Přeskočit na obsah

Centrum Brna má novou dominantu. Růžový tank je součástí výstavy Kmeny 90

11. května 2017 3 minuty čtení
 

VIDEO (mak, ik) – Centrum města má od čtvrtka novou uměleckou dominantu. Na Komenského náměstí před Červeným kostelem stojí jako součást výstavy Kmeny 90 „růžový tank“ Davida Černého.

Jedná se o mohutný doplněk výstavy v Uměleckoprůmyslovém muzeu na Husově ulici, kde se kniha Kmeny 90 o alternativní kultuře 90. let proměnila v expozici.

„Moravské galerii se daří přinášet do Brna stále nové a nové projekty, které obohacují a zpestřují zdejší kulturní život. Patří k nim také výstava Kmeny 90, která nám přiblíží alternativní kulturu spjatou se specifickým obdobím naší nedávné historie. A protože nezůstane uzavřena pouze v Uměleckoprůmyslovém muzeu, ale oživí dobovou atmosférou i ulice města, jistě přiláká mnoho návštěvníků. A to mě velmi těší,“ uvedl brněnský primátor Petr Vokřál.

Vernisáž výstavy 13. května vnese atmosféru 90. let i na ulici Husovu, kde ve 14.30 vypukne volně přístupný street happening s ikonickými kapelami (WWW, Garage a PSH), stánky a dalším doprovodným programem.

„Husova bude v úseku od hotelu International až po Vyšší odbornou školu uměleckých řemesel od 7.30 hodin po celý den uzavřena. Vjezd bude povolen pouze do Domini parku a hotelu International. Znovu otevřena bude v neděli 14. května od 3 hodin ráno,“ uvedla mluvčí MG Michaela Paučo. „Po slavnostním zahájení v 16.30 hodin bude výstava zpřístupněna za symbolickou částkou 50 korun. Doprovodný program na Husově bude pokračovat až do 22.30 hodin,“ dodala.

Výstavu připravil ve spolupráci s Moravskou galerií Brno editor knihy Vladimir 518 a potrvá od 14. května do 1. října.

Knihu, která staví na textech a fotografiích, expozice dotváří a doplňuje prostřednictvím objektů, videozáznamů, grafického designu, módy i dobového výtvarného umění. Návštěvníci se však s fenoménem 90. let seznámí i v širších souvislostech.

„Součástí expozice jsou i kulturní a společenské fenomény, které alternativní kultuře vytvářely dobový kontext. Politika, transformace ekonomiky, popkultura či dobové umění, které není úplně možné označit za subkulturní, v mnohém ovšem na naše témata navazuje či reaguje,“ vysvětlil Vladimir 518.

Zdůraznil také, že stejně jako v knize nechce 90. léta idealizovat, ale dívat se na ně kriticky. Nezávislá kultura zmíněných let v sobě podle jeho názoru obsahuje i určitou sebeironii a mnoho výjevů z expozice je už ve svém základě rozporuplných – například pouliční bitky zaznamenané na videu nostalgii jistě vzbuzovat nebudou.

Dětská vernisáž výstavy Kmeny 90 je připravena už na dnešek, tedy 11. května. Od 16 do 17.30 hodin čeká na děti zábavná hra, během které se nejen podívají do výstavy, ale také zjistí, co je to kmen a jaké to je být jeho příslušníkem. Na závěr si všichni mohou vyrobit originální kmenovou placku.

Program street happeningu 13. 5. 2017:

14.30 otevření areálu pro veřejnost
15.00 doprovodný program pro rodiny s dětmi
15.30 DJ Richie, DJ Amma
16.30 Slavnostní zahájení výstavy KMENY 90
16.50 DJ Richie, DJ Amma
17.40 Zahájení výstavy ZORYA: Růst, představení doprovodného programu
18.00 WWW NEUROBEAT
19.40 GARAGE
21.00 PSH
22.00 konec programu
22.30 uzavření Uměleckoprůmyslového muzea

DOPROVODNÝ PROGRAM, 14. 5. – 1. 10. 2017
Po celou dobu trvání výstavy bude Kmeny 90 doprovázet rozmanitý doprovodný program. Půjde jednak o vyšší počet komentovaných prohlídek, programů pro děti a školy v Uměleckoprůmyslovém muzeu, a jednak o program v Místodržitelském paláci. Na nádvoří paláce budou probíhat koncerty, divadelní představení, besedy a také letní kino, které bude každý čtvrtek promítat tematické filmy a dokumenty, z nich mnohé ještě nebyly veřejnosti představeny.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Nejkrásnější knihy si prohlédnete na výstavě, Foto: Moravská galerie
Chladný víkend přináší první karnevaly i severské filmy

Pestrý a rozmanitý. Takový bude nadcházející víkend v Brně. V kině zhlédnete severské filmy na festivalu Scandi. Na výstavu zve Moravská galerie i Moravské zemské muzeum. Karnevalové radovánky se chystají na Louce a napjatý zápas sehrají brněnští basketbalisté.