Přeskočit na obsah

Cena za otevřenost putuje do Brna

03. října 2017 2 minuty čtení
(ral) – Brno získalo díky projektu participativního rozpočtu cenu Otevřeno. Porota ocenila množství finančních prostředků i mimořádně aktivní zapojení veřejnosti.

Brněnský participativní rozpočet obstál v konkurenci 70 nominovaných projektů. V soutěži Otevřeno x Zavřeno, kterou pořádá Otevřená společnost, se hodnotí otevřenost veřejné správy. Ocenění získávají instituce nebo osobnosti, které se významně zasluhují o rozvoj přístupu k informacím, otevřených dat nebo účasti na rozhodování. 

„Velmi si vážím toho, že porota ocenila Brno jako město otevřené svým občanům. Komunikovat s veřejností a naslouchat tomu, co Brňané skutečné řeší, je jednou z našich priorit, ostatně participativní rozpočet je toho dokladem,“ uvedl primátor Petr Vokřál.

Participativní rozpočet porotu zaujal po všech stránkách. Vyzdvihla objem financí, které pro něj město uvolnilo, ale i velké zapojení veřejnosti jak v přihlašování návrhů, tak ve vyjadřování podpory – mezi jednotlivé projekty lidé rozdělili téměř 50 000 „líbí se mi“. V celorepublikovém měřítku jde zatím o vůbec nejrozsáhlejší projekt participativního rozpočtu.

„Brněnský participativní rozpočet je unikátní také tím, že se nám jako prvním v zemi podařilo proces kompletně elektronizovat, díky čemuž mohou občané navrhovat své projekty i sbírat pro ně veřejnou podporu v prostředí uživatelsky přívětivých webových stránek damenavas.brno.cz, na kterých v listopadu proběhne i finálové hlasování. V jeho rámci využijeme rovněž průlomový elektronický nástroj pro ověření místa trvalého pobytu hlasujících, který umožní občanům identifikovat se online v reálném čase, bez nutnosti fyzického kontaktu s úřadem, a současně díky tokenizačnímu mechanizmu zajistí zabezpečení na úrovni mezinárodních bezpečnostních standardů,“ dodal radní pro participaci obyvatel Tomáš Koláčný.

Projekt participativního rozpočtu stále běží. Nyní odbory úřadu vyhodnocují proveditelnost návrhů. Projekty musí splňovat několik podmínek, zejména být veřejně přínosné a nesloužit ke komerční propagaci. Každý by také měl být realizovatelný během jednoho roku.

Výstava projektů, které projdou touto fází, bude od 15. října k vidění na náměstí Svobody. Finálové hlasování bude spuštěno na stránkách damenavas.brno.cz od 1. do 22. listopadu.

 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.