Budova zábrdovických lázní slaví 90leté výročí

  • 02. června 2022
  • 2 minuty čtení
(zob) – Lázně Zábrdovice oslaví v polovině června již 90 let od svého otevření. Skládají se z takzvaných zimních a letních lázní. O tom, jak fungovaly, se dozvíte více na venkovní výstavě na náměstí Svobody.

Tam najdete výstavní panely, které pokrývají historii celých lázní a ukazují, jak na konci 20. letech minulého století fungovala hygienická zařízení. Lázně byly totiž využívány k běžné základní hygieně. Pouze třetina brněnských domácností byla vybavena standardní koupelnou, jak ji známe nyní. Prohlédnete si také dobové fotografie a zprávy z tehdejšího tisku. 

Projekt nových lázní však neměl nabídnout pouze jejich očistnou funkci, ale také letní rekreaci u venkovních bazénů. Celý komplex navrhl architekt Bohuslav Fuchs a odpovídá tehdy novému směru funkcionalismu. Letní a zimní lázně tvoří dva samostatné prostory se společným vstupem ze Zábrdovické ulice. Dvoupatrová budova očistných zimních lázní je řešena jako přiznaný železobetonový skelet vyplněný režným zdivem. Vnitřek potom sloužil ke každodenní očistě i zdravotním a lázeňským procedurám. Budova obsahovala parní a horkovzdušné lázně se šatnami, odpočívárny, dva bazény, sprchovací a vanové kóje pro každodenní očistu, masážní oddělení, holičství i kadeřnictví či restauraci. 

Letní lázně navazují na vstupní část traktem dvoupodlažních šaten. Venkovní prostor je rozdělen na severní část s plaveckými bazény a jižní část s hřištěm a travnatými plochami. V druhé polovině 90. let prošel celkovou rekonstrukcí.  

Výstava bude na místě k prohlédnutí do 14. června. 

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít