Přeskočit na obsah

Česko a Slovensko se potkalo na výstavišti. Začal Festival RE:PUBLIKA

26. května 2018 3 minuty čtení
(ral) – Devadesát let výstaviště, sto let republiky. V Brně je letos co slavit. A taky se od rána slaví – právě dnes začal Festival RE:PUBLIKA.

Na Nové radnici dnes vlají dvě vlajky, česká a slovenská. Naplňují heslo Festivalu RE:PUBLIKA „Buďme zase spolu“. Ve 12 hodin se také výstaviště otevřelo za zpěvu obou národních hymen.

Na dva a půl tisíce lidí přešlapovalo před hlavním vstupem výstaviště už před polednem. Čekání na příjezd dvojníka prezidenta Masaryka, který měl slavnostně přestřihnout pásku a zahájit třítýdenní multižánrový festival, jim krátilo defilé čtyř set praporečníků nebo folklorní vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš. To už se ale k rondelu přiblížila kolona pětadvaceti historických vozidel, která kromě prvního československého prezidenta přivezla i českého a slovenského premiéra, brněnského primátora a další hosty. 

Pár minut po poledni se brány výstaviště rozzářeného letním sluncem konečně otevřely a návštěvníci začali objevovat, co pro ně organizátoři během téměř roku příprav nachystali. „Je tu super gastrozóna s lokálními jídly, v Re:lax zóně jsem byl překvapený, kolik mají za sebou Češi sportovních úspěchů. Teď se plánujeme připojit k prohlídce výstaviště, kterou pořádá BAM, a možná zůstaneme i na večerní stand up Na mikrofon,“ vyjmenovává Vladimír Šandera. „Celkově je super, že město udělalo takovouhle akci zdarma, aby oslavilo republiku. Národní cítění u nás trošku chybí, takže je dobře ho podpořit,“ zamýšlí se ještě.

Jednotlivé pavilony výstaviště nabízejí různorodý obsah. V pavilonu G1 například vzniklo „svobodné město“, které ve svých ulicích prezentuje český design. „Já jsem nadšená z filmových plakátů, které jsou tu vystavené, protože ty si pamatuji z mládí. Když jsme chodili do kina, visívaly tam,“ vzpomíná Jitka Kolmanová. Naopak pavilon A zůstal prázdný – člověk se v něm může volně procházet a jen žasnout nad jeho architektonickou dokonalostí. Dva světy Alfonse Muchy, komerční plakátová tvorba i velkolepá Slovanská epopej, se propojily v pavilonu H. „Slovanskou epopej miluji a hrozně jsem se na ni do Česka těšila. Jenže když jsem sem v říjnu přijela, zjistila jsem, že je právě v Japonsku. Takže jsem hrozně ráda, že ji konečně uvidím,“ vypráví Marie Facelina z francouzského Montepellier, která zde působí v rámci Evropské dobrovolné služby. 

 

Navzdory horkému počasí, které lákalo více na přehradu než na festival, navštívilo během odpoledne výstaviště na sedm tisíc lidí. Podmínky areálu neváhali přizpůsobit obrazu svému – někteří posedávali na trávníku ve stínu budov, děti se bez rozpaků brouzdaly v bazénku. „Atmosféra je tu neuvěřitelná. Přesně tohle jsme chtěli, aby se lidé bavili a užívali si,“ pochvaloval si kreativní ředitel celého festivalu Pavel Anděl.

Dění na výstavišti dnes ještě zdaleka nekončí. Můžete se ještě přijít podívat třeba na koncert Jany Kirschner (ve 20.00) nebo na světelnou show (ve 21.30, 22.00 a 22.30). Zítra pokračuje RE:PUBLIKA setkáním se současnou českou zápasnicí – volnostylařkou Adélou Hanzlíčkovou (v 11.00 v Re:lax zóně, v pavilonu V) nebo komentovanou prohlídkou Avant Garde, kterou návštěvníky provedou všichni čtyři kurátoři (v 15.00). V 18.00 vystoupí na hlavním festivalovém pódiu Banjo Band Ivana Mládka.

Brány výstaviště zůstanou otevřené po další tři týdny. Od neděle do čtvrtka program probíhá do 21.00, v pátek a v sobotu do 23.00. Každý víkend se navíc ponese v duchu konkrétního tématu. Kompletní program jednotlivých dní naleznete na www.republika2018.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.