Přeskočit na obsah

Čekání na Vánoce plné pohádek si lze zpříjemnit na filmovém festivalu pro děti

10. prosince 2021 3 minuty čtení
(mak, gak) – Bílá nadílka jistě vyláká mnoho nadšenců s lyžemi, boby a sáňkami, aby během třetího adventního víkendu vyrazili do přírody za město. Nuda ale nebude ani ve městě: předzvěstí pohádkových Vánoc se stane dětský filmový festival ve Scale, na návštěvníky se těší výstavy, kluziště i markety s designovými kousky.

Magie, kouzla a čáry, to je mnohoslibné a vzhledem k blížícím se Vánocům velmi aktuální motto filmového festivalu Malé oči, který zve děti a jejich rodiče na oba víkendové dny 11. a 12. prosince do Univerzitního kina Scala. Promítat se budou legendární klasiky, jako je japonský animovaný příběh o setkání s lesním duchem Můj soused Totoro nebo Nekonečný příběh o Bastienovi zachraňujícím pohádkovou říši Fantazie před Nicotou. A fantazii jistě nezůstanou nic dlužné ani filmy Hvězdný prach či Dračí princezna.  

Dospělí schopní dívat se malýma dětskýma očima pak mohou v sobotu večer vstoupit prostřednictvím filmového plátna do Faunova labyrintu, filmu režiséra Guillerma del Tora balancujícího mezi pohádkou a válečným dramatem. Připraven je také mysteriózní snímek o muži s nadpřirozenými schopnostmi Sněžit už nikdy nebude polské režisérky Małgorzaty Szumowské.

Žhavou novinku – film O čertovi a jiné vánoční pohádky – přijdou v neděli do Scaly představit Vendula Chalánková a Pavel Čech, kteří se na něm podíleli.

Pásmo Malé oči malým očím dá prostor také tvorbě samotných dětí, konkrétně vítězným krátkým filmům z letošního ročníku festivalu Pražský filmový kufr. A v rámci obsáhlého doprovodného programu se pak například nejmenší diváci podívají i do zákulisí a tajných zákoutí kina. Pozor, na některé programy je nutné si vytvořit rezervaci. Vše je uvedeno na webu www.kinoscala.cz.

Přitažlivou atmosféru novosti a neokoukanosti má určitě pro mnohé ještě pořád nedávno otevřené zrekonstruované Uměleckoprůmyslové muzeum. Lze tady načerpat poučení o vývoji designu a třeba i předvánoční inspiraci u současných designérů. Jako tvůrce, který si během kariéry vyzkoušel v designu téměř vše, prezentuje Jiřího Pelcla jeho retrospektivní výstava. A v architektonicky odvážné instalaci nazvané Lightness, která je dílem jejího studia, se představuje grand designérka roku 2019 Lucie Koldová. Soubor obsahuje pro ni příznačná svítidla, ale i reprezentativní nábytkové kusy.

Designové kousky také nabídnou hned dva markety, které se uskuteční v sobotu a neděli. Jedním z nich je ČAUKO DĚCKA, který v Kumstu na Údolní představí tvůrce, jejichž zboží je dostupné převážně na e-shopech. Druhým, který se koná ve stejný termín, ale na jiném místě, a to v Tržnici Brno, je tradiční MINT market Brno. Tedy trh s autorskou módou, šperky, designem a delikatesami, který se koná po celý rok a po celé republice. 

Pokračuje samozřejmě také výstava betlémů v Letohrádku Mitrovských nebo výstava hraček na Špilberku doprovázená víkendovými dílničkami pro nejmenší. Tentokrát se bude andělsky tvořit a budou se zdobit svíčky. Pokusy s magickou atmosférou blížících se svátků čekají na rodiny s dětmi jako každý víkend také ve VIDA! Science centru. Akce na povzbuzení vánoční nálady mají na celý prosinec naplánované Centrum volného času Lužánky i TIC Brno.

Kdo se potřebuje trochu rozhýbat a zahřát třeba bruslením, nalezne užitečné informace zde.

A své oblíbené kluziště či jiné místo v Brně pak může zaznačit do pocitové mapy, která má elektronickou, ale i fyzickou podobu – v té bude 10. a 11. prosince k dispozici na náměstí Svobody. 

Mohlo by vás dále zajímat

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Internetová encyklopedie dějin Brna
Starobrněnský klášter slaví 700 let

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Tunel na Žabovřeské. Foto: Marie Schmerková
Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích

Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.

Povalená dopravní značka na Husově. Foto: MMB
BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou nově průchozí zdarma. Foto: Marie Schmerková
Vyšel květnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od začátku května opět pojede tramvaj číslo 1 do Bystrce. O víkendu 13. a 14. května se otevře více než sto běžně nepřístupných míst při festivalu Open House Brno. A do 15. května je možné přihlásit nápad na zlepšení života ve městě do participativního rozpočtu Dáme na vás.

Nejnovější články

Brněnské výstaviště, foto: M. Schmerková
Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu

Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  Foto: M. Schmerková
Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně

Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. 

Zootechnička s medvíďaty, archiv Zoo Brno
Poznejte sedm desetiletí Zoo Brno ve fotografiích v Urban centru

Za odpočinkem i zvířaty chodí lidé do brněnské zoo od roku 1953. Jak se zahrada za 70 let proměnila, mapuje výstava historických i současných fotografií, kterou můžete až do 10. července navštívit v Urban centru na Mečové.