Čekání na Vánoce plné pohádek si lze zpříjemnit na filmovém festivalu pro děti

  • 10. prosince 2021
  • 3 minuty čtení
(mak, gak) – Bílá nadílka jistě vyláká mnoho nadšenců s lyžemi, boby a sáňkami, aby během třetího adventního víkendu vyrazili do přírody za město. Nuda ale nebude ani ve městě: předzvěstí pohádkových Vánoc se stane dětský filmový festival ve Scale, na návštěvníky se těší výstavy, kluziště i markety s designovými kousky.

Magie, kouzla a čáry, to je mnohoslibné a vzhledem k blížícím se Vánocům velmi aktuální motto filmového festivalu Malé oči, který zve děti a jejich rodiče na oba víkendové dny 11. a 12. prosince do Univerzitního kina Scala. Promítat se budou legendární klasiky, jako je japonský animovaný příběh o setkání s lesním duchem Můj soused Totoro nebo Nekonečný příběh o Bastienovi zachraňujícím pohádkovou říši Fantazie před Nicotou. A fantazii jistě nezůstanou nic dlužné ani filmy Hvězdný prach či Dračí princezna.  

Dospělí schopní dívat se malýma dětskýma očima pak mohou v sobotu večer vstoupit prostřednictvím filmového plátna do Faunova labyrintu, filmu režiséra Guillerma del Tora balancujícího mezi pohádkou a válečným dramatem. Připraven je také mysteriózní snímek o muži s nadpřirozenými schopnostmi Sněžit už nikdy nebude polské režisérky Małgorzaty Szumowské.

Žhavou novinku – film O čertovi a jiné vánoční pohádky – přijdou v neděli do Scaly představit Vendula Chalánková a Pavel Čech, kteří se na něm podíleli.

Pásmo Malé oči malým očím dá prostor také tvorbě samotných dětí, konkrétně vítězným krátkým filmům z letošního ročníku festivalu Pražský filmový kufr. A v rámci obsáhlého doprovodného programu se pak například nejmenší diváci podívají i do zákulisí a tajných zákoutí kina. Pozor, na některé programy je nutné si vytvořit rezervaci. Vše je uvedeno na webu www.kinoscala.cz.

Přitažlivou atmosféru novosti a neokoukanosti má určitě pro mnohé ještě pořád nedávno otevřené zrekonstruované Uměleckoprůmyslové muzeum. Lze tady načerpat poučení o vývoji designu a třeba i předvánoční inspiraci u současných designérů. Jako tvůrce, který si během kariéry vyzkoušel v designu téměř vše, prezentuje Jiřího Pelcla jeho retrospektivní výstava. A v architektonicky odvážné instalaci nazvané Lightness, která je dílem jejího studia, se představuje grand designérka roku 2019 Lucie Koldová. Soubor obsahuje pro ni příznačná svítidla, ale i reprezentativní nábytkové kusy.

Designové kousky také nabídnou hned dva markety, které se uskuteční v sobotu a neděli. Jedním z nich je ČAUKO DĚCKA, který v Kumstu na Údolní představí tvůrce, jejichž zboží je dostupné převážně na e-shopech. Druhým, který se koná ve stejný termín, ale na jiném místě, a to v Tržnici Brno, je tradiční MINT market Brno. Tedy trh s autorskou módou, šperky, designem a delikatesami, který se koná po celý rok a po celé republice. 

Pokračuje samozřejmě také výstava betlémů v Letohrádku Mitrovských nebo výstava hraček na Špilberku doprovázená víkendovými dílničkami pro nejmenší. Tentokrát se bude andělsky tvořit a budou se zdobit svíčky. Pokusy s magickou atmosférou blížících se svátků čekají na rodiny s dětmi jako každý víkend také ve VIDA! Science centru. Akce na povzbuzení vánoční nálady mají na celý prosinec naplánované Centrum volného času Lužánky i TIC Brno.

Kdo se potřebuje trochu rozhýbat a zahřát třeba bruslením, nalezne užitečné informace zde.

A své oblíbené kluziště či jiné místo v Brně pak může zaznačit do pocitové mapy, která má elektronickou, ale i fyzickou podobu – v té bude 10. a 11. prosince k dispozici na náměstí Svobody. 

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít