Přeskočit na obsah

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

23. března 2023

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

„Potřeba sociálního i bezbariérového bydlení převyšuje možnosti, které nynější městský bytový fond má. V pořadníku na bezbariérový byt je aktuálně zhruba 100 osob, na sociální byt jich čeká přes 1100. Každý další byt, který se do nabídky dostane, tak nepředstavuje jen čtyři stěny a střechu nad hlavou, ale konečně po všech stránkách vyhovující domov a pro mnohé doslova začátek nové životní etapy,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Bytový dům Křenová 151/47 byl původně dvoupodlažní objekt se sedlovou střechou, půdorysně přibližně ve tvaru L. V části přiléhající k ulici Křenová se nacházely dvě komerční jednotky a jedna bytová jednotka 4 + 1, ve dvorním traktu pak byly další čtyři jednotky se společnou pavlačí. Pro dům ve velmi špatném až havarijním stavu byla v roce 2017 zpracována projektová dokumentace a v červenci 2021 byla zahájena jeho celková rekonstrukce, která zahrnovala i nástavbu dvou podlaží v uliční části. „Tím se dům optimálně výškově přiblížil okolní zástavbě. Za zmínku stojí, že střecha je připravena na osazení fotovoltaických panelů, které budou napojeny na společnou spotřebu elektrické energie. Uvnitř domu je nyní dvanáct jedno- a dvoupokojových jednotek a zůstaly zachovány i dva komerční prostory v přízemí, které následně Odbor správy majetku nabídne k pronájmu. Samotné byty budou obsazovat lidé zapsaní v pořadníku, očekáváme, že nastěhovat by se mohli v průběhu května,“ doplnila náměstkyně pro bydlení Karin Podivinská.

Z uvedených dvanácti bytů je osm upraveno bezbariérově a čtyři budou pronajímány s komplexní sociální podporou. Rekonstrukce těchto sociálních bytů byla hrazena z dotace IROP (3 823 200 Kč). Celkové náklady na projekt činily 35,7 milionu korun.

Výše nájemného u bezbariérových bytů v tomto domě byla pro tento rok stanovena na 96,41 Kč/m2/měsíc, u sociálních pak na 65,92 Kč/m2/měsíc. Výše nájemného se každoročně upravuje o inflaci, ale v letošním roce zastupitelé rozhodli inflační doložku neuplatňovat.

Město v roce 2022 disponovalo 268 byty s komplexní sociální podporou a 356 bezbariérovými byty.  

Kontakt pro média

Radka Loukotová

redaktorka Tiskového střediska MMB

Nejnovější tiskové zprávy

Dáme na vás: v úterý se otevře nové sportoviště v Medlánkách

Nejenom obyvatelé Medlánek se mohou těšit na další zrekonstruované místo pro sportování v pěkném prostředí a dobře dostupné lokalitě.

Kultura zná svoje priority na roky 2023–2025. Druhý akční plán ještě musí schválit zastupitelé

Proces připomínkování a projednávání Akčního plánu Strategie kultury a kreativních odvětví města Brna na roky 2023–2025 dnes fakticky ukončila Rada města Brna, zbývá schválení zastupitelstvem.

Na prvňáčky bude v září ve třídách opět čekat dárkový balíček od Brna

Kvalitní pastelky, vodovky nebo sešit do školy, ale taky volnočasová hra Double, bonbony nebo tetovačka – to všechno udělá radost malým školákům a školačkám, kteří v září zahájí svou základoškolskou éru. Tisíce dárkových balíčků město spolu s Teplárnami rozdává už popáté. Radní dnes schválili firmu, která sety pro město připraví na míru.

Město stále ulehčuje spojení s vídeňským letištěm

Od prosince loňského roku město Brno zajišťuje přímé vlakové spojení s vídeňským letištěm. Pro větší pohodlí cestujících také od února nabízí zvýhodněné parkování na P+R v Líšni, ze kterého zájemce zdarma odveze vůz dopravního podniku na vlakové nádraží. Služba bude pokračovat i nadále.