Přeskočit na obsah

Budoucí podoba hlavního vchodu Ústředního hřbitova vzejde ze soutěže

20. ledna 2021
Hlavní vstup na Ústřední hřbitov z ulice Vídeňská se dočká proměny. Rada města Brna na svém dnešním zasedání souhlasila s přípravou architektonicko-urbanistické soutěže, ve které budou účastníci navrhovat budoucí podobu širšího areálu hlavního vstupu.

„Hlavní vstup na největší brněnský hřbitov již nesplňuje nároky na služby, zázemí a pohodlí návštěvníků. Vzhledem ke staří budov, které se zde nacházejí, bude nutná jejich oprava. Toho chceme využít a upravit celou východní část hřbitova při ulici Vídeňská. Vzhledem k tomu, že jde o památkově chráněnou část, chceme přistupovat k návrhu úprav koncepčně a s pokorou. Z tohoto důvodu vyhlásíme architektonicko-urbanistickou soutěž, jejímž cílem bude navrhnout podobu hlavního vstupu, správní budovy pro administrativu a přilehlého veřejného prostranství v areálu hřbitova, a to včetně zastávek MHD,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Přípravou soutěžních podmínek pro zahájení architektonicko-urbanistické soutěže byla pověřena Kancelář architekta města Brna. „Město Brno usiluje o modernizaci technického administrativního zázemí Ústředního hřbitova a rozšíření služeb pro návštěvníky. Předmětem soutěže bude i návrh výstavby provozních budov podél ohradní zdi a objektu občerstvení nebo kamenického obchodu. Stánky na ulici pak nahradí květinářství, díky čemuž bude místo reprezentativnější a úhlednější. Architekti a urbanisté navrhnou i podobu orientačního systému a mobiliáře včetně nabíracích míst na vodu, která bychom rádi rozšířili na celém hřbitově. Neméně důležitou součástí soutěže budou i sadové úpravy a výsadba zeleně,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

V následujících týdnech bude Kancelář architekta připravovat podmínky soutěže. Samotné vyhlášení se předpokládá na polovinu dubna letošního roku.

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.  

Aprílový úklid jako Brno

Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.