Přeskočit na obsah

Další ročník soutěže MUNISS začíná. Studenti vysokých škol se tentokrát zaměří na dočasné využití budoucí chytré čtvrti Špitálka

28. ledna 2022
Soutěž MUNISS přivádí ke spolupráci zástupce města a studenty napříč vysokými školami v Brně. Dnes slavnostně začíná už jedenáctý ročník této meziuniverzitní soutěže, který se bude věnovat návrhům na dočasné využití plánované chytré čtvrti Špitálka. Nejlepší soutěžní týmy si na konci května 2022 rozdělí přes sto tisíc korun.

Cílem soutěžních prací na téma „Impulz pro Špitálku“ bude nalézt způsob využití části areálu brněnských tepláren, která nadále nebude sloužit teplárenským účelům a chystá se na přestavbu a vznik nové chytré čtvrti. Areál ztělesňuje industriální dědictví města a nová čtvrť bude dle plánů respektovat genius loci tohoto cenného území v blízkosti centra města. 

Budoucí podobu chytré čtvrti Špitálka, která je jedním ze strategických projektů města Brna, v současné době intenzivně diskutujeme se všemi důležitými partnery. Známe základní parametry pro plánování a budeme se snažit o výstavbu v souladu s nejnovějšími trendy. Právě Špitálka by se měla totiž stát symbolem pokroku a moderních technologií ve městě Brně. Vybudovat podobnou čtvrť ještě nějaký čas zabere, studentské týmy nám ale mohou pomoci navrhnout malé, ale o to významnější změny již v řádu dalších měsíců. Na kreativní nápady studentských týmů jsem jako každý rok velmi zvědav,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Studenti v průběhu několika dalších měsíců vytvoří komplexní manuál dočasného využití území, tzn. jakým způsobem, v jakém časovém horizontu a za jakých podmínek by se areál budoucí chytré čtvrti mohl začít využívat. Výstupem soutěže budou také reálné zásahy v lokalitě Špitálky, které využijí lokálních zdrojů a materiálů a zapojí území do stávající městské infrastruktury.

Soutěž MUNISS vzniká v úzké spolupráci Magistrátu města Brna, Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického v Brně a Mendelovy univerzity. Studenty v průběhu následujících měsíců čekají intenzivní práce v multioborových týmech, konzultace s odborníky z různých oborů, workshopy i exkurze.

Tiskové středisko MMB
e-mail: tis@brno.cz
tel.: 542 172 162
www.brno.cz 


Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.