Přeskočit na obsah

Další fungování Ambasády nezávislé běloruské kultury podpoří město 400 tisíci korun

09. června 2021
Víc než půlroční existenci má za sebou Ambasáda nezávislé běloruské kultury, kterou k 17. listopadu 2020 zřídila městská příspěvková organizace Centrum experimentálního divadla. Za tu dobu ambasáda zorganizovala (či spoluorganizovala) nebo iniciovala řadu akcí včetně několika rezidenčních pobytů běloruských umělců. Brněnští radní nyní doporučili zastupitelům podpořit ve druhém pololetí fungování ambasády 400 tisíci korun.

V začátcích poslalo město Ambasádě nezávislé běloruské kultury 200 tisíc korun, které byly určeny na výdaje na ambasadora Sjarheje Smatryčenka a činnost ambasády do 30. června 2021. Navrhovaných 400 tisíc korun částečně pokryje personální náklady ve zbývajícím půlroce. Kromě zmíněné podpory od města získalo CED od jiných institucí dalších 1,5 milionu korun na konkrétní projekty. „Situace v Bělorusku se nezměnila a funkcí ambasády tak nadále zůstává propagovat v Česku nezávislou běloruskou kulturu, která je na domácí scéně potlačována, podporovat nezávislé umělce a umožňovat jim svobodnou činnost, ale také přinášet úplné, nezkreslené informace o dění v Bělorusku,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

V současnosti se ambasáda připravuje například na účast na Noci literatury nebo na festivalu Meeting Brno, na němž proběhne debata s účastí několika českých a běloruských osobností. Prezentace běloruských autorů se chystá také na Mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy nebo na Bratislavském knižním festivalu, proběhne samozřejmě i přímo v Brně.

„Dosavadní působení ambasády kladně reflektují zástupci české pobočky Amnesty International, ambasáda získala vyjádření Ministerstva kultury ČR o tzv. národním zájmu, díky kterému mohou do Česka přicestovat běloruští umělci. Je domluvena také záštita Ministerstva zahraničních věcí ČR,“ doplnil náměstek primátorky pro kulturu Tomáš Koláčný.

Za uplynulé měsíce se podařilo domluvit například šest rezidenčních pobytů, a to ve spolupráci s Domem umění města Brna (pro umělce Uladzimira Hramoviče a Alesju Pčolkovou), s Činohrou Národního divadla
v Praze a duchovním centrem Pražská křižovatka (pro dramatičky Aksanu Hajkovou a Alenu Ivaňušenkovou) a s Českým literárním centrem (pro básnířku Nastu Kudasavovou a prozaika Sjarheje Kalendu). „Série čtení a besed s běloruskými umělci proběhla také v devíti českých městech, na jejich uskutečnění se podílela řada divadel a univerzit,“ doplnil radní pro kulturu Marek Fišer. K aktivitám ambasády patřila také výzva pro významné osobnosti českého kulturního a veřejného života, aby napsaly dopisy, které ambasáda následně zprostředkovala běloruským politickým vězňům.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.