Přeskočit na obsah

Chrám kamene se otevírá na Špilberku. Lidé konečně navštíví lapidárium v bývalých vodojemech

03. června 2020

Uvnitř východních hradeb brněnského hradu Špilberku se ukrývá mimořádně působivý prostor. Dvě obří nádrže bývalých vodojemů teď mají nový účel – Muzeum města Brna do nich instalovalo přes třicet kamenných artefaktů. Lidé si v lapidáriu v čerstvě opravených vodojemech prohlédnou např. fragmenty zaniklé Královské kaple či Židovské brány, středověké náhrobky nebo kamenné ozdoby ze starobylých měšťanských domů. Nová stálá expozice na hradě Špilberku nazvaná „Chrám kamene“ se lidem otevře od 4. června 2020.

Hrad Špilberk má nové lákadlo. Muzeum města Brna tam otevírá své lapidárium umístěné do bývalých vodojemů, které nedávno prošly rekonstrukcí. „Díky jedné z posledních velkých rekonstrukcí na Špilberku získává hrad nový atraktivní cíl pro návštěvníky. V unikátních prostorech bývalých vodojemů bylo vybudováno lapidárium, které se zajisté stane tahákem letošního léta i příštích sezón,“ říká primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Pro cenné exponáty lapidária dosud muzeum nemělo odpovídající výstavní prostor. Lapidárium, tedy soubor kamenných artefaktů, je přitom nedílnou součástí sbírek Muzea města Brna od jeho počátků. „Exponáty lapidária byly prvně vystaveny již v roce 1908 v ambitu bývalého dominikánského kláštera a zůstaly zde i po jeho úpravách na sídlo městské správy ve 30. letech minulého století. Některé z nich jsou zde k vidění dosud,“ vysvětluje ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian. „Myšlenka využít pro lapidárium bývalé špilberské vodojemy vznikla už před čtvrt stoletím. Jejich impozantní dispozice evokující chrámový prostor tak dnes získává nové využití přinášející návštěvníkům Špilberku nevšední zážitek,“ přibližuje Ciprian.

Víc než tři desítky kamenných artefaktů nové expozice Chrám kamene si teď lidé prohlédnou v nádržích postavených v letech 1870–71 a 1900. „Adaptací obou nádrží získalo muzeum atraktivní prostor pro vystavení exponátů dokumentujících zaniklé městské kostely, paláce a hřbitovy. Zvlášť zajímavé jsou fragmenty z tzv. Královské kaple nebo konzola s mužskou tváří z Židovské brány. Celé expozici dominují Boží muka z roku 1494 od Valeriana Planera,“ popisuje kurátor sbírky lapidária Filip Kyrc. Nejstarším přesně datovaným exponátem je náhrobník Alberta z Krosna z roku 1399, rektora kostela sv. Mikuláše, který stával na dnešním náměstí Svobody.

Bývalé vodojemy jsou samy o sobě technickou památkou. „Jako zásobárna vody pro město sloužily přibližně do 20. let 20. století, následně chátraly. Dvě obří prostory s hloubkou kolem 6 metrů byly původně oddělené a přístupné pouze shora šachtami. Během oprav byly mezi nádržemi proraženy dva průchody a také nový vstup zvenčí. Práce na vybudování lapidária a odborného zázemí hradu trvaly od července 2017 do prosince 2019. Mám velkou radost, že vodojemy získávají po téměř 100 letech nové využití,“ říká náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Správci z Muzea města Brna přezvali zrekonstruované vodojemy začátkem roku. „Otevření pro veřejnost se však muselo odložit z důvodu uzavření hradu Špilberku kvůli pandemii koronaviru. Do bývalých vodojemů tak až nyní vstoupí historicky první návštěvníci. Expozice Chrám kamene bude otevřená od 4. června jako stálá nabídka hradu Špilberku v rámci pravidelných komentovaných prohlídek s průvodcem,“ dodává Marek Fišer, radní pro oblast kultury.

Chrám kamene. Lapidárium Muzea města Brna v opravených vodojemech na Špilberku od 4. 6. 2020.

Kontakt: Michael Kalábek, 542 123 616 / 702 176 475, kalabek@spilberk.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Úspěšní cizinci působící v Brně se stali ambasadory města. Dnes na Nové radnici prezentovali své zkušenosti

Je jich 13. Pocházejí z 11 zemí. Společné mají to, že se usadili v Brně, podnikají, působí ve výzkumu a managementu a dokáží prezentovat příležitosti pro spolupráci s brněnskými firmami a institucemi v regionech svého původu. Brněnští ambasadoři. Jejich vybraní zástupci dnes navštívili Novou radnici.

Rekonstrukce kluboven pod Bílou horou proběhla díky participativnímu rozpočtu Dáme na vás

V úterý 29. 11. byly v Židenicích slavnostně otevřeny Mládežnické klubovny pod Bílou horou. Prostory byly zrekonstruovány díky participativnímu rozpočtu Dáme na Vás. Areál s multifunkčním hřištěm využívá o víkendu i široká veřejnost, kdy zejména rodiče s dětmi oceňují, že je zde k dispozici také sociální zařízení a pitná voda. Mnohé rodiny navíc areál navštěvují po generace, protože první klubovna zde vznikla již téměř před 50 lety a někteří její tehdejší uživatelé sem dodnes rádi zavítají.

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.