Co nabídne nové hlavní nádraží? Přiblíží to ojedinělá výstava

  • 02. října 2023
  • 2 minuty čtení
  • Tadeáš Mima

Naskýtá se skvělá možnost, jak zjistit vše důležité o novém hlavním nádraží! Až do konce roku se koná exkluzivní výstava NHNB: Nádraží Brno aktuálně, která dopodrobna představuje plánovaný přesun i modernizaci klíčového železničního uzlu. Postupně se objeví na třech různých místech po Brně.

Už v roce 2020 zadalo město se Správou železnic soutěž, z níž měl vzejít návrh moderního, funkčního i esteticky působivého nádraží. Jejími vítězi se stala studia Benthem Crouwel Architects a West8 z Nizozemska, která navrhovala například stanice v Amsterdamu, Rotterdamu či Haagu. K novému dopravnímu uzlu v Brně připravili tvůrci architektonickou studii, jejíž poznatky nyní prezentuje expozice NHNB: Nádraží Brno aktuálně.

Na výstavě uvidíte grafické panely přibližující podobu nádraží včetně okolních oblastí. Nechybí ani velký model dopravního uzlu, díky němuž získáte podrobnou představu o tom, jak se lokalita v budoucnu promění.


Zářijová vernisáž výstavy NHNB: Nádraží Brno aktuálně. Foto: Brněnské komunikace a. s.

Expozice se do konce roku prostřídá na třech různých místech v Brně. Až do 23. října je k vidění v Křížové chodbě Nové radnice na Dominikánském náměstí 1, a to vždy v pracovních dnech mezi 10. a 18. hodinou. V termínu 1.–12. listopadu se NHNB: Nádraží Brno aktuálně přesune do Galerie Vaňkovka a na závěr se usídlí v Urban Centru na Mečové 5 od 24. listopadu do 29. prosince.

Nové nádraží je výsledkem projektu Europoint Brno, který zajišťuje celkovou modernizaci hlavní železniční stanice. Její nová poloha zvýší kapacitu a bezpečnost vlakového spojení, čímž se z Brna stane přirozená spojnice pro tuzemské i mezinárodní trasy. Zároveň se umožní postupný rozvoj plánované čtvrti Trnitá.

Nádraží se začne stavět v roce 2028, první rychlovlak na ně přijede o šest let později.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít