Přeskočit na obsah

Co říká brněnská architektura nastupující generaci, ukáže soutěž Muzea města Brna

27. dubna 2022
Když architekt Mies van der Rohe přijel v září 1928 do Brna, zapůsobil na něj výhled na historické centrum města Brna natolik, že se rozhodl nejenom přijmout nabídku Grety a Fritze Tugendhatových na stavbu rodinného domu, ale udělat z tohoto dechberoucího výhledu zásadní prvek celého svého návrhu.

„S kolegy v Muzeu města Brna se domníváme, že muzeum by kromě dokumentace, bádání a pečování o brněnskou historii mělo zároveň vzdělávat a podněcovat zájem dětí a budoucích generací o své nejbližší okolí. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli vytvořit pro žáky 9. tříd základních škol a studenty čtvrtého ročníku víceletých gymnázií soutěž, jejíž hlavní cenou bude předání vysvědčení před onyxovou příčkou v ikonické vile Tugendhat,“ uvedl ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Soutěže se mohou zúčastnit všichni žáci a školní kolektivy v uvedené věkové kategorii, kteří do 7. června 2022 zašlou na adresu ludmila.haasova@tugendhat.eu fotografie svých návrhů vlastního rodinného domu inspirovaného brněnskou architekturou.

„Pro žáky a studenty bude soutěž skvělou možností prezentovat architekturu a organizmus města prostřednictvím jejich představivosti a nápaditosti. Mnohdy jsou tyto návrhy velice originální, a tedy i cenné,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Od 8. do 22. června 2022 bude na oficiálním facebookovém profilu vily Tugendhat zveřejněno album se soutěžními návrhy. Vítězem se pak stane ten návrh, který obdrží nejvíce lajků. Jméno vítěze bude oznámeno 24. června 2022 na facebooku a webových stránkách vily Tugendhat v sekci „edu online“. Na webu vily Tugendhat již v tuto chvíli naleznete rovněž veškeré podrobnosti a pravidla soutěže (link: https://bit.ly/VT_Architektura_me_inspiruje). Soutěž probíhá pod patronací JUDr. Markéty Vaňkové, primátorky statutárního města Brna.

Harmonogram soutěže
27. dubna – 7. června: Účastníci mohou zaslat své návrhy na adresu ludmila.haasova@tugendhat.eu.
8. – 22. června: Zveřejnění alba na oficiálním facebookovém profilu vily Tugendhat.
24. června: Vyhlášení vítěze na oficiálním facebookovém profilu vily Tugendhat a webových stránkách www.tugendhat.eu.
30. června: Vítězná třída si převezme před onyxovou stěnou vily Tugendhat vysvědčení.Komunikace s veřejností
Mgr. Petr Dvořák
Telefon: +420 727 986 097
E-mail: petr.dvorak@tugendhat.eu

Nejnovější tiskové zprávy

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.