Přeskočit na obsah

Česko a Slovensko se potkalo na výstavišti. Začal Festival RE:PUBLIKA

26. května 2018 3 minuty čtení
(ral) – Devadesát let výstaviště, sto let republiky. V Brně je letos co slavit. A taky se od rána slaví – právě dnes začal Festival RE:PUBLIKA.

Na Nové radnici dnes vlají dvě vlajky, česká a slovenská. Naplňují heslo Festivalu RE:PUBLIKA „Buďme zase spolu“. Ve 12 hodin se také výstaviště otevřelo za zpěvu obou národních hymen.

Na dva a půl tisíce lidí přešlapovalo před hlavním vstupem výstaviště už před polednem. Čekání na příjezd dvojníka prezidenta Masaryka, který měl slavnostně přestřihnout pásku a zahájit třítýdenní multižánrový festival, jim krátilo defilé čtyř set praporečníků nebo folklorní vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš. To už se ale k rondelu přiblížila kolona pětadvaceti historických vozidel, která kromě prvního československého prezidenta přivezla i českého a slovenského premiéra, brněnského primátora a další hosty. 

Pár minut po poledni se brány výstaviště rozzářeného letním sluncem konečně otevřely a návštěvníci začali objevovat, co pro ně organizátoři během téměř roku příprav nachystali. „Je tu super gastrozóna s lokálními jídly, v Re:lax zóně jsem byl překvapený, kolik mají za sebou Češi sportovních úspěchů. Teď se plánujeme připojit k prohlídce výstaviště, kterou pořádá BAM, a možná zůstaneme i na večerní stand up Na mikrofon,“ vyjmenovává Vladimír Šandera. „Celkově je super, že město udělalo takovouhle akci zdarma, aby oslavilo republiku. Národní cítění u nás trošku chybí, takže je dobře ho podpořit,“ zamýšlí se ještě.

Jednotlivé pavilony výstaviště nabízejí různorodý obsah. V pavilonu G1 například vzniklo „svobodné město“, které ve svých ulicích prezentuje český design. „Já jsem nadšená z filmových plakátů, které jsou tu vystavené, protože ty si pamatuji z mládí. Když jsme chodili do kina, visívaly tam,“ vzpomíná Jitka Kolmanová. Naopak pavilon A zůstal prázdný – člověk se v něm může volně procházet a jen žasnout nad jeho architektonickou dokonalostí. Dva světy Alfonse Muchy, komerční plakátová tvorba i velkolepá Slovanská epopej, se propojily v pavilonu H. „Slovanskou epopej miluji a hrozně jsem se na ni do Česka těšila. Jenže když jsem sem v říjnu přijela, zjistila jsem, že je právě v Japonsku. Takže jsem hrozně ráda, že ji konečně uvidím,“ vypráví Marie Facelina z francouzského Montepellier, která zde působí v rámci Evropské dobrovolné služby. 

 

Navzdory horkému počasí, které lákalo více na přehradu než na festival, navštívilo během odpoledne výstaviště na sedm tisíc lidí. Podmínky areálu neváhali přizpůsobit obrazu svému – někteří posedávali na trávníku ve stínu budov, děti se bez rozpaků brouzdaly v bazénku. „Atmosféra je tu neuvěřitelná. Přesně tohle jsme chtěli, aby se lidé bavili a užívali si,“ pochvaloval si kreativní ředitel celého festivalu Pavel Anděl.

Dění na výstavišti dnes ještě zdaleka nekončí. Můžete se ještě přijít podívat třeba na koncert Jany Kirschner (ve 20.00) nebo na světelnou show (ve 21.30, 22.00 a 22.30). Zítra pokračuje RE:PUBLIKA setkáním se současnou českou zápasnicí – volnostylařkou Adélou Hanzlíčkovou (v 11.00 v Re:lax zóně, v pavilonu V) nebo komentovanou prohlídkou Avant Garde, kterou návštěvníky provedou všichni čtyři kurátoři (v 15.00). V 18.00 vystoupí na hlavním festivalovém pódiu Banjo Band Ivana Mládka.

Brány výstaviště zůstanou otevřené po další tři týdny. Od neděle do čtvrtka program probíhá do 21.00, v pátek a v sobotu do 23.00. Každý víkend se navíc ponese v duchu konkrétního tématu. Kompletní program jednotlivých dní naleznete na www.republika2018.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.