Přeskočit na obsah

Budovaná přístavba žebětínské školy dostane zelenou střechu

11. března 2020

Od listopadu loňského roku se na Základní škole Otevřená v městské části Brno-Žebětín kromě žáků a pedagogů pohybují také dělníci. U školy totiž vyrůstá dvoupodlažní přístavba, která umožní zřídit na škole vedle současného prvního stupně i druhý stupeň, a současný pavilon se zvýší o jedno patro. Radní dnes vyhověli městské části, která přišla s nápadem plochou střechu budovy pojmout jako střechu zelenou.

„K ozelenění střechy se použijí sukulenty, konkrétně rozchodníkový koberec. Ten je nenáročný z hlediska další péče, zalévat ho je nutné pouze za extrémního sucha. Naopak sám efektivně hospodaří s dešťovou vodou, snižuje množství polétavého prachu a reguluje povrchovou teplotu stavby. A nadto ještě zelené střechy hezky vypadají,“ podotkl první náměstek primátorky Petr Hladík. Celková plocha osazené vegetace bude mít 450 m2.

Změna projektu, kterou iniciovala městská část, navýší rozpočet zhruba o milion korun. „Změnu jsme přesto přijali, protože odpovídá vizi města stran životního prostředí a je jedním z konkrétních kroků, jak přispívat k ochraně klimatu. Na celé investici se tak kromě odboru investičního bude podílet i odbor životního prostředí, který má na budování zelených střech vyhrazeny prostředky,“ doplnil radní pro oblast investic David Grund.

Dokončení celé stavby se předpokládá v lednu příštího roku. Novinka v podobě zelené střechy by na termín neměla mít vliv.

Celkové náklady činí zhruba 50 milionů korun.

Mgr. Radka Loukotová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.