Přeskočit na obsah

Covid-19: O slevu na nájemném žádají město desítky subjektů

02. září 2020

Více než dva miliony by mohli lidé získat od města zpět na nájemném za dobu, kdy museli omezit provoz nebo provozovny uzavřít kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru. Jejich žádostmi se dnes zabývali radní, konečné slovo budou mít příští týden zastupitelé.

„Že jsme ochotni v otázce nájemného vyjít podnikatelům v zasažených oblastech vstříc, jsme avizovali od samotného začátku krize. Aby byly kroky města efektivní a nedublovaly pomoc státu, čekali jsme s vyhlášením programu až na patřičné vládní kroky,“ popsala primátorka města Brna Markéta Vaňková. Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo v létě program COVID – Nájemné, ve kterém lidé mohou získat zpět až polovinu nájemného za druhé čtvrtletí letošního roku. Podmínkou je, aby jim pronajímatel odpustil alespoň 30 %. „Žádostmi, které splňují podmínky dané ministerstvem, jsme se zabývali na dnešním jednání tak, abychom je mohli následně předložit zastupitelům zasedajícím příští týden. Lidé totiž musí slevu od pronajímatele doložit ke své žádosti na ministerstvo do konce září,“ dodala.

Na výzvu města, která měla termín do poloviny srpna, se přihlásilo 56 podnikatelů. Většina má prostory pronajaté od Odboru správy majetku Magistrátu města Brna. „U všech schválených žádostí navrhujeme zastupitelům, aby nájemcům odpustili polovinu nájemného za inkriminované druhé čtvrtletí. Druhou polovinu jim vrátí stát, takže by jejich náklady na nájemné za dobu, kdy museli své podnikatelské aktivity pozastavit, klesly na nulu,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast správy majetku Jiří Oliva. „Konečné slovo mají zastupitelé, ale pokud by schválili odpuštění v podobě, kterou předložíme, vyhověli bychom 48 subjektům
a slevili jim celkem 2 047 303 korun,“
vyčíslil.

Další žadatelé se obraceli na magistrátní odbor zdraví, odbor životního prostředí, odbor kultury, odbor sociální péče nebo odbor školství, mládeže a tělovýchovy. U všech, kteří splnili dané podmínky, je rovněž navrženo odpuštění 50 procent nájemného. Nejčastěji se jedná o služby jako kadeřnictví, pedikúry, masáže či gastropodniky, objevují se i výstavní prostory, sportovní kluby nebo školská zařízení. „V případě OŠMT jde
o FC Zbrojovka Brno a International School of Brno,“
upřesnil radní pro oblast školství a sportu Jaroslav Suchý.

Město vyhlásilo podporu širšímu okruhu lidí než státní program. Zatímco na dnešní schůzi se radní zabývali žadateli typu A (podnikatelé shodní se žadateli o vládní příspěvek), v následujících týdnech budou řešit další desítky žadatelů typu B, tedy těch, kteří podmínky programu COVID – Nájemné nesplňují (neziskový sektor, lékaři apod.). I u nich budou o konečné podobě slevy rozhodovat zastupitelé, ale až na říjnovém zasedání.

Mgr. Radka Loukotová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Úspěšní cizinci působící v Brně se stali ambasadory města. Dnes na Nové radnici prezentovali své zkušenosti

Je jich 13. Pocházejí z 11 zemí. Společné mají to, že se usadili v Brně, podnikají, působí ve výzkumu a managementu a dokáží prezentovat příležitosti pro spolupráci s brněnskými firmami a institucemi v regionech svého původu. Brněnští ambasadoři. Jejich vybraní zástupci dnes navštívili Novou radnici.

Rekonstrukce kluboven pod Bílou horou proběhla díky participativnímu rozpočtu Dáme na vás

V úterý 29. 11. byly v Židenicích slavnostně otevřeny Mládežnické klubovny pod Bílou horou. Prostory byly zrekonstruovány díky participativnímu rozpočtu Dáme na Vás. Areál s multifunkčním hřištěm využívá o víkendu i široká veřejnost, kdy zejména rodiče s dětmi oceňují, že je zde k dispozici také sociální zařízení a pitná voda. Mnohé rodiny navíc areál navštěvují po generace, protože první klubovna zde vznikla již téměř před 50 lety a někteří její tehdejší uživatelé sem dodnes rádi zavítají.

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.