Přeskočit na obsah

České členství v unii slaví plnoletost. Výstava ukáže, co dobrého přineslo městu a kraji, a oslaví Den Evropy

04. května 2022

Rekonstrukce vily Tugendhat, trolejbusy pro DPMB nebo modernizace centra popálenin v bohunické nemocnici. Co mají společného? Ve všech případech jde o akce financované Evropskou unií. Výstavu shrnující podobné projekty z Brna i okolí pořádá město na Moravském náměstí od 9. do 22. května. Na zahajovací den, na který připadá Den Evropy, na návštěvníky čeká i doprovodný program.

„Výstava připravená u příležitosti Dne Evropy přináší na několika panelech informace o více než dvaceti projektech, které spolufinancovala Evropská unie. Jen z oblasti kultury vzpomeňme opravu vily Löw-Beer a Tugendhat, vybudování lapidária v bývalých vodojemech na Špilberku nebo rozšíření služeb pro veřejnost v Knihovně Jiřího Mahena. Mimo Brno pak třeba vybudování kulturní scény na zámku v Uherčicích nebo archeologických parků v Pavlově a v Mikulčicích. Celá výstava představuje podle mého názoru pěkný způsob, jak symbolicky oslavit 18 let od našeho vstupu do EU, to vše navíc v předvečer našeho předsednictví,“ uvedl náměstek pro kulturu Tomáš Koláčný.

Na Den Evropy (tedy 9. května, první den výstavy) čeká na návštěvníky u Jošta na Moravském náměstí kulturní program, který vyvrcholí koncertem Městského divadla Brno. „Akce se zúčastní i tým, který chystá kandidaturu Brna v soutěži Evropské hlavní město kultury. Celý den bude tematicky zaměřený na Francii, protože spolu s Českou republikou budou na titul pro rok 2028 kandidovat i francouzská města. Právě po Francii navíc v polovině letošního roku převezmeme předsednictví v Radě EU,“ doplnil radní pro kulturu Marek Fišer

Celý program Dne Evropy, který zahrnuje performance, chill out zónu i prezentaci organizací zabývající se zahraniční spoluprací, najdete na kultura.brno.cz/den-evropy/.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Úspěšní cizinci působící v Brně se stali ambasadory města. Dnes na Nové radnici prezentovali své zkušenosti

Je jich 13. Pocházejí z 11 zemí. Společné mají to, že se usadili v Brně, podnikají, působí ve výzkumu a managementu a dokáží prezentovat příležitosti pro spolupráci s brněnskými firmami a institucemi v regionech svého původu. Brněnští ambasadoři. Jejich vybraní zástupci dnes navštívili Novou radnici.

Rekonstrukce kluboven pod Bílou horou proběhla díky participativnímu rozpočtu Dáme na vás

V úterý 29. 11. byly v Židenicích slavnostně otevřeny Mládežnické klubovny pod Bílou horou. Prostory byly zrekonstruovány díky participativnímu rozpočtu Dáme na Vás. Areál s multifunkčním hřištěm využívá o víkendu i široká veřejnost, kdy zejména rodiče s dětmi oceňují, že je zde k dispozici také sociální zařízení a pitná voda. Mnohé rodiny navíc areál navštěvují po generace, protože první klubovna zde vznikla již téměř před 50 lety a někteří její tehdejší uživatelé sem dodnes rádi zavítají.

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.