Přeskočit na obsah

Čeká nás prodloužený víkend, který nabídne kulturu, sport i motýly

03. července 2020 3 minuty čtení
(java) – I pokud o prodlouženém víkendu zůstanete v Brně, nudit se určitě nemusíte. Už dnes se můžete vydat na festival Uprostřed, zajít na Špilberk na operu La traviata nebo do Divadla Husa na provázku, kde probíhá Měsíc autorského čtení.

Ode dneška můžete narazit na obří, sedmimetrový, jasně zelený hrášek, který se bude dva týdny „kutálet“ Brnem. Upozorní tak na osobnost, která zanechala stopu nejenom v jihomoravské metropoli, ale po celém světě – Gregora Johanna Mendela. Hrášek symbolizující jeho slavné pokusy s hrachem, jež prováděl za zdmi Augustiniánského opatství v Brně můžete vidět od 3. do 6. 7. na hradě Špilberk, 7. 7. u kostela sv. Michala, 8.–10. 7. u Univerzitního kampusu Bohunice a 15.7. u Mahenova divadla.

Až do 9. září potrvá festival Uprostřed, který nabídne hudební produkce, workshopy, divadelní představení, tančírny nebo sportovní a multimediální akce. Dnes od 17 hodin je na programu Hudební promořování, které proběhne na Moravském náměstí u Jošta, a od 19 hodin si pak můžete zatančit na nádvoří Staré radnice, kde vás bude bavit DJ Cliché.

Pokud chcete dnešní letní večer strávit s operou, pak si nenechte ujít představení souboru Janáčkovy opery Národního divadla Brno, které v romantickém prostředí hradu Špilberku uvede jedno z děl Giuseppe Verdiho La traviata. Začátek je ve 20 hodin.

Od soboty bude v provozu Papilonia – motýlí dům Brno. Exotickou zahradu se stovkami živých motýlů z Jižní a Střední Ameriky, Afriky, Asie či Oceánie lze navštívit v pasáži Rozkvět na ulici Panská 6, kde každý den od 10 do 20 hodin můžete pozorovat více jak 60 líhnutí. Seznamte se s životním cyklem motýla a vyfoťte si ty nejkrásnější exempláře z celé planety.

V červenci můžete také vybírat z programu literárního festivalu Měsíc autorského čtení, který probíhá v Divadle Husa na provázku. Vedle setkání s českými autory se zde nabízí příležitost udělat si obrázek také o současné literatuře Maďarska. O tomto prodlouženém víkendu se můžete setkat s Gáborem Némethem, Alenou Mornštajnovou, Györgyem Spiró, Petrem Vášou, Gáborem Scheinem, Stanislavem Beranem, Gáborem Kálmánym a Szcepanem Twardochem.

Pokud si budete chtít zasportovat, navštivte sportovní park Vodova, kde si vyzkoušíte nejrůznější sporty, ať už je to florbal, volejbal, gymnastika nebo atletika. Na venkovním oploceném hřišti je také skatepark pro skateboardy, free style koloběžky i kolečkové brusle. Děti bude jistě bavit opičí dráha. Otevřeno je každý den od 9 do 20 hodin, vstup je zdarma a vybavení vám tu zapůjčí na vratnou zálohu. Děti se navíc mohou zapojit do projektu Máš na to!, který probíhá nejen na Vodově, ale i na dalších brněnských sportovištích. 

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.