Přeskočit na obsah

Charkovští básníci v brněnských tramvajích, brněnští básníci v charkovském metru – partnerská města učiní cestování svých občanů poetičtější

04. listopadu 2021
Pokud cestující v Brně mezi 4. listopadem a 4. prosincem nastoupí do jedné z 15 speciálních tramvají, budou si moci přečíst básně charkovských tvůrců – od legendárního Semena Klymovského, básníka a filozofa XVIII. století, až po současné autory, jakými jsou například Artem Poležaka nebo Oleh Kocarev. V Charkově si na oplátku cestující v metru přečtou básně brněnských umělců. Akce s názvem Poezie v pohybu je součástí projektu Charkov v Brně, Brno v Charkově, který vzešel ze spolupráce obou partnerských měst a jejich dopravních podniků. Slavnostní zahájení projektu se za účasti představitelů obou měst uskutečnilo ve čtvrtek 4. listopadu 2021 v 10 hodin na Komenského náměstí.

Před třinácti lety, v roce 2008, uzavřely Brno a ukrajinský Charkov partnerství. Navázaly tak užší a inspirativní přátelský vztah a sdílené zkušenosti využívají v mnoha oblastech, od školství přes strategii rozvoje města až po kulturu. V rámci kulturní spolupráce vznikl také projekt Charkov v Brně, Brno v Charkově, kdy se v průběhu roku v obou městech odehrává série výstav, výměnných pobytů, autorských čtení, gastronomických ochutnávek apod.

Nyní dostanou Brňané možnost seznámit se díky akci Poezie v pohybu s tvorbou charkovských básníků od nejstarších dob až po současnost, a to netradiční formou – jejich díla si budou moci přečíst v 15 tramvajích, které budou měsíc, od 4. listopadu do 4. prosince, brázdit brněnské koleje.

„Je skvělé, že se v rámci partnerství takovými projekty obohacujeme, inspirujeme a snažíme se vzájemně poznávat prostřednictvím literatury. Charkov je druhým největším městem Ukrajiny a tato svobodná evropská země je nucena bojovat o svoji územní celistvost se separatisty i mocným sousedem a často také čelit lživým výkladům této situace. Myslím si, že za takových okolností mohou být literární díla – tedy i básně – důležitým a pravdivým svědectvím o životě a myšlení zdejších obyvatel. Podobný obrázek si pak obyvatelé Charkova, díky tomu, že projekt je ‚zrcadlový‘, mohou udělat o Brňanech jako reprezentantech českého, respektive moravského naturelu,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Organizátoři z Ukrajiny nám nabídnou malou antologii 15 charkovských básníků a básnířek z rozličných historických epoch. Fragmenty básní Ivana Ornovského, Semena Klimovského, Hryhorije Skovorody, Mychajla Petrenka, Jakiva Ščoholiva, Chrysti Alčevské, Oleksandra Olese, Volodymyra Svidzinského, Pavla Tyčiny, Volodymyra Sosjury, Natalji Zabily, Majka Johansena, Mychajla Semenka, Vasyla Mysyka, Anatolije Perervy, Serhije Žadana, Artema Poležaka a Oleha Kocareva, jejich životopisné údaje a další informace lze najít na webových stránkách akce https://charkov.dpmb.cz/.

„Brno a Charkov od sebe dělí více než 1600 kilometrů, ale jsem přesvědčen, že díky takovým akcím, jako je Poezie v pohybu, k sobě máme zase o něco blíž. Poezie nese hluboký emocionální náboj a navíc se v ní zrcadlí charakter národa. Myslím si, že je to ten nejlepší způsob, jak se navzájem více poznat, upevnit naše přátelství a ještě zintenzivnit naši mezinárodní kulturní spolupráci, která bude prospěšná pro obě města,“ dodal radní pro kulturu Marek Fišer.

Charkovské metro na oplátku ozdobí texty brněnských bardů – vedle Jana Skácela nebo Violy Fischerové je mezi nimi i TIMO, J. H. Krchovský, Martin Reiner a další.

Partnery projektu Charkov v Brně, Brno v Charkově jsou kromě zapojených měst také Konzulát Ukrajiny v Brně a Honorární konzulát České republiky v Charkově.   

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz

 

Nejnovější tiskové zprávy

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ odstartuje křtem galerijní tramvaje už 3. října. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.

Zhotovitel úprav Sálu Břetislava Bakaly je vybrán, práce na nové scéně Divadla Bolka Polívky potrvají 16 týdnů

Stavební úpravy a instalaci divadelních technologií v Sále Břetislava Bakaly, kde má od jara hrát Divadlo Bolka Polívky, provede firma GRADOIR, a to za cenu 9 806 902 korun bez DPH. Rozhodli o tom dnes brněnští radní.