější změny již v řádu dalších měsíců. Na kreativní nápady studentských týmů jsem jako každý rok velmi zvědav,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Studenti v průběhu několika dalších měsíců vytvoří komplexní manuál dočasného využití území, tzn. jakým způsobem, v jakém časovém horizontu a za jakých podmínek by se areál budoucí chytré čtvrti mohl začít využívat. Výstupem soutěže budou také reálné zásahy v lokalitě Špitálky, které využijí lokálních zdrojů a materiálů a zapojí území do stávající městské infrastruktury.

Soutěž MUNISS vzniká v úzké spolupráci Magistrátu města Brna, Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického v Brně a Mendelovy univerzity. Studenty v průběhu následujících měsíců čekají intenzivní práce v multioborových týmech, konzultace s odborníky z různých oborů, workshopy i exkurze.

Tiskové středisko MMB
e-mail: tis@brno.cz
tel.: 542 172 162
www.brno.cz 


Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.