Přeskočit na obsah

Čestný hrob Jaroslava Kursy získá nový náhrobek

22. prosince 2020
Čestný hrob Jaroslava Kursy, významného českého vexilologa a autora československé vlajky, získá nový reprezentativní náhrobek. Radní na dnešním jednání vybrali jeho zhotovitele. Stane se jím akademický architekt Miroslav Vochta.

Současná podoba hrobu pana Jaroslava Kursy, autora československé vlajky, není hodna jeho významu. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli o jeho úpravu a instalaci nového náhrobku, který bude odkazovat na jeho dílo. V rámci výběrového řízení byla vybrána nabídka pana architekta Vochta, který náhrobek vyrobí a nainstaluje za cenu 196 tisíc korun,“ uvedl 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Vizuální podobu nového náhrobku zpracoval Odbor kultury Magistrátu města Brna. Náhrobek bude znázorňovat českou státní vlajku. Ve středu hrobového místa č. 93-99, kde se čestný hrob nachází, se vydláždí plocha ze dvou barev žuly. Díky tomu se odliší světlejší levé pole odpovídající bílé barvě a tmavší pravé pole, které bude nahrazovat červenou barvu. Tato plocha o rozměrech 210 x 120 cm bude tvořit bikolóru. Na ní bude umístěna plastika praporu z bílého mramoru o poměru stran 3 : 2. V praporu představujícím českou státní vlajku bude výrazně zdrsněna plocha klínu a jemněji zdrsněno pravé pole. Dále zde bude umístěna pamětní deska o rozměrech 80 x 25 cm.Myslím, že náhrobek, který vznikne v dílně Miroslava Vochty, velmi přesvědčivě a s patřičnou důstojností zdůrazňuje významnou roli, kterou Jaroslav Kursa sehrál při vzniku československé vlajky,“ dodal radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Hrob Jaroslava Kursy je od roku 2008 zařazen mezi čestné hroby, přesto ale jeho vzhled významu zcela neodpovídal; nebyl dokonce označen ani jménem. Nápravu inicioval historik a poslanec a zároveň zastupitel města Brna Jiří Mihola, který také navrhl, aby hrob zdobil reliéf české vlajky. „Letos 30. března uplynulo 100 let ode dne, kdy Revoluční národní shromáždění uzákonilo podobu československé (dnešní české) státní vlajky. Autor tohoto důležitého státního symbolu, který potkáváme ve dnech všedních i svátečních, který je naším štítem při sportovních kláních i mezistátních setkáních, Jaroslav Kursa, zemřel v Praze, ale jeho urnu převezla manželka do Brna a později byla spolu s tou její uložena na Ústředním hřbitově. Za svého života často jezdil Jaroslav Kursa do Brna pracovně,“ připomněl Jiří Mihola a dodal: „Děkuji za vstřícnost a podporu 1. náměstkovi Petru Hladíkovi i radnímu Marku Fišerovi, za úpravu hrobu a za to, že místo posledního odpočinku autora české vlajky zaslouženě zviditelní a okrášlí vkusný náhrobek.“

Náhrobek by měl být dokončen a naistalován do 20. května 2021.

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz  Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.