Chladný víkend přináší první karnevaly i severské filmy

  • 20. ledna 2023
  • 3 minuty čtení
  • TIS

Pestrý a rozmanitý. Takový bude nadcházející víkend v Brně. V kině zhlédnete severské filmy na festivalu Scandi. Na výstavu zve Moravská galerie i Moravské zemské muzeum. Karnevalové radovánky se chystají na Louce a napjatý zápas sehrají brněnští basketbalisté.  

Dobrou tradici je třeba zachovávat, a proto i letos na začátku roku zdobí Křížovou chodbu Nové radnice černobílé portrétní fotografie 14 laureátů Ceny města Brna 2022 doplněné o fotografie 11 dalších osobností, které ovlivňují dění kolem nás. Dialog s nimi prostřednictvím svého umění již řadu let vede fotograf Otto Ballon Mierny a teď do něj mohou vstoupit také návštěvníci jeho autorské výstavy s příznačným názvem Osobnosti VII.

„Zrcadlo, zrcadlo, odpověz mi, které knihy jsou nejkrásnější v naší zemi?“ Odpověď na tuhle otázku tentokrát nezná zrcadlo, ale Moravská galerie. Ta vystavuje tituly vydané loni a oceněné Ministerstvem kultury ČR a Památníkem národního písemnictví. Výstava se nachází v knihovně v Pražákově paláci a je otevřená dle její otevírací doby, vstupné je dobrovolné.

SCANDI, přehlídka současného severského filmu, již podeváté představí aktuální filmy z Dánska, Švédska, Norska, Finska a Islandu. O víkendu zve Kino Art třeba na satirickou komedii Je mi ze sebe špatně nebo na první díl kriminálního thrilleru Dealer, jehož pokračování je pak v plánu 29. ledna a 5. února.

Současnému tanci se v sobotu věnují v Industře. Dvě choreografie ukážou pohledy na bytí člověka z různých úhlů. Sólo CADAVRE EXQUIS představí tělo a jeho paměť. Metafora těla nalézá člověka jako bytost, která se mění a opět nachází v mnoha podobách. Autorky druhé choreografie IDENTITY: ANONYMOUS zkoumají ve svém díle fenomén toho, že přirozenost vlastní národnosti se drasticky mění ve chvíli, kdy žijete v cizině. Zjistíte více o stereotypech myšlení o cizincích a snaze vymanit se z nich.

Jak se vyvíjely česko-německé vztahy po roce 1989, se dozvíte na výstavě Moravského zemského muzea. V Biskupském dvoře si prohlédnete například všechny důležité dokumenty, které je definovaly, ale i mnoho dalšího. Nezanedbatelný prostor je věnován osobnosti diplomata a politika Jiřího Gruši. Jeho působení v 90. letech definovalo česko-německé vztahy.

Rovnou dva termíny jsou pro karnevalové nadšence připraveny na Vinohradech. Lužánecké pracoviště Louka v sobotu pořádá karneval, kde jsou v maskách vítáni děti i dospělí. Všechna zvířátka, piráti, námořnici a pohádkové osobnosti hurá na Louku buď na dopolední rej od 10 do 12, nebo na podvečerní variaci od 16 do 18 hodin.

Karneval se uskuteční na Vinohradech, Foto: SVČ Lužánky


Basket Brno bojuje o udržení prvního místa ligové tabulky. V sobotu v 18:00 se na domácí palubovce střetne s dotírajícím Děčínem, který po prohře v prvním vzájemném zápase touží po pomstě. V boji druhého nejlepšího útoku ligy, kterým se pyšní Brno, proti nejlepší obraně půjde o každý míč a rozhodujícím faktorem můžou být právě domácí fanoušci!

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít