Přeskočit na obsah

Centrum Brna má novou dominantu. Růžový tank je součástí výstavy Kmeny 90

11. května 2017 3 minuty čtení
 

VIDEO (mak, ik) – Centrum města má od čtvrtka novou uměleckou dominantu. Na Komenského náměstí před Červeným kostelem stojí jako součást výstavy Kmeny 90 „růžový tank“ Davida Černého.

Jedná se o mohutný doplněk výstavy v Uměleckoprůmyslovém muzeu na Husově ulici, kde se kniha Kmeny 90 o alternativní kultuře 90. let proměnila v expozici.

„Moravské galerii se daří přinášet do Brna stále nové a nové projekty, které obohacují a zpestřují zdejší kulturní život. Patří k nim také výstava Kmeny 90, která nám přiblíží alternativní kulturu spjatou se specifickým obdobím naší nedávné historie. A protože nezůstane uzavřena pouze v Uměleckoprůmyslovém muzeu, ale oživí dobovou atmosférou i ulice města, jistě přiláká mnoho návštěvníků. A to mě velmi těší,“ uvedl brněnský primátor Petr Vokřál.

Vernisáž výstavy 13. května vnese atmosféru 90. let i na ulici Husovu, kde ve 14.30 vypukne volně přístupný street happening s ikonickými kapelami (WWW, Garage a PSH), stánky a dalším doprovodným programem.

„Husova bude v úseku od hotelu International až po Vyšší odbornou školu uměleckých řemesel od 7.30 hodin po celý den uzavřena. Vjezd bude povolen pouze do Domini parku a hotelu International. Znovu otevřena bude v neděli 14. května od 3 hodin ráno,“ uvedla mluvčí MG Michaela Paučo. „Po slavnostním zahájení v 16.30 hodin bude výstava zpřístupněna za symbolickou částkou 50 korun. Doprovodný program na Husově bude pokračovat až do 22.30 hodin,“ dodala.

Výstavu připravil ve spolupráci s Moravskou galerií Brno editor knihy Vladimir 518 a potrvá od 14. května do 1. října.

Knihu, která staví na textech a fotografiích, expozice dotváří a doplňuje prostřednictvím objektů, videozáznamů, grafického designu, módy i dobového výtvarného umění. Návštěvníci se však s fenoménem 90. let seznámí i v širších souvislostech.

„Součástí expozice jsou i kulturní a společenské fenomény, které alternativní kultuře vytvářely dobový kontext. Politika, transformace ekonomiky, popkultura či dobové umění, které není úplně možné označit za subkulturní, v mnohém ovšem na naše témata navazuje či reaguje,“ vysvětlil Vladimir 518.

Zdůraznil také, že stejně jako v knize nechce 90. léta idealizovat, ale dívat se na ně kriticky. Nezávislá kultura zmíněných let v sobě podle jeho názoru obsahuje i určitou sebeironii a mnoho výjevů z expozice je už ve svém základě rozporuplných – například pouliční bitky zaznamenané na videu nostalgii jistě vzbuzovat nebudou.

Dětská vernisáž výstavy Kmeny 90 je připravena už na dnešek, tedy 11. května. Od 16 do 17.30 hodin čeká na děti zábavná hra, během které se nejen podívají do výstavy, ale také zjistí, co je to kmen a jaké to je být jeho příslušníkem. Na závěr si všichni mohou vyrobit originální kmenovou placku.

Program street happeningu 13. 5. 2017:

14.30 otevření areálu pro veřejnost
15.00 doprovodný program pro rodiny s dětmi
15.30 DJ Richie, DJ Amma
16.30 Slavnostní zahájení výstavy KMENY 90
16.50 DJ Richie, DJ Amma
17.40 Zahájení výstavy ZORYA: Růst, představení doprovodného programu
18.00 WWW NEUROBEAT
19.40 GARAGE
21.00 PSH
22.00 konec programu
22.30 uzavření Uměleckoprůmyslového muzea

DOPROVODNÝ PROGRAM, 14. 5. – 1. 10. 2017
Po celou dobu trvání výstavy bude Kmeny 90 doprovázet rozmanitý doprovodný program. Půjde jednak o vyšší počet komentovaných prohlídek, programů pro děti a školy v Uměleckoprůmyslovém muzeu, a jednak o program v Místodržitelském paláci. Na nádvoří paláce budou probíhat koncerty, divadelní představení, besedy a také letní kino, které bude každý čtvrtek promítat tematické filmy a dokumenty, z nich mnohé ještě nebyly veřejnosti představeny.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.