Přeskočit na obsah

Covid-19: O slevu na nájemném žádají město desítky subjektů

02. září 2020

Více než dva miliony by mohli lidé získat od města zpět na nájemném za dobu, kdy museli omezit provoz nebo provozovny uzavřít kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru. Jejich žádostmi se dnes zabývali radní, konečné slovo budou mít příští týden zastupitelé.

„Že jsme ochotni v otázce nájemného vyjít podnikatelům v zasažených oblastech vstříc, jsme avizovali od samotného začátku krize. Aby byly kroky města efektivní a nedublovaly pomoc státu, čekali jsme s vyhlášením programu až na patřičné vládní kroky,“ popsala primátorka města Brna Markéta Vaňková. Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo v létě program COVID – Nájemné, ve kterém lidé mohou získat zpět až polovinu nájemného za druhé čtvrtletí letošního roku. Podmínkou je, aby jim pronajímatel odpustil alespoň 30 %. „Žádostmi, které splňují podmínky dané ministerstvem, jsme se zabývali na dnešním jednání tak, abychom je mohli následně předložit zastupitelům zasedajícím příští týden. Lidé totiž musí slevu od pronajímatele doložit ke své žádosti na ministerstvo do konce září,“ dodala.

Na výzvu města, která měla termín do poloviny srpna, se přihlásilo 56 podnikatelů. Většina má prostory pronajaté od Odboru správy majetku Magistrátu města Brna. „U všech schválených žádostí navrhujeme zastupitelům, aby nájemcům odpustili polovinu nájemného za inkriminované druhé čtvrtletí. Druhou polovinu jim vrátí stát, takže by jejich náklady na nájemné za dobu, kdy museli své podnikatelské aktivity pozastavit, klesly na nulu,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast správy majetku Jiří Oliva. „Konečné slovo mají zastupitelé, ale pokud by schválili odpuštění v podobě, kterou předložíme, vyhověli bychom 48 subjektům
a slevili jim celkem 2 047 303 korun,“
vyčíslil.

Další žadatelé se obraceli na magistrátní odbor zdraví, odbor životního prostředí, odbor kultury, odbor sociální péče nebo odbor školství, mládeže a tělovýchovy. U všech, kteří splnili dané podmínky, je rovněž navrženo odpuštění 50 procent nájemného. Nejčastěji se jedná o služby jako kadeřnictví, pedikúry, masáže či gastropodniky, objevují se i výstavní prostory, sportovní kluby nebo školská zařízení. „V případě OŠMT jde
o FC Zbrojovka Brno a International School of Brno,“
upřesnil radní pro oblast školství a sportu Jaroslav Suchý.

Město vyhlásilo podporu širšímu okruhu lidí než státní program. Zatímco na dnešní schůzi se radní zabývali žadateli typu A (podnikatelé shodní se žadateli o vládní příspěvek), v následujících týdnech budou řešit další desítky žadatelů typu B, tedy těch, kteří podmínky programu COVID – Nájemné nesplňují (neziskový sektor, lékaři apod.). I u nich budou o konečné podobě slevy rozhodovat zastupitelé, ale až na říjnovém zasedání.

Mgr. Radka Loukotová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Brno: První pravidelný provoz automatické třídicí linky v České republice zahájen. Znamená zásadní posun v kvalitě dotřiďování odpadu

Pravidelný provoz automatické třídicí linky na plast, papír a kovové obaly zahájil dnes v areálu městské svozové a odpadové firmy SAKO Brno premiér Petr Fiala spolu s primátorkou Brna Markétou Vaňkovou, ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem a ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. Jde o první třídicí linku v České republice, která není založena na ručním třídění, nýbrž na vysokém stupni automatizace provozu. Podstatou moderní technologie jsou optické senzory, které dokážou rozlišit a separovat různé druhy odpadů mnohem rychleji a efektivněji než stávající ruční dotřiďování.

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.