CEITEC Masarykovy univerzity, Podané ruce a město budou společně testovat na koronavirus - Tiskový servis

CEITEC Masarykovy univerzity, Podané ruce a město budou společně testovat na koronavirus

  • 15. dubna 2020
  • 3 minuty čtení

Zaměstnanci domovů pro seniory, terénní pracovníci v sociálních službách a lidé bez domova – to je několik ohrožených skupin, o jejichž pravidelné a nutné PCR testování na nákazu koronavirem SARS-CoV-2 není momentálně schopen se postarat stát. Místo něj to společně zajistí výzkumné centrum CEITEC Masarykovy univerzity, Společnost Podané ruce o.p.s. a město Brno.

„Vypadá to tak, že vláda na domovy pro seniory skoro zapomněla. Stát nezajistil ochranné prostředky, má nedostatečné PCR testovací kapacity a řešení problémů při nutnosti karantény v těchto zařízeních doslova přehodil na kraje. Přitom jenom město Brno zřizuje 11 takových zařízení sociálních služeb s celkovou kapacitou téměř 2500 míst. Musíme mít možnost při sebemenším podezření na koronavirovou nákazu, ale i – pokud to půjde – plošně a rychle dle aktuální potřeby otestovat jak personál, tak samotné klienty. Nechci nic zlého přivolávat a zatím tento problém v Brně díky obezřetnosti i obětavosti pracovníků v sociálních službách nenastal, ale pokud bychom případnou nákazu rychle neodhalili, došlo by opravdu k velkým problémům,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková. „A nemluvíme v této souvislosti jen o rychlých orientačních nepřesných testech z Číny na přítomnost protilátek, které nám slibuje, a některým typům rezidenčních zařízení dokonce nepromyšleně přikazuje ministr zdravotnictví,“ doplnila primátorka Vaňková.

Další ohroženou částí obyvatel města jsou lidé bez přístřeší. „Otestovat lidi bez domova s obtížným dosahem k hygieně na přítomnost koronaviru je nyní takřka nemožné. Už třeba proto, že nemají svého obvodního lékaře a že vláda nesprávně a nepromyšleně nařídila zavřít denní centra. Tím se naopak riziko šíření nákazy výrazně zvýšilo. Lidé bez přístřeší tak nemají jak dodržovat karanténu a případný finanční postih pro ně není žádnou hrozbou, či řešením. Nyní ale, v souvislosti se zahájením provozu několika kontaktních center pro tyto lidi, budeme mít takto rizikovou skupinu pod určitým dozorem, budeme schopni hlídat celkově zdravotní stav klientů a budeme je moci v případě potřeby otestovat. Včasným záchytem nakažených můžeme ochránit nejen je, ale i ostatní Brňany,“ uvedl ředitel Společnosti podané ruce Jindřich Vobořil a dodal: „Zapomenout nesmíme ani na terénní pracovníky a dobrovolníky, kteří budou s těmito lidmi v každodenním kontaktu.“

Analýza vzorků se bude provádět ve vědecko-výzkumném centru CEITEC Masarykovy univerzity. „CEITEC Masarykovy univerzity je výzkumná infrastruktura vybudovaná z evropských fondů a nyní se jasně ukazuje, že slouží celé společnosti,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. Připomněl, že univerzitní pracoviště se již od počátku boje s pandemií také výrazně zapojila do testování vzorků z odběrových míst zřízených brněnskými fakultními nemocnicemi. „Nabídli jsme městu Brnu a jeho obyvatelům nejen kapacity přístrojů, ale zejména odborníky a studenty, kteří nyní pomáhají takřka ve všech oblastech,“ zdůraznil rektor.

„V tuto chvíli jsme schopni navýšit vyhodnocení až o další stovku PCR testů denně. Nejde tedy o orientační testy, ale o validní testy, které s jistotou určí přítomnost nákazy. Předpokládáme, že tyto testy budeme schopni alespoň zčásti provádět bez nároku na úhradu, zbylou část potřebných finančních prostředků se pokusíme získat prostřednictvím transparentního účtu či sbírky,“ sdělil ředitel výzkumného centra CIETEC MU Jiří Nantl.

Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Další články z rubriky