Cestu do Brna ze severu ztíží vlaková výluka - Tiskový servis

Cestu do Brna ze severu ztíží vlaková výluka

  • 08. prosince 2021
  • 2 minuty čtení

(zob) – Vlaková výluka, která zcela uzavře trať z Brna do Blanska, začne platit spolu s novými jízdními řády v neděli 12. prosince. Cestující se musí připravit na náhradní autobusovou dopravu a s tím spojené přestupy a prodloužení cesty. Výluka potrvá celý rok.

První část oprav na páteřní trati z Brna na sever začala už v září, kdy se provoz v úseku Adamov–Blansko omezil jen na jednu kolej. Od 12. prosince se trať uzavře úplně. Vlaky nahradí výlukové autobusy se čtyřmi hlavními trasami (viz níže), jejichž označení bude začínat xS2. Dále budou posíleny a prodlouženy již stávající autobusové linky. Opravy na vytíženém úseku, na kterém vlaky denně přepraví až 10 tisíc lidí, potrvají do poloviny prosince roku 2022.

Rekonstrukce trati v celkové délce 16,5 km přinese kromě opravených kolejí a jejich podloží i modernizaci stanic a zastávek v Bílovicích nad Svitavou, Babicích nad Svitavou a Blansku. V Adamově vzniknou nová 

ostrovní nástupiště a lávka pro pěší nad tratí. Dále projde kompletní renovací pět tunelů mezi Adamovem a Blanskem. Správa železnic vybuduje také novou odbočku Svitava v brněnských Maloměřicích. Léto 2022 přinese ještě jedno omezení, a to výluku mezi Březovou nad Svitavou a Svitavami, kde proběhne sanace náspu. Vlaky v tomto úseku nepojedou cca tři měsíce.

Organizace dopravy

Náhradní autobusy z Brna do Blanska budou vyjíždět ze dvou stanic – linka xS2B od autobusového nádraží na Benešově (nástupiště 6) pojede přímo do Blanska s jedinou zastávkou na nám. 28. října. Zastávka v Blansku je situována přímo před nádražní budovu. Linka xS2K pojede ze stanoviště autobusů před nádražní budovou Brno – Královo Pole opět přímo do Blanska. Nadto bude prodloužena stávající linka 233, jejíž vybrané spoje pojedou z Blanska k žel. stanici v Králově Poli.

Mezi Adamovem a Brnem pojede autobus xS2A, vyjíždět bude ze zastávky Adamov, obchodní dům. Pojede i přes Babice a Bílovice nad Svit., obsluhovat bude i zastávky brněnské MHD v Obřanech a Maloměřicích – konkrétně důležité přestupní uzly Proškovo nám., Tomkovo nám., Štefánikovu čtvrť. Tento spoj bude končit na Lesné, nádraží, odkud můžou cestující pohodlně přesednout na vlaky směr Tišnov/Kuřim. Trasu mezi Blanskem a Adamovem obslouží přímá linka xS2C.

Spojení Brna a nejbližších obcí v jeho okolí (Bílovice nad Svit., Babice nad Svit., Kanice, Řícmanice) zajistí kromě stávající linky 75 i nová linka E75, která bude vyrážet od nádraží Židenice do Bílovic. Z židenického nádraží pojede i prodloužený autobus 210, a to do Babic přes Řícmanice a Kanice. 

Podrobné informace najdete na stránkách IDS JMK

Další články z rubriky