Přeskočit na obsah

Další pomoc ukrajinským uprchlíkům: město zajistí informační kampaň v MHD, na Nerudově vyčlení 3 byty pro případné ubytování, na výstavišti vznikne nábytková banka

03. března 2022
Dnes opět mimořádně zasedla Rada města Brna. Tématem byla pomoc lidem, kteří utíkají z válkou postižené Ukrajiny do Brna. Pro lepší informovanost město připraví kampaň v městské hromadné dopravě. Na Nerudově budou stavebními úpravami připraveny další 3 byty pro případné ubytování uprchlíků. Posledním schváleným opatřením je zřízení nábytkové banky na výstavišti.

„Po počáteční živelnosti se stává pomoc lidem prchajícím z Ukrajiny organizovanější a ve všech směrech komplexnější. Veškeré dostupné informace se snažíme neustále aktualizovat na webu ukrajina.brno.cz. Stránky jsou přeložené i do ukrajinštiny, což může velmi pomoci nově příchozím lidem. Aby se o webu dovědělo co nejvíce lidí, ať už místních, nebo z Ukrajiny, spustíme v nejbližší době ve vozech městské hromadné dopravy kampaň, která bude na stránky upozorňovat,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Dalším tématem zasedání bylo vyčlenění 3 bytových jednotek, které jsou nyní ve správě městské příspěvkové organizace SZZ II, pro případné ubytování občanů utíkajících před válkou. „Zmiňované prostory na Nerudově 7 a 9 jsou v budoucnu určeny k přestavbě na zdravotnické zařízení. V současné situaci jsme však schopni bytové jednotky jednoduchými stavebními úpravami připravit pro případné ubytování. Předpokládáme, že na úpravu každé jednotky bude potřeba 100 tisíc Kč, celkem to bude tedy 300 tisíc Kč,“ sdělil 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Jak se postupně připravují byty, které by mohly sloužit k dlouhodobějšímu pronájmu občanům z Ukrajiny, tak se ukázalo, že není dostatek nábytku potřebného k jejich vybavení. „Pro tento účel spustíme od pátku 4. března na brněnském výstavišti v pavilonu G1 nábytkovou banku. Do ní bude moci široká veřejnost nebo firmy přivézt využitelný nábytek jako postele, rošty, matrace, židličky, stoly, komody nebo kuchyňské linky. Stále jsou žádané i spacáky nebo karimatky. Současná nábytková banka, kterou provozuje Odbor životního prostředí MMB s městkou společností SAKO Brno, je totiž prázdná a sídlí v prostorech s nedostatečnou kapacitou,“ upřesnil Petr Hladík a dodal: „Pověřený zaměstnanec SAKO Brno bude od dárců nábytek přebírat každý den včetně víkendu v čase od 12 do 18 hodin. Dodám, že vjezd do areálu bude přes 4. bránu.“

Za pronájem prostor na výstavišti zaplatí město od března do konce května společnosti Veletrhy Brno 3,2 milionu Kč, což je polovina standardního nájemného. Vzhledem ke složité situaci ve veletržním odvětví jsme pronájem nepožadovali zdarma a dohodli jsme se na výhodném nájemném pro obě strany,“ uzavřela Markéta Vaňková.

 Bc. Filip Poňuchálek
tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz  

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.