Co s brownfieldy, ptá se Brno studentů

  • 22. listopadu 2019
  • 2 minuty čtení
(ral) - Podeváté se studenti vysokých škol spojí napříč obory a navrhnou, jak rozvíjet svoje univerzitní město. V rámci soutěže MUNISS se letos zamyslí nad novým využitím brownfieldů. Na práci mají zhruba půl roku, nejlepší týmy si rozdělí 100 tisíc korun.

Do soutěže, jejíž první ročník se konal v roce 2011, se zapojí studenti z Masarykovy univerzity, Mendelovy univerzity a Vysokého učení technického, přidala se také Slovenská technická univerzita v Bratislavě. „V jiném městě v České republice nic podobného neexistuje, Brno je v tomto ohledu průkopník," komentoval vedoucí Odboru strategického rozvoje a spolupráce MMB František Kubeš a připomněl, že studentské návrhy se v řadě případů dočkaly realizace. „Na základě myšlenky Brněnské karty vznikla platforma Brno iD, studentské návrhy na řešení Špitálky zase byly podkladem pro ideovou urbanistickou soutěž," vyjmenoval příklady.

Konkrétní lokality, kterými se budou studenti zabývat, jsou bývalá vojenská jídelna „Kadetka" na ulici Žižkova, někdejší areál FSIK METAL a zahrádka u cihelny v Řečkovicích. V týmech se setkají studenti různých oborů, konzultovat své návrhy budou i s odborníky nebo s městskými částmi. Nemusejí se držet platného územního plánu, důležité bude podívat se na lokalitu v kontextu celého okolí a přijít s nejsmysluplnějším řešením. „Díky spoluorganizaci MUNISS se nám daří naplňovat to, co považujeme za jednu z našich rolí, kterou je nejen věda a výzkum, ale i rozvoj města, ve kterém působíme," prohlásil dnes při slavnostním zahájení proděkan pro zahraniční vztahy ESF MU Petr Smutný.

Týmy odevzdají své práce v dubnu příštího roku. V květnu je odborná porota vyhodnotí a v červnu tvůrci nejlepších návrhů své studie dopracují. Více informací najdete na http://www.muniss.cz/. 

Nenechte si ujít