Přeskočit na obsah

Brno zrekonstruuje dva bytové domy a mateřskou školu

30. října 2019

Město Brno zrekonstruuje dva bytové domy v ulicích Vlhká a Vranovská. Vzniknout by zde mělo 37 startovacích a sociálních bytů. Plánované náklady činí 84,5 milionu korun. Opraví se také bývalá Mateřská škola Pod Nemocnicí na polyfunkční objekt – mateřskou školu a bytový dům s pečovatelskou službou. Náklady projektu jsou 74 milionů korun.

U první rekonstrukce domu Vlhká 179/22 byl vybrán zhotovitel, kterým je stavební společnost KALÁB, s. r. o. Předpokládané náklady na opravu činí 32 milionů korun s DPH. Noví obyvatelé domu by byty mohli začít užívat začátkem roku 2021. 

Naším záměrem je provést celkovou rekonstrukci tohoto bytového domu na Vlhké. V pětipatrovém objektu vznikne celkem 17 bytů o velikostech 1+kk, 2+kk, 2+1 a 3+kk, z nichž 9 bude startovacích a 8 sociálních. V objektu bude vybudován výtah ve dvorní části,“ upřesnil náměstek pro oblast bydlení Oliver Pospíšil. „Čtyři byty z celkového počtu jsou určeny pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Ve dvorní části bude vysázena zeleň a vybudováno posezení pro obyvatele domu,“ dodal náměstek primátorky Oliver Pospíšil.

U druhého projektu se jedná o rekonstrukci zděného řadového bytového domu z roku 1892. Budova na Vranovské 1a se skládá ze dvou částí. Hlavní uliční část je propojená s dvorním pavlačovým traktem společným prostorem se schodištěm. Celkem se zde nachází 16 bytových jednotek, z toho 12 bytů 1+1, čtyři byty 3+1 a čtyři nebytové prostory. Dům je ve špatném stavebně-technickém stavu, který neumožňuje jeho užívání. Byty jsou vybydlené a zdevastované, ve dvorní části domu se propadly stropy.

Rekonstrukcí domu zde vznikne 8 startovacích bytů pro mladé o velikosti 1+kk a 12 bytů pro seniory o dispozicích 1+kk až 2+kk. S ohledem na budoucí starší obyvatele zde přistavíme i výtah. Předpokládáme, že projekční a stavební práce vyjdou na 52,5 milionu korun,“ nastínil Oliver Pospíšil

Dvorní trakt, který je v nevyhovujícím stavu, bude částečně ubourán. Kvůli vlhkosti bude objekt sanován a bude nutné provést i jeho statické zajištění. Dále se stavbaři budou věnovat novým vnitřním rozvodům, příčkám, vymění okna a dveře, vyspraví omítky a celý dům zateplí. V prvním podlaží směrem do ulice bude vytvořen nebytový nebo obchodní prostor, v zadní a dvorní části pak technické zázemí domu a sklady k bytům. Další čtyři podlaží budou identická. V každém bude pět bytů, z toho tři v uliční části budou sloužit pro seniory a dva ve dvorním traktu jako startovací byty. Nyní se zpracuje projektová dokumentace, poté se bude vybírat zhotovitel. Stavět by se mohlo od jara 2021 a první nájemníci by na Vranovské mohli bydlet v druhé polovině roku 2022.

Třetím projektem je rekonstrukce a nástavba bývalé Mateřské školy Pod Nemocnicí 603/25 na polyfunkční objekt – mateřskou školu a bytový dům s pečovatelskou službou. Předběžné náklady přestavby jsou 74,166 milionu korun včetně DPH. Radní dnes schválili zhotovitele stavebních prací, a to firmu IMOS Brno, a. s.

Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.

Školy, náměstí i společenské prostory pro nové „Zbrojováky“. Soutěž určila podobu další etapy vznikající čtvrti

Dynamicky se proměňující areál Nové Zbrojovky získá novou základní a mateřskou školu na základě návrhu od ateliéru SOA architekti. V polovině listopadu ho jako vítězný vybrala odborná porota urbanisticko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM). Výsledky soutěže teď posvětila Rada města Brna i vedení Nové Zbrojovky. Veřejnost si je bude moci prohlédnout na výstavě začátkem příštího roku.