Přeskočit na obsah

Červnový Metropolitan už i na mobilu

05. června 2018 2 minuty čtení
(luk) – Nejnovější číslo Brněnského metropolitanu už sjelo z tiskařského pásu. Do schránek ho Česká pošta roznese na konci týdne, on-line si ho však můžete přečíst už dnes. Obsah je navíc nově kompatibilní i s mobilními telefony a jednotlivé rubriky je tak možné číst i na malých displejích.

Co se v červnovém čísle dočtete?

Bydlení je jedna ze základních lidských potřeb. A proto se bydlení stalo i hlavním tématem červnového čísla. Situace s byty v Brně však není ideální – je jich málo, jsou drahé a chybí i ekonomicky dostupné nájmy. Velký nedostatek je i obecních bytů, na které přitom čekají tisíce nájemníků. V červnu proto zastupitelé města budou schvalovat Strategii bydlení, která má situaci do budoucna řešit.

V přehledu aktuálních zpráv o městě a z města se dočtete první informace o rezidentním parkování, o slavnostním otevření opraveného koupaliště Riviéra, o pokračování stavby Tramvaj Plotní, o úsporách pitné vody v budovách magistrátu, o nové cyklomapě okolí přehrady a mnoho dalšího. V rubrice najdete i praktické rady a tipy – například co dělat, když vám do bytu vletí netopýr, a kam zajít, když potřebujete nový pas.

Brněnský projekt Rapid Re-Housing přinesl inovativní řešení bytové nouze rodin s dětmi, za které již získal několik předních evropských ocenění. Lidé si přitom často myslí, že vylosované rodiny získají byt zadarmo. Skutečnost je však jiná – musí platit nájem a pro prodloužení smlouvy splnit předem dané podmínky, především nulový dluh na nájemném. To se po roce podařilo 46 rodinám. O Rapid Re-Housingu a práci kolem něj mluvil Jan Milota, který je u projektu od jeho začátku.

Brno má svého předního představitele, původně starostu a dnes primátora, od roku 1851. Tehdy totiž došlo ve správě města k důležité změně, když ho začal řídit obecní výbor a městská rada v čele s voleným starostou. A uskutečnily se první volby, kdy mohli volit všichni měšťané platící daně. Od té doby se vystřídalo v čele Brna 33 mužů a jediná žena. Co za sebou zanechali?

…a mnoho dalšího.

Aktuální číslo Brněnského metropolitanu – Informačních novin občanů statutárního města Brna si můžete prohlédnout on-line zde

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.