Přeskočit na obsah

Brnu budou o víkendu vládnout festivaly. Vína, zahrad i deskových her

07. června 2019 3 minuty čtení
(ral) – Meteorologická předpověď je jaksi všelijaká a člověk neví, jestli na víkend plánovat aktivity spíše venku nebo uvnitř. Naštěstí se sešlo dostatek akcí, které dávají na výběr z obou variant.

Po roce se na Cejl vrací pouliční festival Ghettofest. Začíná netradičně – noční prohlídkou tzv. Bronxu. Organizátoři tvrdí, že nemusíte mít strach a že se na procházce startující v pátek ve 22.00 u káznice (Bratislavská 68) dozvíte spoustu věcí z historie i současnosti celé lokality. Méně dobrodružné povahy se mohou připojit k procházce za denního světla v sobotu dopoledne. Program multižánrového festivalu, který zahrnuje gastronomii, workshopy, diskuze, výstavy, divadla i koncerty, najdete zde.

Druhý červnový víkend patří v České republice už podesáté zahradám. I ty běžně nepřístupné se otevřou návštěvníkům. V Brně se můžete projít Centrem léčivých rostlin Lékařské fakulty MU, zahradami školského zařízení Lipka nebo MŠ Pastelky nebo ještě donedávna uzavřenými kapucínskými terasami. Ty se po mnoha letech otevřely letos v dubnu, když je po domluvě s řádem kapucínů město kompletně zrekonstruovalo za bezmála 35 milionů korun. Návštěvníky tu v sobotu v 10 a ve 14 hodin provedou architekti, kteří opravu projektovali, bratři z brněnské provincie kapucínů a zástupci Veřejné zeleně města Brna, která park spravuje.

Za festivalem filmů speciálně určených pro digitální planetária nelze vyrazit jinam než na Kraví horu. Na odborný Fulldome festival, který se udál během uplynulého týdne, navazuje víkendový Digifest. Během něj budou mít lidé jedinečnou příležitost zhlédnout ty nejzajímavější pořady pro digitální planetária, které vznikly v posledním roce. Mimořádnou událost z toho činí zvláště fakt, že repríza těchto filmů už se nechystá. Více informací a seznam projekcí uvádějí přímo stránky planetária. 

Víno bude hlavním tématem pátečního festivalu VinFest. Prezentovat se na něm budou vinařství z jižní Moravy i ze zahraničí. 

Pátkem startuje pětidenní maraton hudebního divadla. Pod názvem festival Dokořán jej tradičně pořádá Městské divadlo Brno. Odehrávat se bude nejen na jeho dvou scénách, ale také na jeho dvoraně nebo v divadle JAMU na Orlí. Festival sem přivede herecké soubory například z Jihlavy, z libereckého Naivního divadla nebo z Moravského divadla Olomouc.

V sobotu slaví ve sportovně-rekreačním areálu Hněvkovského den dětí. Díky tomu bude například po celý den vstup zdarma na koupaliště biotop. Na příchozí čekají třeba i ukázky práce záchranářů.

Z Brna se o víkendu stane středobod evropského baseballu. Draci Brno se utkají s týmy s různých koutů Evropy. Rozpis zápasů CEB Cupu naleznete zde

Rekreační i profesionální běžci se spojí pro dobrou věc a v sobotu se vydají na zhruba 6kilometrovou trasu po Kamenné čtvrti a Červeném kopci. Dobrovolným příspěvkem při registraci přispějí na služby hospice sv. Alžběty. Více informací včetně mapy trasy je k dispozici zde.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.