Přeskočit na obsah

Brnu budou o víkendu vládnout festivaly. Vína, zahrad i deskových her

07. června 2019 3 minuty čtení
(ral) – Meteorologická předpověď je jaksi všelijaká a člověk neví, jestli na víkend plánovat aktivity spíše venku nebo uvnitř. Naštěstí se sešlo dostatek akcí, které dávají na výběr z obou variant.

Po roce se na Cejl vrací pouliční festival Ghettofest. Začíná netradičně – noční prohlídkou tzv. Bronxu. Organizátoři tvrdí, že nemusíte mít strach a že se na procházce startující v pátek ve 22.00 u káznice (Bratislavská 68) dozvíte spoustu věcí z historie i současnosti celé lokality. Méně dobrodružné povahy se mohou připojit k procházce za denního světla v sobotu dopoledne. Program multižánrového festivalu, který zahrnuje gastronomii, workshopy, diskuze, výstavy, divadla i koncerty, najdete zde.

Druhý červnový víkend patří v České republice už podesáté zahradám. I ty běžně nepřístupné se otevřou návštěvníkům. V Brně se můžete projít Centrem léčivých rostlin Lékařské fakulty MU, zahradami školského zařízení Lipka nebo MŠ Pastelky nebo ještě donedávna uzavřenými kapucínskými terasami. Ty se po mnoha letech otevřely letos v dubnu, když je po domluvě s řádem kapucínů město kompletně zrekonstruovalo za bezmála 35 milionů korun. Návštěvníky tu v sobotu v 10 a ve 14 hodin provedou architekti, kteří opravu projektovali, bratři z brněnské provincie kapucínů a zástupci Veřejné zeleně města Brna, která park spravuje.

Za festivalem filmů speciálně určených pro digitální planetária nelze vyrazit jinam než na Kraví horu. Na odborný Fulldome festival, který se udál během uplynulého týdne, navazuje víkendový Digifest. Během něj budou mít lidé jedinečnou příležitost zhlédnout ty nejzajímavější pořady pro digitální planetária, které vznikly v posledním roce. Mimořádnou událost z toho činí zvláště fakt, že repríza těchto filmů už se nechystá. Více informací a seznam projekcí uvádějí přímo stránky planetária. 

Víno bude hlavním tématem pátečního festivalu VinFest. Prezentovat se na něm budou vinařství z jižní Moravy i ze zahraničí. 

Pátkem startuje pětidenní maraton hudebního divadla. Pod názvem festival Dokořán jej tradičně pořádá Městské divadlo Brno. Odehrávat se bude nejen na jeho dvou scénách, ale také na jeho dvoraně nebo v divadle JAMU na Orlí. Festival sem přivede herecké soubory například z Jihlavy, z libereckého Naivního divadla nebo z Moravského divadla Olomouc.

V sobotu slaví ve sportovně-rekreačním areálu Hněvkovského den dětí. Díky tomu bude například po celý den vstup zdarma na koupaliště biotop. Na příchozí čekají třeba i ukázky práce záchranářů.

Z Brna se o víkendu stane středobod evropského baseballu. Draci Brno se utkají s týmy s různých koutů Evropy. Rozpis zápasů CEB Cupu naleznete zde

Rekreační i profesionální běžci se spojí pro dobrou věc a v sobotu se vydají na zhruba 6kilometrovou trasu po Kamenné čtvrti a Červeném kopci. Dobrovolným příspěvkem při registraci přispějí na služby hospice sv. Alžběty. Více informací včetně mapy trasy je k dispozici zde.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.