Přeskočit na obsah

„Chalupecký“ za tvůrčí čin i ekologickou zodpovědnost

27. září 2019 2 minuty čtení
(mak) – Do 19. ledna 2020 hostí Pražákův palác výstavu finalistů 30. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého. Prezentuje tvorbu nejzajímavějších vizuálních umělců do 35 let a získala ještě další, ekologický rozměr. Její energetickou soběstačnost zajišťují solární panely instalované v prostoru budoucího Janáčkova kulturního centra.

Do jubilejního ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého se přihlásilo přes osmdesát umělců a vybrat finalisty nebylo pro porotu jednoduché. Podle názoru jejích členů je letos kvalita všech, co se o cenu ucházejí, vysoká.

Kdo se 6. prosince stane laureátkou či laureátem ceny za rok 2019, se nakonec bude rozhodovat mezi Pavlou Malinovou, která se věnuje figurativní malbě, Marií Lukáčovou, vyjadřující se filmovou řečí, či skupinou Comunite Fresca, jejíž členky Markéta Filipová, Dana Balážová a Marie Štindlová propadly kouzlu malby do vlhkých omítek. Mužskou část potenciálních laureátů reprezentují Andreas Gajdošík, který umělecky intervenuje do mediální sféry a sociálních sítí, a francouzský umělec žijící v Praze Baptiste Charneux, jenž pracuje s keramickými objekty.

Hostem Ceny Jindřicha Chalupeckého pro rok 2019 je Tai Shani, umělkyně z Velké Británie aktuálně nominovaná na prestižní cenu Turner Prize, která představí nový, výpravný multimediální projekt Tragodía. Ten bude v prostorách Pražákova paláce k vidění do 8. 12. 2019. Poté poputuje do irského Dublinu.

Podnítit zájem i veřejnou diskusi
Moravská galerie a Společnost Jindřicha Chalupeckého se společně s finalisty rozhodli, že umělecké vidění světa tentokrát doplní ještě o další, velmi důležitý a aktuální aspekt – šetrný přístup k životnímu prostředí. „Výstava je napojena na fotovoltaickou elektrárnu umístěnou v prostoru budoucího Janáčkova kulturního centra. Šedesát solárních panelů, které by měly postačit k provozu expozice i během méně slunečných zimních dnů, galerii poskytla společnost FitCraft Energy z Valašského Meziříčí,“ uvedla mluvčí Moravské galerie Michaela Paučo.

Galerie se tak stala první českou státní institucí, která přichází s výstavním projektem využívajícím obnovitelné zdroje. „Počínání Moravské galerie se mi velmi líbí, protože je zcela v souladu s filozofií města, které patří k lídrům v oblasti šetrnějšího a ekologičtějšího přístupu k životnímu prostředí,“ s uznáním konstatovala brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Evidovat veškerou svou uhlíkovou stopu – tedy ekologickou zátěž dle zvoleného materiálu ve výstavě nebo způsobu dopravy – budou i sami finalisté. Tímto experimentálním krokem by chtěla galerie vznést podnět k veřejné diskusi týkající se provozu a fungování různých institucí.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.