Co přinese rozmanitý víkend? Oslaví se veteráni i příjezd svatého Martina - Tiskový servis

Co přinese rozmanitý víkend? Oslaví se veteráni i příjezd svatého Martina

  • 10. listopadu 2023
  • 3 minuty čtení
  • Tadeáš Mima

Nejen Den válečných veteránů, ale třeba i svatomartinský košt nebo potravinová sbírka. Takto zní pouze stručný přehled víkendového dění v Brně. Na své si ovšem přijdou také kutilové ve VIDA! science centru či příznivci lokálního designu v areálu Nové Zbrojovky.

Slavnostní svatomartinský košt na náměstí Svobody. Foto: Marie Schmerková
Slavnostní svatomartinský košt na náměstí Svobody. Foto: Marie Schmerková

Na sobotu se plánují akce u příležitosti Dne válečných veteránů. Při jedné z nich se jim vzdá hold v parku Národního odboje při Šelepově ulici, kde začíná doprovodný program od 10 hodin. Slavnostní ceremoniál se uskuteční přesně v 11.11. Na místě vystoupí spolky, jež se věnují vojenské historii, a promítnou se tematické filmy. Od 19. hodiny se pak koná koncert k uctění veteránů v Červeném kostele, na nějž stále seženete lístky.

Ve stejný den se také přispívá do celorepublikové sbírky potravin. Vyberte si prodejce ze seznamu zde, u něj nakoupíte a produkty přenecháte k odvozu do potravinové banky. Preferují se trvanlivé potraviny a drogerie. Věci ze sbírky následně putují k potřebným lidem díky neziskovým organizacím či charitám. Událost se koná mezi 8. a 18. hodinou a detailně ji popisuje web www.sbirkapotravin.cz.


Vlčí mák jakožto symbol Dne válečných veteránů. Foto: Zdeněk Kolařík

Opomenout nelze ani sobotní příjezd svatého Martina, který můžete oslavit koštem na náměstí Svobody. V nabídce bude přes 100 druhů vín z Moravy i Čech, občerstvení a kulisu dokreslí cimbálová muzika. Vstupné je 60 korun, za něž obdržíte sklenici, katalog a dobíjecí čip sloužící k platbě za vzorky vín. O koštu, jenž startuje v 11.00, zjistíte více zde.

Pestrý víkend připravuje i VIDA! science centrum. Uspořádá se tam Bastlfest, který kombinuje tradici českého kutilství s novými trendy a technologiemi. Návštěvníci zavítají do dílen, kde si užijí řezání, šroubování, pájení i spoustu dalších činností. Děti si dokonce sešijí vlastního re-plyšáka ze starých hraček. Oba dny je otevřeno v rozmezí 10.00–18.00.


Festival kutilství Bastlfest, kde jsou připraveny dílny pro děti i dospělé. Foto: VIDA! science centrum

Osvětovou akci ke Světovému dni diabetu chystají na víkend dobrovolníci ze studentské organizace IFMSA Brno. V obchodním centru Olympia vám studenti změří krevní tlak, BMI nebo procento tělesného tuku. Zároveň si vyzkoušíte základy první pomoci, správnou techniku hygieny rukou či samovyšetření prsu a varlat. Chybět nebude ani tombola o hodnotné ceny. Pro další informace sledujte facebookovou událost.

Areál Nové Zbrojovky hostí EVENT. 2023, který spojuje lokální design, gastronomii a slow fashion. V sobotu bude otevřeno od 11 do 20 hodin, v neděli mezi 10.00 a 19.00. Děti do 12 let mají vstup zdarma, ostatní platí 100 korun. Kromě toho startuje již v pátek festival filmů s queer tematikou Mezipatra, v sobotu se na hvězdárně uzavře festival elektroakustické hudby Sonda 2023 a nedělí končí šňůra představení profesionálních baletních souborů DANCE BRNO.

Další články z rubriky