Přeskočit na obsah

Chytré prázdniny i celý rok. Na desítku akcí k popularizaci přírodních věd a techniky půjdou tři miliony korun

21. července 2021

Vědci. Planety. Roboti. Mendel. Astronauti. Celkem 10 akcí zaměřených na zvýšení zájmu o přírodní vědy, techniku, technologie a matematiku se uskuteční v Brně a okolí díky projektu Jihomoravský kraj fandí vědě. Hvězdárna a planetárium Brno na ně dostane dotaci 3 miliony korun z krajského rozpočtu, její poskytnutí dnes schválilo Brno v roli zřizovatele této populárně-vědecké instituce.

Projekt Jihomoravský kraj fandí vědě 2021, jehož realizaci a financování schválilo Zastupitelstvo Jihomoravského kraje 24. června 2021, je komplexním programem na podporu řady populárně-vědeckých aktivit v regionu. Koordinátorem je Hvězdárna a planetárium Brno, na organizaci spolupracuje několik desítek populárně-vědeckých, akademických nebo univerzitních institucí. Významnou součástí projektu je i networking všech organizátorů a jejich vzájemná podpora, která zapadá do Regionální inovační strategie JMK. 

„Jsou to dobře investované tři miliony. Věda a technologie jsou klíčem k dalšímu rozvoji kraje. Tento projekt má za cíl přiblížit vědu lidem, propojit veřejnost, odborníky a firmy, aby o sobě věděli. Když se pak budou v životě rozhodovat, co dál dělat, může být věda jejich jasná volba. A to má smysl pro nás všechny,“ nastínil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

„Město Brno a Jihomoravský kraj jsou regionem špičkové vědy a techniky. Připomeňme v mezinárodních kruzích respektovaný institut CEITEC, výzkumné centrum RECETOX, Ústav výzkumu globální změny Czech Globe, širokou škálu univerzit a další instituce. Vědecká kariéra ale nezačíná na vysoké škole. Cestu k matematice, fyzice, přírodovědě či chemii je třeba ukázat už malým dětem. Především na ně a jejich rodiče cílí popularizační aktivity městem zřizované hvězdárny, z městského rozpočtu podporovaného science centra VIDA! a jejich partnerů z vědeckého, výzkumného a akademického sektoru,“ doplnil náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.

V létě dostaly jihomoravské základní školy pro své žáky brožuru s volnými vstupenkami např. do Archeoparku Pavlov, VIDA! science centra nebo Zoo Brno v rámci projektu Chytré prázdniny. S planetou Mars, Zemí a Měsícem se lze blíže seznámit o prázdninách 2021 při Festivalu planet v okolí brněnské hvězdárny. V září se bude konat oblíbený Festival vědy a na říjen je plánován festival Prototyp. V listopadu bude VIDA! hostit přehlídku kutilství a chytrých nápadů Bastlfest. Průběžně v roce 2021 mohou lidé v rámci projektu Svedu vědu zhlédnout videoreportáže z terénu, které na příbězích konkrétních vědců a jejich projektů představí špičkový vědecký výzkum. V příštím roce se díky dotaci 3 miliony korun dále uskuteční Robotiáda, Brno Space Days a pozorování městské přírody Poznej brněnskou džungli. Během roku 2021 a 2022 pak Brno čeká velká oslava 200. narozenin Gregora Johanna Mendela, rozprostřená do desítek akcí. Hvězdárna a planetárium Brno v souvislosti s tímto výročím vydává lifestylový magazín MENDEL a také spolupracuje s časopisem National Geographic na outdoorové výstavě.

„Tyto aktivity jsou založeny na interaktivním a hravém přístupu k návštěvníkům, vedou k samostatnému experimentování a objevování základních zákonů vědy a techniky, popřípadě hravou formou rozvíjí již nabyté znalosti a dovednosti. Podmínkou je, že se jedná o aktivity s prověřenou a úspěšnou historií, na kterých se podílí více populárně-vědeckých institucí, nikoli účelově vznikající akce,“ podotkl ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

Jihomoravský kraj fandí vědě 2021 je pokračováním stejnojmenných projektů z roku 2018 (tehdy podpořené akce navštívilo 31 600 návštěvníků), 2019 (41 570 návštěvníků) a 2020 (29 000 návštěvníků, i přes covidové restrikce). Krajské finanční prostředky budou použity na propagaci a služby spojené s pořádáním dané akce, eventuálně na její další rozvoj.

Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.