Přeskočit na obsah

Chytré prázdniny i celý rok. Na desítku akcí k popularizaci přírodních věd a techniky půjdou tři miliony korun

21. července 2021
Vědci. Planety. Roboti. Mendel. Astronauti. Celkem 10 akcí zaměřených na zvýšení zájmu o přírodní vědy, techniku, technologie a matematiku se uskuteční v Brně a okolí díky projektu Jihomoravský kraj fandí vědě. Hvězdárna a planetárium Brno na ně dostane dotaci 3 miliony korun z krajského rozpočtu, její poskytnutí dnes schválilo Brno v roli zřizovatele této populárně-vědecké instituce.

Projekt Jihomoravský kraj fandí vědě 2021, jehož realizaci a financování schválilo Zastupitelstvo Jihomoravského kraje 24. června 2021, je komplexním programem na podporu řady populárně-vědeckých aktivit v regionu. Koordinátorem je Hvězdárna a planetárium Brno, na organizaci spolupracuje několik desítek populárně-vědeckých, akademických nebo univerzitních institucí. Významnou součástí projektu je i networking všech organizátorů a jejich vzájemná podpora, která zapadá do Regionální inovační strategie JMK. 

„Jsou to dobře investované tři miliony. Věda a technologie jsou klíčem k dalšímu rozvoji kraje. Tento projekt má za cíl přiblížit vědu lidem, propojit veřejnost, odborníky a firmy, aby o sobě věděli. Když se pak budou v životě rozhodovat, co dál dělat, může být věda jejich jasná volba. A to má smysl pro nás všechny,“ nastínil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

„Město Brno a Jihomoravský kraj jsou regionem špičkové vědy a techniky. Připomeňme v mezinárodních kruzích respektovaný institut CEITEC, výzkumné centrum RECETOX, Ústav výzkumu globální změny Czech Globe, širokou škálu univerzit a další instituce. Vědecká kariéra ale nezačíná na vysoké škole. Cestu k matematice, fyzice, přírodovědě či chemii je třeba ukázat už malým dětem. Především na ně a jejich rodiče cílí popularizační aktivity městem zřizované hvězdárny, z městského rozpočtu podporovaného science centra VIDA! a jejich partnerů z vědeckého, výzkumného a akademického sektoru,“ doplnil náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.

V létě dostaly jihomoravské základní školy pro své žáky brožuru s volnými vstupenkami např. do Archeoparku Pavlov, VIDA! science centra nebo Zoo Brno v rámci projektu Chytré prázdniny. S planetou Mars, Zemí a Měsícem se lze blíže seznámit o prázdninách 2021 při Festivalu planet v okolí brněnské hvězdárny. V září se bude konat oblíbený Festival vědy a na říjen je plánován festival Prototyp. V listopadu bude VIDA! hostit přehlídku kutilství a chytrých nápadů Bastlfest. Průběžně v roce 2021 mohou lidé v rámci projektu Svedu vědu zhlédnout videoreportáže z terénu, které na příbězích konkrétních vědců a jejich projektů představí špičkový vědecký výzkum. V příštím roce se díky dotaci 3 miliony korun dále uskuteční Robotiáda, Brno Space Days a pozorování městské přírody Poznej brněnskou džungli. Během roku 2021 a 2022 pak Brno čeká velká oslava 200. narozenin Gregora Johanna Mendela, rozprostřená do desítek akcí. Hvězdárna a planetárium Brno v souvislosti s tímto výročím vydává lifestylový magazín MENDEL a také spolupracuje s časopisem National Geographic na outdoorové výstavě.

„Tyto aktivity jsou založeny na interaktivním a hravém přístupu k návštěvníkům, vedou k samostatnému experimentování a objevování základních zákonů vědy a techniky, popřípadě hravou formou rozvíjí již nabyté znalosti a dovednosti. Podmínkou je, že se jedná o aktivity s prověřenou a úspěšnou historií, na kterých se podílí více populárně-vědeckých institucí, nikoli účelově vznikající akce,“ podotkl ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

Jihomoravský kraj fandí vědě 2021 je pokračováním stejnojmenných projektů z roku 2018 (tehdy podpořené akce navštívilo 31 600 návštěvníků), 2019 (41 570 návštěvníků) a 2020 (29 000 návštěvníků, i přes covidové restrikce). Krajské finanční prostředky budou použity na propagaci a služby spojené s pořádáním dané akce, eventuálně na její další rozvoj.

Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.