Další krok k záchraně Arnoldovy vily: Město smění potřebné pozemky - Tiskový servis

Další krok k záchraně Arnoldovy vily: Město smění potřebné pozemky

  • 22. března 2019
  • 2 minuty čtení

(ral) - Na směně pozemků, která byla poslední překážkou k podání žádosti o dotaci, se tento týden dohodlo město a Akademie věd. Díky tomu se Brno tento rok bude moci ucházet o peníze z Norských fondů.

Další krok k záchraně Arnoldovy vily: Město smění potřebné pozemky
Další krok k záchraně Arnoldovy vily: Město smění potřebné pozemky

Radní na svém zasedání schválili směnu pozemků, které vlastní město v Pisárkách, za pozemky v blízkosti Arnoldovy vily. Ty v současnosti patří Ústavu geoniky Akademie věd. Podle studie Atelieru 99 je ale právě přes ně nejvhodnější vést novou přístupovou cestu. „Směna pozemků s Akademií věd ČR, tedy de facto českým státem, je odvalením posledního kamene, který brání vypsání žádosti o dotaci z Norských fondů. K podání žádosti je totiž nutné doložit vydané stavební povolení. Výzva bude podle dostupných informací vyhlášena patrně v červnu letošního roku, a proto je nezbytné přípravy dokončit co nejdříve,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík. 

Arnoldova vila byla postavena v roce 1862 na rozsáhlém pozemku při ulici Drobného na základě vlastního návrhu prvního majitele – stavitele Josefa Arnolda. Na začátku 20. století byla rozšířena a upravena ve stylu art deco s prvky secese. Od roku 1952 tu následujících šest desetiletí sídlila mateřská škola. V roce 2010 byla vila prohlášena kulturní památkou. Její technický stav je ale špatný, v současnosti se proto připravuje rozsáhlá rekonstrukce. V říjnu loňského roku uzavřela městská část Brno-sever smlouvu se zhotovitelem projektové dokumentace.

Další články z rubriky