Přeskočit na obsah

Budoucí podoba hlavního vchodu Ústředního hřbitova vzejde ze soutěže

20. ledna 2021

Hlavní vstup na Ústřední hřbitov z ulice Vídeňská se dočká proměny. Rada města Brna na svém dnešním zasedání souhlasila s přípravou architektonicko-urbanistické soutěže, ve které budou účastníci navrhovat budoucí podobu širšího areálu hlavního vstupu.

„Hlavní vstup na největší brněnský hřbitov již nesplňuje nároky na služby, zázemí a pohodlí návštěvníků. Vzhledem ke staří budov, které se zde nacházejí, bude nutná jejich oprava. Toho chceme využít a upravit celou východní část hřbitova při ulici Vídeňská. Vzhledem k tomu, že jde o památkově chráněnou část, chceme přistupovat k návrhu úprav koncepčně a s pokorou. Z tohoto důvodu vyhlásíme architektonicko-urbanistickou soutěž, jejímž cílem bude navrhnout podobu hlavního vstupu, správní budovy pro administrativu a přilehlého veřejného prostranství v areálu hřbitova, a to včetně zastávek MHD,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Přípravou soutěžních podmínek pro zahájení architektonicko-urbanistické soutěže byla pověřena Kancelář architekta města Brna. „Město Brno usiluje o modernizaci technického administrativního zázemí Ústředního hřbitova a rozšíření služeb pro návštěvníky. Předmětem soutěže bude i návrh výstavby provozních budov podél ohradní zdi a objektu občerstvení nebo kamenického obchodu. Stánky na ulici pak nahradí květinářství, díky čemuž bude místo reprezentativnější a úhlednější. Architekti a urbanisté navrhnou i podobu orientačního systému a mobiliáře včetně nabíracích míst na vodu, která bychom rádi rozšířili na celém hřbitově. Neméně důležitou součástí soutěže budou i sadové úpravy a výsadba zeleně,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

V následujících týdnech bude Kancelář architekta připravovat podmínky soutěže. Samotné vyhlášení se předpokládá na polovinu dubna letošního roku.

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.