Přeskočit na obsah

Čekání na Vánoce plné pohádek si lze zpříjemnit na filmovém festivalu pro děti

10. prosince 2021 3 minuty čtení
(mak, gak) – Bílá nadílka jistě vyláká mnoho nadšenců s lyžemi, boby a sáňkami, aby během třetího adventního víkendu vyrazili do přírody za město. Nuda ale nebude ani ve městě: předzvěstí pohádkových Vánoc se stane dětský filmový festival ve Scale, na návštěvníky se těší výstavy, kluziště i markety s designovými kousky.

Magie, kouzla a čáry, to je mnohoslibné a vzhledem k blížícím se Vánocům velmi aktuální motto filmového festivalu Malé oči, který zve děti a jejich rodiče na oba víkendové dny 11. a 12. prosince do Univerzitního kina Scala. Promítat se budou legendární klasiky, jako je japonský animovaný příběh o setkání s lesním duchem Můj soused Totoro nebo Nekonečný příběh o Bastienovi zachraňujícím pohádkovou říši Fantazie před Nicotou. A fantazii jistě nezůstanou nic dlužné ani filmy Hvězdný prach či Dračí princezna.  

Dospělí schopní dívat se malýma dětskýma očima pak mohou v sobotu večer vstoupit prostřednictvím filmového plátna do Faunova labyrintu, filmu režiséra Guillerma del Tora balancujícího mezi pohádkou a válečným dramatem. Připraven je také mysteriózní snímek o muži s nadpřirozenými schopnostmi Sněžit už nikdy nebude polské režisérky Małgorzaty Szumowské.

Žhavou novinku – film O čertovi a jiné vánoční pohádky – přijdou v neděli do Scaly představit Vendula Chalánková a Pavel Čech, kteří se na něm podíleli.

Pásmo Malé oči malým očím dá prostor také tvorbě samotných dětí, konkrétně vítězným krátkým filmům z letošního ročníku festivalu Pražský filmový kufr. A v rámci obsáhlého doprovodného programu se pak například nejmenší diváci podívají i do zákulisí a tajných zákoutí kina. Pozor, na některé programy je nutné si vytvořit rezervaci. Vše je uvedeno na webu www.kinoscala.cz.

Přitažlivou atmosféru novosti a neokoukanosti má určitě pro mnohé ještě pořád nedávno otevřené zrekonstruované Uměleckoprůmyslové muzeum. Lze tady načerpat poučení o vývoji designu a třeba i předvánoční inspiraci u současných designérů. Jako tvůrce, který si během kariéry vyzkoušel v designu téměř vše, prezentuje Jiřího Pelcla jeho retrospektivní výstava. A v architektonicky odvážné instalaci nazvané Lightness, která je dílem jejího studia, se představuje grand designérka roku 2019 Lucie Koldová. Soubor obsahuje pro ni příznačná svítidla, ale i reprezentativní nábytkové kusy.

Designové kousky také nabídnou hned dva markety, které se uskuteční v sobotu a neděli. Jedním z nich je ČAUKO DĚCKA, který v Kumstu na Údolní představí tvůrce, jejichž zboží je dostupné převážně na e-shopech. Druhým, který se koná ve stejný termín, ale na jiném místě, a to v Tržnici Brno, je tradiční MINT market Brno. Tedy trh s autorskou módou, šperky, designem a delikatesami, který se koná po celý rok a po celé republice. 

Pokračuje samozřejmě také výstava betlémů v Letohrádku Mitrovských nebo výstava hraček na Špilberku doprovázená víkendovými dílničkami pro nejmenší. Tentokrát se bude andělsky tvořit a budou se zdobit svíčky. Pokusy s magickou atmosférou blížících se svátků čekají na rodiny s dětmi jako každý víkend také ve VIDA! Science centru. Akce na povzbuzení vánoční nálady mají na celý prosinec naplánované Centrum volného času Lužánky i TIC Brno.

Kdo se potřebuje trochu rozhýbat a zahřát třeba bruslením, nalezne užitečné informace zde.

A své oblíbené kluziště či jiné místo v Brně pak může zaznačit do pocitové mapy, která má elektronickou, ale i fyzickou podobu – v té bude 10. a 11. prosince k dispozici na náměstí Svobody. 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.