Přeskočit na obsah

Čekání na Vánoce plné pohádek si lze zpříjemnit na filmovém festivalu pro děti

10. prosince 2021 3 minuty čtení
(mak, gak) – Bílá nadílka jistě vyláká mnoho nadšenců s lyžemi, boby a sáňkami, aby během třetího adventního víkendu vyrazili do přírody za město. Nuda ale nebude ani ve městě: předzvěstí pohádkových Vánoc se stane dětský filmový festival ve Scale, na návštěvníky se těší výstavy, kluziště i markety s designovými kousky.

Magie, kouzla a čáry, to je mnohoslibné a vzhledem k blížícím se Vánocům velmi aktuální motto filmového festivalu Malé oči, který zve děti a jejich rodiče na oba víkendové dny 11. a 12. prosince do Univerzitního kina Scala. Promítat se budou legendární klasiky, jako je japonský animovaný příběh o setkání s lesním duchem Můj soused Totoro nebo Nekonečný příběh o Bastienovi zachraňujícím pohádkovou říši Fantazie před Nicotou. A fantazii jistě nezůstanou nic dlužné ani filmy Hvězdný prach či Dračí princezna.  

Dospělí schopní dívat se malýma dětskýma očima pak mohou v sobotu večer vstoupit prostřednictvím filmového plátna do Faunova labyrintu, filmu režiséra Guillerma del Tora balancujícího mezi pohádkou a válečným dramatem. Připraven je také mysteriózní snímek o muži s nadpřirozenými schopnostmi Sněžit už nikdy nebude polské režisérky Małgorzaty Szumowské.

Žhavou novinku – film O čertovi a jiné vánoční pohádky – přijdou v neděli do Scaly představit Vendula Chalánková a Pavel Čech, kteří se na něm podíleli.

Pásmo Malé oči malým očím dá prostor také tvorbě samotných dětí, konkrétně vítězným krátkým filmům z letošního ročníku festivalu Pražský filmový kufr. A v rámci obsáhlého doprovodného programu se pak například nejmenší diváci podívají i do zákulisí a tajných zákoutí kina. Pozor, na některé programy je nutné si vytvořit rezervaci. Vše je uvedeno na webu www.kinoscala.cz.

Přitažlivou atmosféru novosti a neokoukanosti má určitě pro mnohé ještě pořád nedávno otevřené zrekonstruované Uměleckoprůmyslové muzeum. Lze tady načerpat poučení o vývoji designu a třeba i předvánoční inspiraci u současných designérů. Jako tvůrce, který si během kariéry vyzkoušel v designu téměř vše, prezentuje Jiřího Pelcla jeho retrospektivní výstava. A v architektonicky odvážné instalaci nazvané Lightness, která je dílem jejího studia, se představuje grand designérka roku 2019 Lucie Koldová. Soubor obsahuje pro ni příznačná svítidla, ale i reprezentativní nábytkové kusy.

Designové kousky také nabídnou hned dva markety, které se uskuteční v sobotu a neděli. Jedním z nich je ČAUKO DĚCKA, který v Kumstu na Údolní představí tvůrce, jejichž zboží je dostupné převážně na e-shopech. Druhým, který se koná ve stejný termín, ale na jiném místě, a to v Tržnici Brno, je tradiční MINT market Brno. Tedy trh s autorskou módou, šperky, designem a delikatesami, který se koná po celý rok a po celé republice. 

Pokračuje samozřejmě také výstava betlémů v Letohrádku Mitrovských nebo výstava hraček na Špilberku doprovázená víkendovými dílničkami pro nejmenší. Tentokrát se bude andělsky tvořit a budou se zdobit svíčky. Pokusy s magickou atmosférou blížících se svátků čekají na rodiny s dětmi jako každý víkend také ve VIDA! Science centru. Akce na povzbuzení vánoční nálady mají na celý prosinec naplánované Centrum volného času Lužánky i TIC Brno.

Kdo se potřebuje trochu rozhýbat a zahřát třeba bruslením, nalezne užitečné informace zde.

A své oblíbené kluziště či jiné místo v Brně pak může zaznačit do pocitové mapy, která má elektronickou, ale i fyzickou podobu – v té bude 10. a 11. prosince k dispozici na náměstí Svobody. 

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.