Přeskočit na obsah

Bytové domy na Vojtově dostanou solární panely, získaná energie bude využita ve společných prostorách

20. října 2021

Světla na chodbách nebo provoz výtahu – třeba v těchto společných prostorách na Vojtově 7 a 9 se využije zelená energie vyrobená přímo v místě. Střechu městských domů si pronajme společnost SAKO Brno na 30 let za symbolickou korunu měsíčně.

„SAKO Brno bylo letos v únoru pověřeno, aby do konce roku 2026 na prozatím nevyužitých střechách městských budov realizovalo zhruba 500 fotovoltaických a fototermických systémů o celkovém instalovaném výkonu 40 MWp. Solární panely plánované na Vojtově jsou pilotním projektem tohoto velkého záměru a na střechách se objeví ještě letos. Jejich výkon bude 19,8 kWp,“ přiblížil 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Nájemní smlouvy, které dnes brněnští radní schválili, poskytují střechy domů společnosti SAKO Brno na dobu určitou 30 let. Za pronájem bude platit symbolickou 1 korunu měsíčně.

„Energie ze solárních panelů bude proudit do hlavního rozvaděče objektů a bude zásobovat jejich společnou spotřebu, nikoliv tedy jednotlivé byty, které mají všechny svůj fakturační elektroměr,“ doplnil náměstek pro oblast bydlení a správy majetku Jiří Oliva.

Komplex bytových domů s celkem 116 byty na Vojtově dokončilo město v roce 2020. Jedná se o čtyřpodlažní bloky budov se společným přízemím, vnitřním atriem a parkovacími stáními.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Brno: První pravidelný provoz automatické třídicí linky v České republice zahájen. Znamená zásadní posun v kvalitě dotřiďování odpadu

Pravidelný provoz automatické třídicí linky na plast, papír a kovové obaly zahájil dnes v areálu městské svozové a odpadové firmy SAKO Brno premiér Petr Fiala spolu s primátorkou Brna Markétou Vaňkovou, ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem a ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. Jde o první třídicí linku v České republice, která není založena na ručním třídění, nýbrž na vysokém stupni automatizace provozu. Podstatou moderní technologie jsou optické senzory, které dokážou rozlišit a separovat různé druhy odpadů mnohem rychleji a efektivněji než stávající ruční dotřiďování.

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.