Přeskočit na obsah

Co říká brněnská architektura nastupující generaci, ukáže soutěž Muzea města Brna

27. dubna 2022

Když architekt Mies van der Rohe přijel v září 1928 do Brna, zapůsobil na něj výhled na historické centrum města Brna natolik, že se rozhodl nejenom přijmout nabídku Grety a Fritze Tugendhatových na stavbu rodinného domu, ale udělat z tohoto dechberoucího výhledu zásadní prvek celého svého návrhu.

„S kolegy v Muzeu města Brna se domníváme, že muzeum by kromě dokumentace, bádání a pečování o brněnskou historii mělo zároveň vzdělávat a podněcovat zájem dětí a budoucích generací o své nejbližší okolí. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli vytvořit pro žáky 9. tříd základních škol a studenty čtvrtého ročníku víceletých gymnázií soutěž, jejíž hlavní cenou bude předání vysvědčení před onyxovou příčkou v ikonické vile Tugendhat,“ uvedl ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Soutěže se mohou zúčastnit všichni žáci a školní kolektivy v uvedené věkové kategorii, kteří do 7. června 2022 zašlou na adresu ludmila.haasova@tugendhat.eu fotografie svých návrhů vlastního rodinného domu inspirovaného brněnskou architekturou.

„Pro žáky a studenty bude soutěž skvělou možností prezentovat architekturu a organizmus města prostřednictvím jejich představivosti a nápaditosti. Mnohdy jsou tyto návrhy velice originální, a tedy i cenné,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Od 8. do 22. června 2022 bude na oficiálním facebookovém profilu vily Tugendhat zveřejněno album se soutěžními návrhy. Vítězem se pak stane ten návrh, který obdrží nejvíce lajků. Jméno vítěze bude oznámeno 24. června 2022 na facebooku a webových stránkách vily Tugendhat v sekci „edu online“. Na webu vily Tugendhat již v tuto chvíli naleznete rovněž veškeré podrobnosti a pravidla soutěže (link: https://bit.ly/VT_Architektura_me_inspiruje). Soutěž probíhá pod patronací JUDr. Markéty Vaňkové, primátorky statutárního města Brna.

Harmonogram soutěže
27. dubna – 7. června: Účastníci mohou zaslat své návrhy na adresu ludmila.haasova@tugendhat.eu.
8. – 22. června: Zveřejnění alba na oficiálním facebookovém profilu vily Tugendhat.
24. června: Vyhlášení vítěze na oficiálním facebookovém profilu vily Tugendhat a webových stránkách www.tugendhat.eu.
30. června: Vítězná třída si převezme před onyxovou stěnou vily Tugendhat vysvědčení.Komunikace s veřejností
Mgr. Petr Dvořák
Telefon: +420 727 986 097
E-mail: petr.dvorak@tugendhat.eu

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.