Přeskočit na obsah

„Chalupecký“ za tvůrčí čin i ekologickou zodpovědnost

27. září 2019 2 minuty čtení
(mak) – Do 19. ledna 2020 hostí Pražákův palác výstavu finalistů 30. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého. Prezentuje tvorbu nejzajímavějších vizuálních umělců do 35 let a získala ještě další, ekologický rozměr. Její energetickou soběstačnost zajišťují solární panely instalované v prostoru budoucího Janáčkova kulturního centra.

Do jubilejního ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého se přihlásilo přes osmdesát umělců a vybrat finalisty nebylo pro porotu jednoduché. Podle názoru jejích členů je letos kvalita všech, co se o cenu ucházejí, vysoká.

Kdo se 6. prosince stane laureátkou či laureátem ceny za rok 2019, se nakonec bude rozhodovat mezi Pavlou Malinovou, která se věnuje figurativní malbě, Marií Lukáčovou, vyjadřující se filmovou řečí, či skupinou Comunite Fresca, jejíž členky Markéta Filipová, Dana Balážová a Marie Štindlová propadly kouzlu malby do vlhkých omítek. Mužskou část potenciálních laureátů reprezentují Andreas Gajdošík, který umělecky intervenuje do mediální sféry a sociálních sítí, a francouzský umělec žijící v Praze Baptiste Charneux, jenž pracuje s keramickými objekty.

Hostem Ceny Jindřicha Chalupeckého pro rok 2019 je Tai Shani, umělkyně z Velké Británie aktuálně nominovaná na prestižní cenu Turner Prize, která představí nový, výpravný multimediální projekt Tragodía. Ten bude v prostorách Pražákova paláce k vidění do 8. 12. 2019. Poté poputuje do irského Dublinu.

Podnítit zájem i veřejnou diskusi
Moravská galerie a Společnost Jindřicha Chalupeckého se společně s finalisty rozhodli, že umělecké vidění světa tentokrát doplní ještě o další, velmi důležitý a aktuální aspekt – šetrný přístup k životnímu prostředí. „Výstava je napojena na fotovoltaickou elektrárnu umístěnou v prostoru budoucího Janáčkova kulturního centra. Šedesát solárních panelů, které by měly postačit k provozu expozice i během méně slunečných zimních dnů, galerii poskytla společnost FitCraft Energy z Valašského Meziříčí,“ uvedla mluvčí Moravské galerie Michaela Paučo.

Galerie se tak stala první českou státní institucí, která přichází s výstavním projektem využívajícím obnovitelné zdroje. „Počínání Moravské galerie se mi velmi líbí, protože je zcela v souladu s filozofií města, které patří k lídrům v oblasti šetrnějšího a ekologičtějšího přístupu k životnímu prostředí,“ s uznáním konstatovala brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Evidovat veškerou svou uhlíkovou stopu – tedy ekologickou zátěž dle zvoleného materiálu ve výstavě nebo způsobu dopravy – budou i sami finalisté. Tímto experimentálním krokem by chtěla galerie vznést podnět k veřejné diskusi týkající se provozu a fungování různých institucí.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.

Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou
Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou

Mezi mnoha letošními důležitými výročími by neměla zapadnout připomínka 250 let od položení základního kamene Káznice na Cejlu. Pohled do historie a hlavně nástin budoucnosti přinese od 5. do 8. října akce Faktor K. Ve čtvrtek 6. října se koná akce Káznice 250. Ta má omezenou kapacitu, a proto je nutná registrace zde. 

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.