Přeskočit na obsah

CED naváže spolupráci s nezávislými ruskými umělci, město projekt podpoří téměř půl milionem korun

01. března 2022
Rusko není Kreml. Na základě této myšlenky připravilo Centrum experimentálního divadla projekt „Moskva–Voroněž, partnerství bez Putina“, v němž chce podpořit nezávislé ruské umělce a disidenty z prostředí kultury. Zastupitelé dnes schválili příspěvek, který tomuto projektu přinese 491 tisíc korun.

„Projekt Centra experimentálního divadla navazuje na jejich úspěšnou Ambasádu nezávislé běloruské kultury. Také v tomto případě jde o vytvoření platformy pro tvůrčí činnost a prezentaci nezávislých, demokraticky smýšlejících ruských umělců. Ve veřejném prostoru se začínáme setkávat s ostrakizací ruských občanů, proto tento projekt vítám jako prevenci před uplatňováním kolektivní viny a generalizujícími předsudky,“ uvedl radní pro kulturu Marek Fišer.

V rámci projektu „Moskva–Voroněž, partnerství bez Putina“, jehož název odkazuje k symbolickému gestu vypovězení partnerských smluv oběma ruským městům ze strany Brna, se počítá s debatami s ruskými disidenty z prostředí kultury, tvůrčími stipendii pro nezávislé ruské umělce nebo s organizací cyklu večerů v Divadle Husa na provázku představujících nezávislou ruskou kulturu.

„Tvůrci projektu správně připomínají, že spolu s masivní podporou napadené Ukrajiny je potřeba povzbudit i Rusy, kteří navzdory represím vycházejí do ulic a protestují proti politice Kremlu. Právě jejich odpor může hrát v budoucnosti velkou roli. V podpoře reprezentantů těchto obyčejných Rusů, kteří se vůči oficiální Putinově politice dlouhodobě vymezují svým dílem nebo vystupováním, proto vidím velký smysl a investici do budoucnosti celé Evropy a ve světle aktuálních událostí i celého světa,“ doplnil Marek Fišer.

Projekt má být zahájen v dubnu.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.