Přeskočit na obsah

Covid-19 v Brně nad cestovním ruchem nezvítězil

14. září 2020

Že k proměně skladby turistů dojde, bylo jasné. Brno ale nehlásí jejich pokles, naopak. Skvělé návštěvnosti mají památky, turistické atraktivity i TIC BRNO. V jeho případě tomu pomohly i novinky, jakými byly projekt Brno INdustrial, festivaly Uprostřed, Maraton hudby Brno a Brasil Fest Brno nebo zpřístupnění Vodojemu pod Žlutým kopcem. A taky kampaně směřující na portál GOtoBRNO.cz a na prodej turistické karty BRNOPAS.

Živé centrum s festivaly

„Brno zaznamenalo úbytek zahraničních turistů, na druhou stranu ale přibyli ti tuzemští. Pokud hodnotíme letošní situaci pohledem návštěvnosti, vidíme, že se čísla lehce proměnila, ale sezóna je obecně úspěšná, některá čísla dosáhla rekordních hodnot,“ říká primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Turisté projevovali zájem o podobné věci jako v loňských letech. Tedy o zážitky ze stylového centra města plného skvělé gastronomie a živé kultury, o festivaly, památky a další zajímavé brněnské turistické cíle. „Městské centrum letos žilo kulturou více než kdy jindy, mimo jiné taky díky čtyřem největším akcím, které pořádal či podporoval TIC BRNO. Tradiční festivaly UPROSTŘED, který byl mimořádně rozšířen o koncerty ve spolupráci s brněnskými hudebními kluby, Maraton hudby Brno, Na prknech dlažbě a trávě a městská slavnost Den Brna přivítaly podobné množství návštěvníků, jako tomu bylo v předchozích letech,“ doplňuje primátorka.

Novinkou byl Brasil Fest Brno, který zaplnil centrum města nejen místními a turisty, ale i tanečníky salsy a bubeníky. „Díky rozšíření oblíbených festivalů i představení zcela nových konceptů jsme letos opět ukázali, že Brnu právem náleží titul kreativního města hudby UNESCO,“ hodnotí radní pro kulturu Marek Fišer.

Návštěvnosti pomohly novinky – vodojem a BrnoINdustrial

Brněnské podzemí bylo v létě v centru dění, a to díky zpřístupnění Vodojemu pod Žlutým kopcem. Ten byl poprvé veřejnosti otevřen 18. července. Od té doby jsou všechny prohlídky vyprodány,  navštívilo jej 1228 osob, první prohlídky zmizely z prodeje za 6 minut. Aktuálně je zařazen do ankety 20 nejzajímavějších novinek na portálu kudyznudy.cz a vede v ní. Tradiční prostory brněnského podzemí, tedy Labyrint pod Zelným trhem, Kostnice u sv. Jakuba a Mincmistrovský sklep v létě téměř dosáhly na vynikající čísla minulé sezony, která byla rekordní.

Úspěšný byl projekt Brno INdustrial, další novinka letošního roku od TIC BRNO. V nabídce jsou komentované prohlídky industriálních areálů, které poznáte pěšky nebo turistickým minibusem. „K této novince je navíc nutné přidat i klasické tematické prohlídky, kterých bylo výrazně více než v předchozích letech a zaznamenaly rekordní, dvojnásobný počet návštěvníků. Dvojnásobný počet návštěvníků měl rovněž projekt Brno a jeho chrámy,“ říká ředitelka TIC BRNO Jana Janulíková.

Turistickému portálu GOtoBRNO.cz vzrostla návštěvnost o 53,5%

Kde TIC BRNO zaznamenal pokles návštěvnosti, byla infocentra. Zde výrazně ubylo zahraničních a lehce se navýšil počet tuzemských návštěvníků. „Změnilo se taky zastoupení cizinců, kteří do našich IC zavítali. Srovnaly se počty anglicky a německy mluvících návštěvníků. Přicházeli k nám i Poláci či Italové, ale prakticky vymizeli Rusové či Španělé,“ doplňuje pro zajímavost Janulíková. Lidé obecně upřednostňovali získání informací on-line, což vedlo ke zvýšení návštěvnosti portálu GOtoBRNO.cz. Na ten směřovala i propagační kampaň statutárního města Brna; návštěvnost webu se v české mutaci zvedla o 53,5 % oproti loňským prázdninám.

Turistická karta BRNOPAS měla úspěch

Ve spolupráci s městem a brněnskými hotely TIC BRNO připravil pro podporu delších pobytů zvýhodněnou akci na třídenní turistickou kartu BRNOPAS. Prodej turistické karty oproti loňskému červenci a srpnu vzrostl o 330 %. 

Závěrem

„Informace o návštěvnosti, které máme třeba ze Špilberku nebo ze ZOO, mluví o velmi úspěšné sezoně, která se podařila díky úžasné spolupráci celé řady zapojených partnerů. Město Brno, TIC BRNO, kulturní komunity, hudební kluby, restauratéři, hoteliéři. Bezprecedentní krizovou situaci způsobenou zásadní proměnou trhu cestovního ruchu, ke které došlo těsně před startem letní sezony, jsme zvládli společně. Návštěvnosti turistických cílů a akcí jsou vyšší nebo na úrovni před loňskou sezonou, která ovšem trhala rekordy. Společná péče o městské centrum se vyplatila, a Brno potvrdilo svou výsostnou pozici jako města, jehož centrum je prostor, který je návykový. Nestačí vám ho prožít jen jednou. To musel cítit každý, kdo se v letní dny a večery procházel živým, a přesto zároveň pohodovým brněnským centrem, které nám dalo konečně i moře – moře zahrádek,“ shrnuje Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.

Kontakt pro média

Lenka Němcová
776 725 277
nemcova@ticbrno.cz

Adéla Nováková
725 047 701
novakova@ticbrno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Úspěšní cizinci působící v Brně se stali ambasadory města. Dnes na Nové radnici prezentovali své zkušenosti

Je jich 13. Pocházejí z 11 zemí. Společné mají to, že se usadili v Brně, podnikají, působí ve výzkumu a managementu a dokáží prezentovat příležitosti pro spolupráci s brněnskými firmami a institucemi v regionech svého původu. Brněnští ambasadoři. Jejich vybraní zástupci dnes navštívili Novou radnici.

Rekonstrukce kluboven pod Bílou horou proběhla díky participativnímu rozpočtu Dáme na vás

V úterý 29. 11. byly v Židenicích slavnostně otevřeny Mládežnické klubovny pod Bílou horou. Prostory byly zrekonstruovány díky participativnímu rozpočtu Dáme na Vás. Areál s multifunkčním hřištěm využívá o víkendu i široká veřejnost, kdy zejména rodiče s dětmi oceňují, že je zde k dispozici také sociální zařízení a pitná voda. Mnohé rodiny navíc areál navštěvují po generace, protože první klubovna zde vznikla již téměř před 50 lety a někteří její tehdejší uživatelé sem dodnes rádi zavítají.

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.