České členství v unii slaví plnoletost. Výstava ukáže, co dobrého přineslo městu a kraji, a oslaví Den Evropy

  • 04. května 2022
Rekonstrukce vily Tugendhat, trolejbusy pro DPMB nebo modernizace centra popálenin v bohunické nemocnici. Co mají společného? Ve všech případech jde o akce financované Evropskou unií. Výstavu shrnující podobné projekty z Brna i okolí pořádá město na Moravském náměstí od 9. do 22. května. Na zahajovací den, na který připadá Den Evropy, na návštěvníky čeká i doprovodný program.

„Výstava připravená u příležitosti Dne Evropy přináší na několika panelech informace o více než dvaceti projektech, které spolufinancovala Evropská unie. Jen z oblasti kultury vzpomeňme opravu vily Löw-Beer a Tugendhat, vybudování lapidária v bývalých vodojemech na Špilberku nebo rozšíření služeb pro veřejnost v Knihovně Jiřího Mahena. Mimo Brno pak třeba vybudování kulturní scény na zámku v Uherčicích nebo archeologických parků v Pavlově a v Mikulčicích. Celá výstava představuje podle mého názoru pěkný způsob, jak symbolicky oslavit 18 let od našeho vstupu do EU, to vše navíc v předvečer našeho předsednictví,“ uvedl náměstek pro kulturu Tomáš Koláčný.

Na Den Evropy (tedy 9. května, první den výstavy) čeká na návštěvníky u Jošta na Moravském náměstí kulturní program, který vyvrcholí koncertem Městského divadla Brno. „Akce se zúčastní i tým, který chystá kandidaturu Brna v soutěži Evropské hlavní město kultury. Celý den bude tematicky zaměřený na Francii, protože spolu s Českou republikou budou na titul pro rok 2028 kandidovat i francouzská města. Právě po Francii navíc v polovině letošního roku převezmeme předsednictví v Radě EU,“ doplnil radní pro kulturu Marek Fišer

Celý program Dne Evropy, který zahrnuje performance, chill out zónu i prezentaci organizací zabývající se zahraniční spoluprací, najdete na kultura.brno.cz/den-evropy/.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy