Čerstvě zrekonstruovaný dům na Hálkově přivítá mladé obyvatelstvo. O jeden z bytů se poprvé můžou hlásit singles - Tiskový servis

Čerstvě zrekonstruovaný dům na Hálkově přivítá mladé obyvatelstvo. O jeden z bytů se poprvé můžou hlásit singles

  • 10. července 2024
  • 2 minuty čtení

Jako nový. Po 14 měsících a 45,5 milionech je bytový dům na Hálkově k nepoznání. Ve 12 zrekonstruovaných převážně dvoupokojových bytech najdou domov hlavně mladé páry a rodiny. Jeden startovací byt město poprvé nabídne i jednotlivcům. Charakter bytů dnes určili brněnští radní.

„Byty na Hálkově jsou ve srovnání s většinou našich startovacích bytů větší. Díky svým velkorysým rozměrům kolem 50–60 m2 pohodlně uspokojí i rodiny s jedním či dvěma dětmi,“ uvedla náměstkyně primátorky pro bydlení a správu majetku Karin Podivinská. „Jednu garsonku jsme vyhradili v novém režimu jako startovací byt pro singles. Jde o průlom v přístupu k mladým lidem, kteří žijí bez partnera nebo partnerky a na obecní bydlení jindy jen stěží dosáhnou, protože je zpravidla přeskočí právě rodiče s dětmi nebo třeba starší lidé. Přitom i mladí jednotlivci jsou na trhu s bydlením zranitelnou skupinou, protože jsou na uhrazení veškerých nákladů na bydlení sami. Chtěli bychom jim v tomto pomoci, aby se v Brně usazovali, aby nemuseli město kvůli nedostupným nájmům opouštět, stěhovat se do okolí a následně sem složitě dojíždět,“ doplnila Podivinská.

Na Hálkově je celkem 12 bytů, z toho 10 startovacích pro mladé páry a rodiny, 1 startovací pro jednotlivce a 1 bezbariérový. Zatímco bezbariérový byt se obsazuje podle pořadníku, nájemníci startovacích bytů vzejdou z losování. Přihlásit se do něj může každý, kdo splňuje stanovená kritéria: například nemá více než 40 let, nevlastní nemovitost určenou k bydlení, nemá příjem vyšší než 1,7násobku průměrné hrubé mzdy v České republice (v případě jednotlivce 1,0násobek; konkrétní částky jsou vždy uvedeny u aktuální nabídky startovacích bytů na webu brno.cz nebo bydleni.brno.cz). Nájemné činí 122,80 Kč/m2/měsíc s tím, že tato částka se každoročně upravuje o míru inflace vyhlášenou Českým statistickým úřadem za předchozí kalendářní rok.

Celková rekonstrukce domu trvala 14 měsíců a zahrnovala mimo jiné zrušení společného WC a vybudování sociálního zařízení v každé jednotce, nástavbu 4. podlaží se třemi byty, zřízení výtahu nebo úpravu vnitrobloku, kde je pro budoucí nájemníky vyčleněna komunitní zahrádka a odpočinkový prostor s altánem, lavičkami, skluzavkou a houpačkami pro děti. Město do projektu investovalo 45,5 mil. Kč. Hotové byty převzalo v červnu 2024, nyní čeká na vydání kolaudačního rozhodnutí. Předpokládá se, že se o byty lidé budou moct hlásit ještě o prázdninách, tak aby se sem začali stěhovat do konce letošního roku.

Další články z rubriky