Přeskočit na obsah

Další fungování Ambasády nezávislé běloruské kultury podpoří město 400 tisíci korun

09. června 2021

Víc než půlroční existenci má za sebou Ambasáda nezávislé běloruské kultury, kterou k 17. listopadu 2020 zřídila městská příspěvková organizace Centrum experimentálního divadla. Za tu dobu ambasáda zorganizovala (či spoluorganizovala) nebo iniciovala řadu akcí včetně několika rezidenčních pobytů běloruských umělců. Brněnští radní nyní doporučili zastupitelům podpořit ve druhém pololetí fungování ambasády 400 tisíci korun.

V začátcích poslalo město Ambasádě nezávislé běloruské kultury 200 tisíc korun, které byly určeny na výdaje na ambasadora Sjarheje Smatryčenka a činnost ambasády do 30. června 2021. Navrhovaných 400 tisíc korun částečně pokryje personální náklady ve zbývajícím půlroce. Kromě zmíněné podpory od města získalo CED od jiných institucí dalších 1,5 milionu korun na konkrétní projekty. „Situace v Bělorusku se nezměnila a funkcí ambasády tak nadále zůstává propagovat v Česku nezávislou běloruskou kulturu, která je na domácí scéně potlačována, podporovat nezávislé umělce a umožňovat jim svobodnou činnost, ale také přinášet úplné, nezkreslené informace o dění v Bělorusku,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

V současnosti se ambasáda připravuje například na účast na Noci literatury nebo na festivalu Meeting Brno, na němž proběhne debata s účastí několika českých a běloruských osobností. Prezentace běloruských autorů se chystá také na Mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy nebo na Bratislavském knižním festivalu, proběhne samozřejmě i přímo v Brně.

„Dosavadní působení ambasády kladně reflektují zástupci české pobočky Amnesty International, ambasáda získala vyjádření Ministerstva kultury ČR o tzv. národním zájmu, díky kterému mohou do Česka přicestovat běloruští umělci. Je domluvena také záštita Ministerstva zahraničních věcí ČR,“ doplnil náměstek primátorky pro kulturu Tomáš Koláčný.

Za uplynulé měsíce se podařilo domluvit například šest rezidenčních pobytů, a to ve spolupráci s Domem umění města Brna (pro umělce Uladzimira Hramoviče a Alesju Pčolkovou), s Činohrou Národního divadla
v Praze a duchovním centrem Pražská křižovatka (pro dramatičky Aksanu Hajkovou a Alenu Ivaňušenkovou) a s Českým literárním centrem (pro básnířku Nastu Kudasavovou a prozaika Sjarheje Kalendu). „Série čtení a besed s běloruskými umělci proběhla také v devíti českých městech, na jejich uskutečnění se podílela řada divadel a univerzit,“ doplnil radní pro kulturu Marek Fišer. K aktivitám ambasády patřila také výzva pro významné osobnosti českého kulturního a veřejného života, aby napsaly dopisy, které ambasáda následně zprostředkovala běloruským politickým vězňům.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Úspěšní cizinci působící v Brně se stali ambasadory města. Dnes na Nové radnici prezentovali své zkušenosti

Je jich 13. Pocházejí z 11 zemí. Společné mají to, že se usadili v Brně, podnikají, působí ve výzkumu a managementu a dokáží prezentovat příležitosti pro spolupráci s brněnskými firmami a institucemi v regionech svého původu. Brněnští ambasadoři. Jejich vybraní zástupci dnes navštívili Novou radnici.

Rekonstrukce kluboven pod Bílou horou proběhla díky participativnímu rozpočtu Dáme na vás

V úterý 29. 11. byly v Židenicích slavnostně otevřeny Mládežnické klubovny pod Bílou horou. Prostory byly zrekonstruovány díky participativnímu rozpočtu Dáme na Vás. Areál s multifunkčním hřištěm využívá o víkendu i široká veřejnost, kdy zejména rodiče s dětmi oceňují, že je zde k dispozici také sociální zařízení a pitná voda. Mnohé rodiny navíc areál navštěvují po generace, protože první klubovna zde vznikla již téměř před 50 lety a někteří její tehdejší uživatelé sem dodnes rádi zavítají.

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.