Přeskočit na obsah

Další pomoc ukrajinským uprchlíkům: město zajistí informační kampaň v MHD, na Nerudově vyčlení 3 byty pro případné ubytování, na výstavišti vznikne nábytková banka

03. března 2022

Dnes opět mimořádně zasedla Rada města Brna. Tématem byla pomoc lidem, kteří utíkají z válkou postižené Ukrajiny do Brna. Pro lepší informovanost město připraví kampaň v městské hromadné dopravě. Na Nerudově budou stavebními úpravami připraveny další 3 byty pro případné ubytování uprchlíků. Posledním schváleným opatřením je zřízení nábytkové banky na výstavišti.

„Po počáteční živelnosti se stává pomoc lidem prchajícím z Ukrajiny organizovanější a ve všech směrech komplexnější. Veškeré dostupné informace se snažíme neustále aktualizovat na webu ukrajina.brno.cz. Stránky jsou přeložené i do ukrajinštiny, což může velmi pomoci nově příchozím lidem. Aby se o webu dovědělo co nejvíce lidí, ať už místních, nebo z Ukrajiny, spustíme v nejbližší době ve vozech městské hromadné dopravy kampaň, která bude na stránky upozorňovat,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Dalším tématem zasedání bylo vyčlenění 3 bytových jednotek, které jsou nyní ve správě městské příspěvkové organizace SZZ II, pro případné ubytování občanů utíkajících před válkou. „Zmiňované prostory na Nerudově 7 a 9 jsou v budoucnu určeny k přestavbě na zdravotnické zařízení. V současné situaci jsme však schopni bytové jednotky jednoduchými stavebními úpravami připravit pro případné ubytování. Předpokládáme, že na úpravu každé jednotky bude potřeba 100 tisíc Kč, celkem to bude tedy 300 tisíc Kč,“ sdělil 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Jak se postupně připravují byty, které by mohly sloužit k dlouhodobějšímu pronájmu občanům z Ukrajiny, tak se ukázalo, že není dostatek nábytku potřebného k jejich vybavení. „Pro tento účel spustíme od pátku 4. března na brněnském výstavišti v pavilonu G1 nábytkovou banku. Do ní bude moci široká veřejnost nebo firmy přivézt využitelný nábytek jako postele, rošty, matrace, židličky, stoly, komody nebo kuchyňské linky. Stále jsou žádané i spacáky nebo karimatky. Současná nábytková banka, kterou provozuje Odbor životního prostředí MMB s městkou společností SAKO Brno, je totiž prázdná a sídlí v prostorech s nedostatečnou kapacitou,“ upřesnil Petr Hladík a dodal: „Pověřený zaměstnanec SAKO Brno bude od dárců nábytek přebírat každý den včetně víkendu v čase od 12 do 18 hodin. Dodám, že vjezd do areálu bude přes 4. bránu.“

Za pronájem prostor na výstavišti zaplatí město od března do konce května společnosti Veletrhy Brno 3,2 milionu Kč, což je polovina standardního nájemného. Vzhledem ke složité situaci ve veletržním odvětví jsme pronájem nepožadovali zdarma a dohodli jsme se na výhodném nájemném pro obě strany,“ uzavřela Markéta Vaňková.

 Bc. Filip Poňuchálek
tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz  

Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.