Česko a Slovensko se potkalo na výstavišti. Začal Festival RE:PUBLIKA - Tiskový servis

Česko a Slovensko se potkalo na výstavišti. Začal Festival RE:PUBLIKA

  • 26. května 2018
  • 3 minuty čtení

(ral) – Devadesát let výstaviště, sto let republiky. V Brně je letos co slavit. A taky se od rána slaví – právě dnes začal Festival RE:PUBLIKA.

Česko a Slovensko se potkalo na výstavišti. Začal Festival RE:PUBLIKA
Česko a Slovensko se potkalo na výstavišti. Začal Festival RE:PUBLIKA

Na Nové radnici dnes vlají dvě vlajky, česká a slovenská. Naplňují heslo Festivalu RE:PUBLIKA „Buďme zase spolu“. Ve 12 hodin se také výstaviště otevřelo za zpěvu obou národních hymen.

Na dva a půl tisíce lidí přešlapovalo před hlavním vstupem výstaviště už před polednem. Čekání na příjezd dvojníka prezidenta Masaryka, který měl slavnostně přestřihnout pásku a zahájit třítýdenní multižánrový festival, jim krátilo defilé čtyř set praporečníků nebo folklorní vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš. To už se ale k rondelu přiblížila kolona pětadvaceti historických vozidel, která kromě prvního československého prezidenta přivezla i českého a slovenského premiéra, brněnského primátora a další hosty. 

Pár minut po poledni se brány výstaviště rozzářeného letním sluncem konečně otevřely a návštěvníci začali objevovat, co pro ně organizátoři během téměř roku příprav nachystali. „Je tu super gastrozóna s lokálními jídly, v Re:lax zóně jsem byl překvapený, kolik mají za sebou Češi sportovních úspěchů. Teď se plánujeme připojit k prohlídce výstaviště, kterou pořádá BAM, a možná zůstaneme i na večerní stand up Na mikrofon,“ vyjmenovává Vladimír Šandera. „Celkově je super, že město udělalo takovouhle akci zdarma, aby oslavilo republiku. Národní cítění u nás trošku chybí, takže je dobře ho podpořit,“ zamýšlí se ještě.

Jednotlivé pavilony výstaviště nabízejí různorodý obsah. V pavilonu G1 například vzniklo „svobodné město“, které ve svých ulicích prezentuje český design. „Já jsem nadšená z filmových plakátů, které jsou tu vystavené, protože ty si pamatuji z mládí. Když jsme chodili do kina, visívaly tam,“ vzpomíná Jitka Kolmanová. Naopak pavilon A zůstal prázdný – člověk se v něm může volně procházet a jen žasnout nad jeho architektonickou dokonalostí. Dva světy Alfonse Muchy, komerční plakátová tvorba i velkolepá Slovanská epopej, se propojily v pavilonu H. „Slovanskou epopej miluji a hrozně jsem se na ni do Česka těšila. Jenže když jsem sem v říjnu přijela, zjistila jsem, že je právě v Japonsku. Takže jsem hrozně ráda, že ji konečně uvidím,“ vypráví Marie Facelina z francouzského Montepellier, která zde působí v rámci Evropské dobrovolné služby. 

 

Navzdory horkému počasí, které lákalo více na přehradu než na festival, navštívilo během odpoledne výstaviště na sedm tisíc lidí. Podmínky areálu neváhali přizpůsobit obrazu svému – někteří posedávali na trávníku ve stínu budov, děti se bez rozpaků brouzdaly v bazénku. „Atmosféra je tu neuvěřitelná. Přesně tohle jsme chtěli, aby se lidé bavili a užívali si,“ pochvaloval si kreativní ředitel celého festivalu Pavel Anděl.

Dění na výstavišti dnes ještě zdaleka nekončí. Můžete se ještě přijít podívat třeba na koncert Jany Kirschner (ve 20.00) nebo na světelnou show (ve 21.30, 22.00 a 22.30). Zítra pokračuje RE:PUBLIKA setkáním se současnou českou zápasnicí – volnostylařkou Adélou Hanzlíčkovou (v 11.00 v Re:lax zóně, v pavilonu V) nebo komentovanou prohlídkou Avant Garde, kterou návštěvníky provedou všichni čtyři kurátoři (v 15.00). V 18.00 vystoupí na hlavním festivalovém pódiu Banjo Band Ivana Mládka.

Brány výstaviště zůstanou otevřené po další tři týdny. Od neděle do čtvrtka program probíhá do 21.00, v pátek a v sobotu do 23.00. Každý víkend se navíc ponese v duchu konkrétního tématu. Kompletní program jednotlivých dní naleznete na www.republika2018.cz.

Další články z rubriky