Přeskočit na obsah

CED naváže spolupráci s nezávislými ruskými umělci, město projekt podpoří téměř půl milionem korun

01. března 2022

Rusko není Kreml. Na základě této myšlenky připravilo Centrum experimentálního divadla projekt „Moskva–Voroněž, partnerství bez Putina“, v němž chce podpořit nezávislé ruské umělce a disidenty z prostředí kultury. Zastupitelé dnes schválili příspěvek, který tomuto projektu přinese 491 tisíc korun.

„Projekt Centra experimentálního divadla navazuje na jejich úspěšnou Ambasádu nezávislé běloruské kultury. Také v tomto případě jde o vytvoření platformy pro tvůrčí činnost a prezentaci nezávislých, demokraticky smýšlejících ruských umělců. Ve veřejném prostoru se začínáme setkávat s ostrakizací ruských občanů, proto tento projekt vítám jako prevenci před uplatňováním kolektivní viny a generalizujícími předsudky,“ uvedl radní pro kulturu Marek Fišer.

V rámci projektu „Moskva–Voroněž, partnerství bez Putina“, jehož název odkazuje k symbolickému gestu vypovězení partnerských smluv oběma ruským městům ze strany Brna, se počítá s debatami s ruskými disidenty z prostředí kultury, tvůrčími stipendii pro nezávislé ruské umělce nebo s organizací cyklu večerů v Divadle Husa na provázku představujících nezávislou ruskou kulturu.

„Tvůrci projektu správně připomínají, že spolu s masivní podporou napadené Ukrajiny je potřeba povzbudit i Rusy, kteří navzdory represím vycházejí do ulic a protestují proti politice Kremlu. Právě jejich odpor může hrát v budoucnosti velkou roli. V podpoře reprezentantů těchto obyčejných Rusů, kteří se vůči oficiální Putinově politice dlouhodobě vymezují svým dílem nebo vystupováním, proto vidím velký smysl a investici do budoucnosti celé Evropy a ve světle aktuálních událostí i celého světa,“ doplnil Marek Fišer.

Projekt má být zahájen v dubnu.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.