„Chalupecký“ za tvůrčí čin i ekologickou zodpovědnost - Tiskový servis

„Chalupecký“ za tvůrčí čin i ekologickou zodpovědnost

  • 27. září 2019
  • 2 minuty čtení

(mak) – Do 19. ledna 2020 hostí Pražákův palác výstavu finalistů 30. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého. Prezentuje tvorbu nejzajímavějších vizuálních umělců do 35 let a získala ještě další, ekologický rozměr. Její energetickou soběstačnost zajišťují solární panely instalované v prostoru budoucího Janáčkova kulturního centra.

„Chalupecký“ za tvůrčí čin i ekologickou zodpovědnost
„Chalupecký“ za tvůrčí čin i ekologickou zodpovědnost

Do jubilejního ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého se přihlásilo přes osmdesát umělců a vybrat finalisty nebylo pro porotu jednoduché. Podle názoru jejích členů je letos kvalita všech, co se o cenu ucházejí, vysoká.

Kdo se 6. prosince stane laureátkou či laureátem ceny za rok 2019, se nakonec bude rozhodovat mezi Pavlou Malinovou, která se věnuje figurativní malbě, Marií Lukáčovou, vyjadřující se filmovou řečí, či skupinou Comunite Fresca, jejíž členky Markéta Filipová, Dana Balážová a Marie Štindlová propadly kouzlu malby do vlhkých omítek. Mužskou část potenciálních laureátů reprezentují Andreas Gajdošík, který umělecky intervenuje do mediální sféry a sociálních sítí, a francouzský umělec žijící v Praze Baptiste Charneux, jenž pracuje s keramickými objekty.

Hostem Ceny Jindřicha Chalupeckého pro rok 2019 je Tai Shani, umělkyně z Velké Británie aktuálně nominovaná na prestižní cenu Turner Prize, která představí nový, výpravný multimediální projekt Tragodía. Ten bude v prostorách Pražákova paláce k vidění do 8. 12. 2019. Poté poputuje do irského Dublinu.

Podnítit zájem i veřejnou diskusi
Moravská galerie a Společnost Jindřicha Chalupeckého se společně s finalisty rozhodli, že umělecké vidění světa tentokrát doplní ještě o další, velmi důležitý a aktuální aspekt – šetrný přístup k životnímu prostředí. „Výstava je napojena na fotovoltaickou elektrárnu umístěnou v prostoru budoucího Janáčkova kulturního centra. Šedesát solárních panelů, které by měly postačit k provozu expozice i během méně slunečných zimních dnů, galerii poskytla společnost FitCraft Energy z Valašského Meziříčí,“ uvedla mluvčí Moravské galerie Michaela Paučo.

Galerie se tak stala první českou státní institucí, která přichází s výstavním projektem využívajícím obnovitelné zdroje. „Počínání Moravské galerie se mi velmi líbí, protože je zcela v souladu s filozofií města, které patří k lídrům v oblasti šetrnějšího a ekologičtějšího přístupu k životnímu prostředí,“ s uznáním konstatovala brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Evidovat veškerou svou uhlíkovou stopu – tedy ekologickou zátěž dle zvoleného materiálu ve výstavě nebo způsobu dopravy – budou i sami finalisté. Tímto experimentálním krokem by chtěla galerie vznést podnět k veřejné diskusi týkající se provozu a fungování různých institucí.

Další články z rubriky