Přeskočit na obsah

Cestu do Brna ze severu ztíží vlaková výluka

08. prosince 2021 2 minuty čtení
(zob) – Vlaková výluka, která zcela uzavře trať z Brna do Blanska, začne platit spolu s novými jízdními řády v neděli 12. prosince. Cestující se musí připravit na náhradní autobusovou dopravu a s tím spojené přestupy a prodloužení cesty. Výluka potrvá celý rok.

První část oprav na páteřní trati z Brna na sever začala už v září, kdy se provoz v úseku Adamov–Blansko omezil jen na jednu kolej. Od 12. prosince se trať uzavře úplně. Vlaky nahradí výlukové autobusy se čtyřmi hlavními trasami (viz níže), jejichž označení bude začínat xS2. Dále budou posíleny a prodlouženy již stávající autobusové linky. Opravy na vytíženém úseku, na kterém vlaky denně přepraví až 10 tisíc lidí, potrvají do poloviny prosince roku 2022.

Rekonstrukce trati v celkové délce 16,5 km přinese kromě opravených kolejí a jejich podloží i modernizaci stanic a zastávek v Bílovicích nad Svitavou, Babicích nad Svitavou a Blansku. V Adamově vzniknou nová 

ostrovní nástupiště a lávka pro pěší nad tratí. Dále projde kompletní renovací pět tunelů mezi Adamovem a Blanskem. Správa železnic vybuduje také novou odbočku Svitava v brněnských Maloměřicích. Léto 2022 přinese ještě jedno omezení, a to výluku mezi Březovou nad Svitavou a Svitavami, kde proběhne sanace náspu. Vlaky v tomto úseku nepojedou cca tři měsíce.

Organizace dopravy

Náhradní autobusy z Brna do Blanska budou vyjíždět ze dvou stanic – linka xS2B od autobusového nádraží na Benešově (nástupiště 6) pojede přímo do Blanska s jedinou zastávkou na nám. 28. října. Zastávka v Blansku je situována přímo před nádražní budovu. Linka xS2K pojede ze stanoviště autobusů před nádražní budovou Brno – Královo Pole opět přímo do Blanska. Nadto bude prodloužena stávající linka 233, jejíž vybrané spoje pojedou z Blanska k žel. stanici v Králově Poli.

Mezi Adamovem a Brnem pojede autobus xS2A, vyjíždět bude ze zastávky Adamov, obchodní dům. Pojede i přes Babice a Bílovice nad Svit., obsluhovat bude i zastávky brněnské MHD v Obřanech a Maloměřicích – konkrétně důležité přestupní uzly Proškovo nám., Tomkovo nám., Štefánikovu čtvrť. Tento spoj bude končit na Lesné, nádraží, odkud můžou cestující pohodlně přesednout na vlaky směr Tišnov/Kuřim. Trasu mezi Blanskem a Adamovem obslouží přímá linka xS2C.

Spojení Brna a nejbližších obcí v jeho okolí (Bílovice nad Svit., Babice nad Svit., Kanice, Řícmanice) zajistí kromě stávající linky 75 i nová linka E75, která bude vyrážet od nádraží Židenice do Bílovic. Z židenického nádraží pojede i prodloužený autobus 210, a to do Babic přes Řícmanice a Kanice. 

Podrobné informace najdete na stránkách IDS JMK

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.