Přeskočit na obsah

Covid zamíchal i s Měsícem autorského čtení, místo Islanďanů bude festival hostit Slováky

12. května 2021

Jednatřicet islandských spisovatelů a spisovatelek mělo v červenci přicestovat do České republiky v rámci tradičního festivalu Měsíc autorského čtení. Protože je ale pandemická situace v Evropě stále nepředvídatelná, rozhodli se organizátoři severského hosta odložit na příští rok a ten letošní věnovat geograficky bližšímu státu, Slovensku. Dramaturgickou změnu musí schválit i vedení města, protože na konání festivalu dostaly pořádající Větrné mlýny dotaci. Dnes prošla změna projektu radou, zastupitelé se jí budou zabývat za dva týdny.

„Měsíc autorského čtení letos vstupuje do dvaadvacátého ročníku a mám radost, že se působnost tohoto brněnského projektu stále rozšiřuje. Letos bude poprvé probíhat v Bratislavě, která tak doplní Ostravu, Vratislav, Lvov a Košice. To, že bude čestným hostem Slovensko, tak tuhle událost symbolicky oslaví. O ochutnávku z islandské kultury lidé nepřijdou, jen si na ni budou muset počkat do příštího roku,“ uvedl náměstek pro oblast kultury Tomáš Koláčný.

Město na konání festivalu přispělo 1,1 milionem korun. Změna projektu je jen dramaturgická, struktura zůstává prakticky stejná. „Nad rámec živého programu se počítá ještě s tzv. off programem Coming next, který bude publikum lákat na ročník 2022 a islandské autory. Ti by zatím vystoupili alespoň ve virtuálním prostoru, doplnili by je i překladatelé nebo kulturní novináři a podobně,“ doplnil radní pro kulturu Marek Fišer. Větrné mlýny při té příležitosti chystají i videoupoutávky nebo publikaci esejistických příspěvků o Islandu.

Měsíc autorského čtení se koná od 1. do 31. července. Má dvě linie: vystupují zde vždy autoři domácí a autoři zastupující čestného hosta. Loni jím bylo Maďarsko, v roce 2019 Rumunsko. Slovensko bylo čestným hostem festivalu již v roce 2005.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.

Školy, náměstí i společenské prostory pro nové „Zbrojováky“. Soutěž určila podobu další etapy vznikající čtvrti

Dynamicky se proměňující areál Nové Zbrojovky získá novou základní a mateřskou školu na základě návrhu od ateliéru SOA architekti. V polovině listopadu ho jako vítězný vybrala odborná porota urbanisticko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM). Výsledky soutěže teď posvětila Rada města Brna i vedení Nové Zbrojovky. Veřejnost si je bude moci prohlédnout na výstavě začátkem příštího roku.