Přeskočit na obsah

Čestný hrob Jaroslava Kursy získá nový náhrobek

22. prosince 2020

Čestný hrob Jaroslava Kursy, významného českého vexilologa a autora československé vlajky, získá nový reprezentativní náhrobek. Radní na dnešním jednání vybrali jeho zhotovitele. Stane se jím akademický architekt Miroslav Vochta.

Současná podoba hrobu pana Jaroslava Kursy, autora československé vlajky, není hodna jeho významu. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli o jeho úpravu a instalaci nového náhrobku, který bude odkazovat na jeho dílo. V rámci výběrového řízení byla vybrána nabídka pana architekta Vochta, který náhrobek vyrobí a nainstaluje za cenu 196 tisíc korun,“ uvedl 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Vizuální podobu nového náhrobku zpracoval Odbor kultury Magistrátu města Brna. Náhrobek bude znázorňovat českou státní vlajku. Ve středu hrobového místa č. 93-99, kde se čestný hrob nachází, se vydláždí plocha ze dvou barev žuly. Díky tomu se odliší světlejší levé pole odpovídající bílé barvě a tmavší pravé pole, které bude nahrazovat červenou barvu. Tato plocha o rozměrech 210 x 120 cm bude tvořit bikolóru. Na ní bude umístěna plastika praporu z bílého mramoru o poměru stran 3 : 2. V praporu představujícím českou státní vlajku bude výrazně zdrsněna plocha klínu a jemněji zdrsněno pravé pole. Dále zde bude umístěna pamětní deska o rozměrech 80 x 25 cm.Myslím, že náhrobek, který vznikne v dílně Miroslava Vochty, velmi přesvědčivě a s patřičnou důstojností zdůrazňuje významnou roli, kterou Jaroslav Kursa sehrál při vzniku československé vlajky,“ dodal radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Hrob Jaroslava Kursy je od roku 2008 zařazen mezi čestné hroby, přesto ale jeho vzhled významu zcela neodpovídal; nebyl dokonce označen ani jménem. Nápravu inicioval historik a poslanec a zároveň zastupitel města Brna Jiří Mihola, který také navrhl, aby hrob zdobil reliéf české vlajky. „Letos 30. března uplynulo 100 let ode dne, kdy Revoluční národní shromáždění uzákonilo podobu československé (dnešní české) státní vlajky. Autor tohoto důležitého státního symbolu, který potkáváme ve dnech všedních i svátečních, který je naším štítem při sportovních kláních i mezistátních setkáních, Jaroslav Kursa, zemřel v Praze, ale jeho urnu převezla manželka do Brna a později byla spolu s tou její uložena na Ústředním hřbitově. Za svého života často jezdil Jaroslav Kursa do Brna pracovně,“ připomněl Jiří Mihola a dodal: „Děkuji za vstřícnost a podporu 1. náměstkovi Petru Hladíkovi i radnímu Marku Fišerovi, za úpravu hrobu a za to, že místo posledního odpočinku autora české vlajky zaslouženě zviditelní a okrášlí vkusný náhrobek.“

Náhrobek by měl být dokončen a naistalován do 20. května 2021.

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz  Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.