Další fungování Ambasády nezávislé běloruské kultury podpoří město 400 tisíci korun - Tiskový servis

Další fungování Ambasády nezávislé běloruské kultury podpoří město 400 tisíci korun

  • 09. června 2021
  • 2 minuty čtení

Víc než půlroční existenci má za sebou Ambasáda nezávislé běloruské kultury, kterou k 17. listopadu 2020 zřídila městská příspěvková organizace Centrum experimentálního divadla. Za tu dobu ambasáda zorganizovala (či spoluorganizovala) nebo iniciovala řadu akcí včetně několika rezidenčních pobytů běloruských umělců. Brněnští radní nyní doporučili zastupitelům podpořit ve druhém pololetí fungování ambasády 400 tisíci korun.

V začátcích poslalo město Ambasádě nezávislé běloruské kultury 200 tisíc korun, které byly určeny na výdaje na ambasadora Sjarheje Smatryčenka a činnost ambasády do 30. června 2021. Navrhovaných 400 tisíc korun částečně pokryje personální náklady ve zbývajícím půlroce. Kromě zmíněné podpory od města získalo CED od jiných institucí dalších 1,5 milionu korun na konkrétní projekty. „Situace v Bělorusku se nezměnila a funkcí ambasády tak nadále zůstává propagovat v Česku nezávislou běloruskou kulturu, která je na domácí scéně potlačována, podporovat nezávislé umělce a umožňovat jim svobodnou činnost, ale také přinášet úplné, nezkreslené informace o dění v Bělorusku,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

V současnosti se ambasáda připravuje například na účast na Noci literatury nebo na festivalu Meeting Brno, na němž proběhne debata s účastí několika českých a běloruských osobností. Prezentace běloruských autorů se chystá také na Mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy nebo na Bratislavském knižním festivalu, proběhne samozřejmě i přímo v Brně.

„Dosavadní působení ambasády kladně reflektují zástupci české pobočky Amnesty International, ambasáda získala vyjádření Ministerstva kultury ČR o tzv. národním zájmu, díky kterému mohou do Česka přicestovat běloruští umělci. Je domluvena také záštita Ministerstva zahraničních věcí ČR,“ doplnil náměstek primátorky pro kulturu Tomáš Koláčný.

Za uplynulé měsíce se podařilo domluvit například šest rezidenčních pobytů, a to ve spolupráci s Domem umění města Brna (pro umělce Uladzimira Hramoviče a Alesju Pčolkovou), s Činohrou Národního divadla
v Praze a duchovním centrem Pražská křižovatka (pro dramatičky Aksanu Hajkovou a Alenu Ivaňušenkovou) a s Českým literárním centrem (pro básnířku Nastu Kudasavovou a prozaika Sjarheje Kalendu). „Série čtení a besed s běloruskými umělci proběhla také v devíti českých městech, na jejich uskutečnění se podílela řada divadel a univerzit,“ doplnil radní pro kulturu Marek Fišer. K aktivitám ambasády patřila také výzva pro významné osobnosti českého kulturního a veřejného života, aby napsaly dopisy, které ambasáda následně zprostředkovala běloruským politickým vězňům.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz



Další články z rubriky