Přeskočit na obsah

Charkovští básníci cestují v brněnských tramvajích

05. listopadu 2021
(ral) - O něco poetičtější cestování čeká uživatele brněnské MHD. V patnácti tramvajích se namísto s reklamami setkají s básněmi autorů z našeho partnerského města Charkova. Brněnští básníci se zároveň projedou charkovským metrem.

Skácel, Krchovský nebo TIMO reprezentují brněnskou básnickou tvorbu v Charkově. Na oplátku nám Charkovští poslali svoje velikány – od legendárního Semena Klymovského, básníka a filozofa 18. století, až po současné autory, jakými jsou například Artem Poležaka nebo Oleh Kocarev. S úryvky z jejich poezie v originále i v českém překladu se cestující setkají v 15 tramvajích jezdících na různých linkách, a to až do 4. prosince. 

Akce s názvem Poezie v pohybu je součástí projektu Charkov v Brně, Brno v Charkově, který vzešel ze spolupráce obou partnerských měst a jejich dopravních podniků. K projektu byly vytvořeny i speciální stránky, na které zájemce přivedou QR kódy umístěné u každé básně. Najdou tu životopisné informace o prezentovaných umělcích i fragmenty básní.

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.