Přeskočit na obsah

Cestu do Brna ze severu ztíží vlaková výluka

08. prosince 2021 2 minuty čtení
(zob) – Vlaková výluka, která zcela uzavře trať z Brna do Blanska, začne platit spolu s novými jízdními řády v neděli 12. prosince. Cestující se musí připravit na náhradní autobusovou dopravu a s tím spojené přestupy a prodloužení cesty. Výluka potrvá celý rok.

První část oprav na páteřní trati z Brna na sever začala už v září, kdy se provoz v úseku Adamov–Blansko omezil jen na jednu kolej. Od 12. prosince se trať uzavře úplně. Vlaky nahradí výlukové autobusy se čtyřmi hlavními trasami (viz níže), jejichž označení bude začínat xS2. Dále budou posíleny a prodlouženy již stávající autobusové linky. Opravy na vytíženém úseku, na kterém vlaky denně přepraví až 10 tisíc lidí, potrvají do poloviny prosince roku 2022.

Rekonstrukce trati v celkové délce 16,5 km přinese kromě opravených kolejí a jejich podloží i modernizaci stanic a zastávek v Bílovicích nad Svitavou, Babicích nad Svitavou a Blansku. V Adamově vzniknou nová 

ostrovní nástupiště a lávka pro pěší nad tratí. Dále projde kompletní renovací pět tunelů mezi Adamovem a Blanskem. Správa železnic vybuduje také novou odbočku Svitava v brněnských Maloměřicích. Léto 2022 přinese ještě jedno omezení, a to výluku mezi Březovou nad Svitavou a Svitavami, kde proběhne sanace náspu. Vlaky v tomto úseku nepojedou cca tři měsíce.

Organizace dopravy

Náhradní autobusy z Brna do Blanska budou vyjíždět ze dvou stanic – linka xS2B od autobusového nádraží na Benešově (nástupiště 6) pojede přímo do Blanska s jedinou zastávkou na nám. 28. října. Zastávka v Blansku je situována přímo před nádražní budovu. Linka xS2K pojede ze stanoviště autobusů před nádražní budovou Brno – Královo Pole opět přímo do Blanska. Nadto bude prodloužena stávající linka 233, jejíž vybrané spoje pojedou z Blanska k žel. stanici v Králově Poli.

Mezi Adamovem a Brnem pojede autobus xS2A, vyjíždět bude ze zastávky Adamov, obchodní dům. Pojede i přes Babice a Bílovice nad Svit., obsluhovat bude i zastávky brněnské MHD v Obřanech a Maloměřicích – konkrétně důležité přestupní uzly Proškovo nám., Tomkovo nám., Štefánikovu čtvrť. Tento spoj bude končit na Lesné, nádraží, odkud můžou cestující pohodlně přesednout na vlaky směr Tišnov/Kuřim. Trasu mezi Blanskem a Adamovem obslouží přímá linka xS2C.

Spojení Brna a nejbližších obcí v jeho okolí (Bílovice nad Svit., Babice nad Svit., Kanice, Řícmanice) zajistí kromě stávající linky 75 i nová linka E75, která bude vyrážet od nádraží Židenice do Bílovic. Z židenického nádraží pojede i prodloužený autobus 210, a to do Babic přes Řícmanice a Kanice. 

Podrobné informace najdete na stránkách IDS JMK

Mohlo by vás dále zajímat

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.

V anketě se lidé těsně vyjádřili pro rozšíření parku na místo stávajících likusáků, foto: Hvězdárna Brno
Anketa o likusáky: Výsledek je těsný, město bude hledat koncepční řešení s VUT

Přes patnáct set lidí se zapojilo do ankety, která řešila budoucnost pěti likusáků na Kraví hoře. Výsledky hovoří těsně pro jejich odstranění a rozšíření parku. Vzhledem k vyrovnanému hlasování bude ale město brát v úvahu i potřeby kreativců, kteří zde dnes mají zkušebny a ateliéry. Koncepční řešení chce hledat s VUT, majitelem zbylé, rozsáhlejší části areálu.