Přeskočit na obsah

Co říká brněnská architektura nastupující generaci, ukáže soutěž Muzea města Brna

27. dubna 2022
Když architekt Mies van der Rohe přijel v září 1928 do Brna, zapůsobil na něj výhled na historické centrum města Brna natolik, že se rozhodl nejenom přijmout nabídku Grety a Fritze Tugendhatových na stavbu rodinného domu, ale udělat z tohoto dechberoucího výhledu zásadní prvek celého svého návrhu.

„S kolegy v Muzeu města Brna se domníváme, že muzeum by kromě dokumentace, bádání a pečování o brněnskou historii mělo zároveň vzdělávat a podněcovat zájem dětí a budoucích generací o své nejbližší okolí. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli vytvořit pro žáky 9. tříd základních škol a studenty čtvrtého ročníku víceletých gymnázií soutěž, jejíž hlavní cenou bude předání vysvědčení před onyxovou příčkou v ikonické vile Tugendhat,“ uvedl ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Soutěže se mohou zúčastnit všichni žáci a školní kolektivy v uvedené věkové kategorii, kteří do 7. června 2022 zašlou na adresu ludmila.haasova@tugendhat.eu fotografie svých návrhů vlastního rodinného domu inspirovaného brněnskou architekturou.

„Pro žáky a studenty bude soutěž skvělou možností prezentovat architekturu a organizmus města prostřednictvím jejich představivosti a nápaditosti. Mnohdy jsou tyto návrhy velice originální, a tedy i cenné,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Od 8. do 22. června 2022 bude na oficiálním facebookovém profilu vily Tugendhat zveřejněno album se soutěžními návrhy. Vítězem se pak stane ten návrh, který obdrží nejvíce lajků. Jméno vítěze bude oznámeno 24. června 2022 na facebooku a webových stránkách vily Tugendhat v sekci „edu online“. Na webu vily Tugendhat již v tuto chvíli naleznete rovněž veškeré podrobnosti a pravidla soutěže (link: https://bit.ly/VT_Architektura_me_inspiruje). Soutěž probíhá pod patronací JUDr. Markéty Vaňkové, primátorky statutárního města Brna.

Harmonogram soutěže
27. dubna – 7. června: Účastníci mohou zaslat své návrhy na adresu ludmila.haasova@tugendhat.eu.
8. – 22. června: Zveřejnění alba na oficiálním facebookovém profilu vily Tugendhat.
24. června: Vyhlášení vítěze na oficiálním facebookovém profilu vily Tugendhat a webových stránkách www.tugendhat.eu.
30. června: Vítězná třída si převezme před onyxovou stěnou vily Tugendhat vysvědčení.Komunikace s veřejností
Mgr. Petr Dvořák
Telefon: +420 727 986 097
E-mail: petr.dvorak@tugendhat.eu

Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.