Přeskočit na obsah

Cestu do Brna ze severu ztíží vlaková výluka

08. prosince 2021 2 minuty čtení
(zob) – Vlaková výluka, která zcela uzavře trať z Brna do Blanska, začne platit spolu s novými jízdními řády v neděli 12. prosince. Cestující se musí připravit na náhradní autobusovou dopravu a s tím spojené přestupy a prodloužení cesty. Výluka potrvá celý rok.

První část oprav na páteřní trati z Brna na sever začala už v září, kdy se provoz v úseku Adamov–Blansko omezil jen na jednu kolej. Od 12. prosince se trať uzavře úplně. Vlaky nahradí výlukové autobusy se čtyřmi hlavními trasami (viz níže), jejichž označení bude začínat xS2. Dále budou posíleny a prodlouženy již stávající autobusové linky. Opravy na vytíženém úseku, na kterém vlaky denně přepraví až 10 tisíc lidí, potrvají do poloviny prosince roku 2022.

Rekonstrukce trati v celkové délce 16,5 km přinese kromě opravených kolejí a jejich podloží i modernizaci stanic a zastávek v Bílovicích nad Svitavou, Babicích nad Svitavou a Blansku. V Adamově vzniknou nová 

ostrovní nástupiště a lávka pro pěší nad tratí. Dále projde kompletní renovací pět tunelů mezi Adamovem a Blanskem. Správa železnic vybuduje také novou odbočku Svitava v brněnských Maloměřicích. Léto 2022 přinese ještě jedno omezení, a to výluku mezi Březovou nad Svitavou a Svitavami, kde proběhne sanace náspu. Vlaky v tomto úseku nepojedou cca tři měsíce.

Organizace dopravy

Náhradní autobusy z Brna do Blanska budou vyjíždět ze dvou stanic – linka xS2B od autobusového nádraží na Benešově (nástupiště 6) pojede přímo do Blanska s jedinou zastávkou na nám. 28. října. Zastávka v Blansku je situována přímo před nádražní budovu. Linka xS2K pojede ze stanoviště autobusů před nádražní budovou Brno – Královo Pole opět přímo do Blanska. Nadto bude prodloužena stávající linka 233, jejíž vybrané spoje pojedou z Blanska k žel. stanici v Králově Poli.

Mezi Adamovem a Brnem pojede autobus xS2A, vyjíždět bude ze zastávky Adamov, obchodní dům. Pojede i přes Babice a Bílovice nad Svit., obsluhovat bude i zastávky brněnské MHD v Obřanech a Maloměřicích – konkrétně důležité přestupní uzly Proškovo nám., Tomkovo nám., Štefánikovu čtvrť. Tento spoj bude končit na Lesné, nádraží, odkud můžou cestující pohodlně přesednout na vlaky směr Tišnov/Kuřim. Trasu mezi Blanskem a Adamovem obslouží přímá linka xS2C.

Spojení Brna a nejbližších obcí v jeho okolí (Bílovice nad Svit., Babice nad Svit., Kanice, Řícmanice) zajistí kromě stávající linky 75 i nová linka E75, která bude vyrážet od nádraží Židenice do Bílovic. Z židenického nádraží pojede i prodloužený autobus 210, a to do Babic přes Řícmanice a Kanice. 

Podrobné informace najdete na stránkách IDS JMK

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.