Českému komiksu vládnou ženy, ukazuje festival KOMA - Tiskový servis

Českému komiksu vládnou ženy, ukazuje festival KOMA

  • 28. září 2023
  • 4 minuty čtení
  • Zdeňka Obalilová

Komiks ze všech stran – český, zahraniční, dětmi malovaný či přímo v procesu kresby – to všechno přináší mezinárodní festival KOMA. Už po deváté obsadí mezi 12. a 15. říjnem někdejší káznici na Bratislavské. Jak takový festival vzniká i jak to aktuálně vypadá s českou komiksovou tvorbou, jsme zjišťovali od dramaturga Tomáše Řepy.

Tomáš Řepa. Foto: archiv Tomáše Řepy
Tomáš Řepa. Foto: archiv Tomáše Řepy

Co je festival KOMA?

Mezinárodní festival KOMA se už devátým rokem koná v Brně a letos se bude už po čtvrté konat v areálu káznice. Prvních pět let jsme byli v Malé Americe. Výběr prostor je spojen s filozofií festivalu otevírat méně využívané objekty. Naše akce je pak oživí a přivede do nich lidi. KOMA je festival komiksu a ilustrace, ale zaměřuje se více na komiks. Snažíme se každý rok představovat ty nejčerstvější, nejaktuálnější české komiksy. Spolupracujeme také se zahraničními autory a tak 20–30 procent výstavních ploch chceme pokrýt touto tvorbou.

Má letos přehlídka nějaké téma, spojnici?

Každý rok se snažíme zaštítit nějakým tématem, letos je to Deadline. Chceme tím dát najevo, v jak uspěchané době žijeme. Deadliny dnes hrají velkou roli. Nemyslíme tím jen klasický pracovní kontext, ale také komiksoví autoři při tvorbě moc dobře vědí, co je deadline a jak na ně působí. Dále to můžeme chápat i metaforicky, jako náš vyměřený čas, který musíme naplnit a protínají jej určité vrcholy či mezníky, které deadliny připomínají. Když je překonáte, už není cesty zpět.

Jak téma vybíráte? Máte dramaturgickou radu, která o něm rozhoduje?

Obecně není jednoduché vybrat téma, aby ho komiks dokázal reflektovat. Vždy musíme vymýšlet na rok dopředu, takže už nyní finišujeme příští ročník. Vždy vybíráme z cca pěti či šesti návrhů. Jsou to většinou tak trochu divná témata, kterým se nikdo v kultuře příliš nevěnuje. Často je těžké je vůbec nějak uchopit. Poté se však ukazuje, že komiksy, které nám v rámci výzvy přicházejí, jsou neuvěřitelně invenční a překvapivé a do tématu se dobře trefují a rozvíjejí jej.

Během roku tedy probíhá open call (otevřená výzva – pozn. red.) pro komiksy věnované danému tématu. Zároveň však pokrýváte i ostatní tvorbu u nás. Odkud čerpáte?

Jedna část jsou práce z open callu a zhruba dvě třetiny vystavovaných děl jsou práce českých a zahraničních autorů. Snažíme se reflektovat českou komiksovou knižní produkci a dlouhodobě spolupracujeme s nakladateli, kteří se devátému umění věnují. Sledujeme samozřejmě i ceny Muriel a snažíme se finálová díla přivézt i do Brna.

Jsou komiksy stále trochu pro fajnšmekry? Nebo se situace mění?

Když jsme začínali, byl komiks vnímán stále ještě trochu minoritně, nebyl tady brán historicky ani vědecky. Vycházelo jich poměrně málo a neměl žádnou prestiž. Ale my jsme se trefili přímo do doby, kdy se začínal plně etablovat. Dneska je konečně brán jako zmíněné deváté umění. Za deset let se to vyvinulo tak, že komiks patří mezi primární žánry nakladatelů, kterým nese slušné tržby. Věnuje se mu velká pozornost. Jednoduše, ať už jste jakéhokoliv věku a budete si číst komiks na veřejnosti, tak už se na vás nikdo nebude dívat skrz prsty.

Na co byste letos návštěvníky do káznice pozval? Jaký chystáte program?

Hlavní program představuje kolem 25 výstav a určitě bych návštěvníky rád pozval na výběr z komiksové knihy Iogi. Jedná se o příběhy zasazené do japonského prostředí. Ilustrovali je studenti Západočeské univerzity a vybrali jsme z nich pět příběhů. Komiks byl velmi ceněn ve světě, a to včetně Japonska. Uvidíte i práci Julie Černé, která se stala objevem roku na letošních cenách Muriel za komiks Kámen osudu. Upozornil bych i na Štěpánku Jislovou a její dílo Supro: Hrdinové na dluh. Další autorkou je Lucie Lomová, jejíž kniha Každý den je nový získala cenu Muriel za nejlepší komiksovou knihu. Jedná se o reflexi covidové doby, autorka zaznamenávala celé to období – jeden rok – a téměř každý den komiksově zpracovala. Celý program je odraz současné tvůrčí scény.

Řeknete nám více i k doprovodnému programu? Co se připravuje?

Snažíme se vystavovat i ilustraci. Další program se také ubírá ke komiksu, takže máme pro děti připravené dílny. Hlavně v sobotu bývá káznice plná dětí, které zkouší různé výtvarné techniky. Ani letos nebude chybět dílna animace, kde se budou rozpohybovávat postavičky. Těšit se můžete také na storytelling. Tři komiksoví autoři naživo kreslí příběh podle vyprávění herce nebo herečky. Na sobotní večer se chystá kreslířská bitva neboli draw battle. Více ilustrátorů maluje obrázky na různá témata podle moderátora a diváci pak vybírají vítěze. A těšit se můžete i na večerní koncerty.

Kompletní informace o festivalu hledejte na webu https://festivalkoma.cz/.

Další články z rubriky

Nejnovější články