Přeskočit na obsah

Cyklisté dostali nový podjezd na Hladíkově, v plánu je stavba dalších cyklopodjezdů pod rušnými ulicemi města

01. září 2022

Cyklistům, kteří projíždějí přes rušnou Hladíkovu, se bude jezdit o kus lépe. Město dokončilo stavbu podjezdu, který má lidem na kolech či koloběžkách zajistit větší bezpečnost a autům pomůže v plynulejším provozu. Stavba začala v březnu, hotová je na konci srpna. První kola tudy projedou 1. září v odpoledních hodinách. Následovat budou další řešení pro bezpečnější průjezd Brnem. Už nyní má vedení města technickou studii cyklopodjezdu pod Křenovou. Toho by se lidé mohli dočkat za tři roky souběžně s rekonstrukcí ulice.

„Nový podjezd ulice Hladíkovy na jihu města usnadní lidem cestu po cyklostezce podél řeky Svitavy. Doteď museli čtyřproudou silnici překonávat s využitím blízkého přechodu pro chodce. Řada cyklistů ale volila přímější cestu a docházelo tak k nebezpečným situacím. Věřím, že nyní bude cesta pohodlnější a bezpečnější pro všechny účastníky provozu. Trasa je cyklisty hojně využívaná, proto pro nás bylo důležité zajistit jim vhodné podmínky. Stavba vyšla přibližně na 16 milionů korun bez DPH,“ uvedla primátorka města Markéta Vaňková.

S pracemi na podjezdu se začalo v březnu letošního roku. „Plánovali jsme začít dříve, ale na místě bylo nutné udělat přeložku plynovodu a výkopové práce není možné provádět v zimním období. Vše šlo ale bez větších potíží a práce jsou nyní dokončeny. Zajistili jsme také předčasné užívání tak, aby tudy mohli cyklisté jezdit ještě v letošní sezóně a nemuseli čekat na dokončení administrativních záležitostí kolem kolaudace stavby. Podjezd je přístupný od dnešního odpoledne,“ doplnil radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Na projekt navážou další, které mají také za cíl zvýšit bezpečnost a pohodlí cyklistů. „Město se pochopitelně nemůže spokojit s odstraněním pouze jedné překážky na významné evropské cyklotrase. Již nyní disponujeme technickou studií podjezdu pod ulicí Křenová, který vybudujeme v koordinaci s rekonstrukcí této komunikace. Ta je v předběžném harmonogramu plánována na rok 2025,“ doplnila Markéta Vaňková.

 

Nový cyklopodjezd na Hladíkově, foto: MMB


 

Nový cyklopodjezd na Hladíkově, foto: MMB​​​


 

Vizualizace podjezdu Křenová. Zdroj: HBH Projekt spol. s r.o.
Vizualizace podjezdu Křenová. Zdroj: HBH Projekt spol. s r.o. 


 

Autor

Mgr. Anna Dudková

Nejnovější tiskové zprávy

Národní konference řešila závislostní politiku měst a obcí

Po dvou on-line konferencích způsobených pandemií covid-19 uspořádal dnes Odbor protidrogové politiky Úřadu vlády České republiky národní konferenci věnovanou oblasti závislostí. Hlavním tématem konference, na jejímž uspořádání se podílelo statutární město Brno, byla závislostní politika měst a obcí.

Úprava přednádražního prostoru: Studie a prováděcí dokumentace jsou hotovy, peníze alokovány, zbývá podpis smlouvy se zhotovitelem

Administrativní a projektová příprava úpravy přednádražního prostoru jde do finále. V průběhu roku vznikla postupně architektonická studie a následně prováděcí dokumentace, v městském rozpočtu jsou alokovány finanční prostředky a Brněnské komunikace čekají na doběhnutí lhůt, aby mohlo dojít k podpisu smlouvy se zhotovitelem.

Poslední rozšiřování rezidentního parkování v tomto roce. Přidají se dvě oblasti v Králově Poli

Poslední letošní rozšiřování oblastí placeného stání se uskuteční 21. listopadu. Do systému rezidentního parkování se od tohoto dne přidají dvě královopolské oblasti: 3-08 (Dalimilova) a 3-09 (Herčíkova). Rada dnes schválila změny v nařízení, které tuto změnu v oblastech umožňují.

Při základní škole na Vedlejší vznikne nový pavilon, proběhne tu i rekonstrukce

Rada města Brna dnes schválila výzvy k podání nabídek na dvě veřejné zakázky týkající se základní školy na Vedlejší 10. U obou město hledá zpracovatele projektové dokumentace. První projekt se týká výstavby nového venkovního pavilonu, druhý zahrnuje rekonstrukci a vestavbu stávající budovy.