Přeskočit na obsah

BuranTeatr má v úmyslu rozšířit prostory pro nezávislou scénu, město mu přislíbilo finanční pomoc

31. srpna 2022
Větší, modernější, po všech stránkách vylepšené prostory pro nezřizovanou scénu – tak vypadá vize renovace a rozšíření kulturního centra CO.LABS na Kounicově ulici, které zřizuje BuranTeatr. Aby měl větší šanci získat dotaci z Národního fondu obnovy, přislíbilo mu finanční spoluúčast na realizaci projektu i město Brno. Pokud dnešní doporučení radních posvětí zastupitelé, bude se na ní město podílet cca 21 miliony korun.

„BuranTeatr má zájem přihlásit se do státního dotačního programu Ministerstva kultury s názvem Rozvoj regionálních kulturních a kreativních center – velká kulturní a kreativní centra. Podíl státních financí do brněnské kultury, který tento program nabízí, je jedinečný, pro Jihomoravský kraj je alokováno 248 milionů korun a dotace může činit až 100 % způsobilých výdajů. Aby byl projekt BuranTeatru při hodnocení bodově zvýhodněný, potřebuje mít zajištěné kofinancování, o kterém jedná s různými dalšími partnery ze soukromého i veřejného sektoru. Za město Brno jsme se rozhodli přispět částkou 21 milionů korun, které by byly poskytnuty ve 3 ročních splátkách,“ popsal radní pro kulturu Marek Fišer

Cílem BuranTeatru je vytvořit kulturní centrum evropské úrovně fungující na principu coworkingu. Prostory potřebují zrenovovat, vybavit adekvátním zařízením a technologií. Rekonstruovat potřebuje zejména hlavní sál o kapacitě 230 sedadel. Součástí prostor je také nahrávací studio Českého rozhlasu Brno, který v budově koncem 20. let sídlil. Stavebně je toto nahrávací studio vyhovující, technologicky již nikoliv. Dalším záměrem je rozšířit prostory o další zkušebny, ateliéry, sál a ubytovací jednotky pro umělecké rezidence. Z hlediska strategie kulturních a kreativních odvětví města Brna je záměr projektu v souladu s cílem zajistit dostatečnou kulturní infrastrukturu pro nezřizovanou scénu. Dle tvrzení žadatele by tak byl prostor z 1 000 m2 navýšen na 2 000 m2. Aktuálně se náklady předpokládají ve výši 92 milionů korun.

Centrum nyní nabízí 1 000 m2 vnitřních a 1 000 m2 venkovních prostor v přilehlém parku, což však není vzhledem k absenci vhodných prostor v Brně dostačující. Renovace a opravy prostor pro nedostatek financí postupují poměrně pomalu, technologie oproti tomu zastarává velmi rychle.

BuranTeatr, z. ú., který sídlí na Kounicově v budově Sokola Brno I (jenž jako vlastník objektu popsaný záměr podporuje), provozuje v „nesportovní“ části areálu kulturní centrum nazvané CO.LABS, které slouží jako interiérové i exteriérové působiště nezřizované scény. Obsahový koncept centra je velmi progresivní a moderní. Zaměřuje se na podporu tvorby hlavně v oblastech performing arts s výraznými přesahy do hudebního a výtvarného světa. Posláním tohoto centra tedy není prvotně samotná tvorba, nýbrž vytváření ekosystému sdílených služeb pro nezřizovanou scénu. 

„Projekt zapadá i do narativu naší přihlášky na Evropské hlavní město kultury, kde jako jeden ze záměrů uvádíme najít vhodné prostory pro nezřizovanou kulturní scénu, což je v Brně dlouhodobý problém. Tato scéna je nedílnou součástí kulturního dění města Brna. Po tomto typu prostor je v Brně kontinuálně vysoká poptávka. Z úrovně města léta připravujeme projekt Kreativního centra Brno (KCB) v Káznici na Cejlu, pro které ale CO.LABS nepůsobí jako konkurent, protože se zaměřují na různé sektory. CO.LABS se stále bude věnovat kulturní sféře, zatímco KCB se orientuje obecně na kreativní odvětví a podporu podnikání,“ doplnil Marek Fišer.

 

 

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz

 

Nejnovější tiskové zprávy

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ odstartuje křtem galerijní tramvaje už 3. října. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.

Zhotovitel úprav Sálu Břetislava Bakaly je vybrán, práce na nové scéně Divadla Bolka Polívky potrvají 16 týdnů

Stavební úpravy a instalaci divadelních technologií v Sále Břetislava Bakaly, kde má od jara hrát Divadlo Bolka Polívky, provede firma GRADOIR, a to za cenu 9 806 902 korun bez DPH. Rozhodli o tom dnes brněnští radní.