Přeskočit na obsah

Brno zpřístupní data o městě on-line

17. října 2017

Město Brno včetně jeho městských společností má k dispozici velké množství dat a analýz. Doposud však tato data nebyla dostupná na jednom místě. Jednotlivá data nebylo možné zobrazovat ve vrstvách a interpretovat je. To by měl změnit nový web, který bude v ostré verzi spuštěn začátkem roku 2018. Již nyní je však část dat k dispozici.

Od roku 2017 funguje pod Kanceláří náměstka pro Smart City oddělení Analýz, dat a evaluací, které se koordinací sběru a interpretací dat primárně zabývá. Historicky první tzv. Zpráva o stavu města byla poprvé představena již v dubnu letošního roku. Její aktualizovaná podoba by měla být k dispozici v příštím roce.

Tvorbu nového datového webu iniciovala skutečnost, že ačkoliv město disponuje velkým množstvím dat, jejich formát není jednotný a není tak možné jednotlivá data propojit, smysluplně využít a interpretovat. Inspiraci si město vzalo u zahraničních měst (např. Londýna, Kodaně), která mají se zpřístupňováním dat zkušenosti a s úspěchem své datové weby využívají a zveřejňují data široké veřejnosti. Důležitou součástí každého takového webu je datový katalog, který je momentálně dokončován v rámci projektu Městská data. Tento katalog bude provozován na standardní open source datové platformě CKAN

„Datový web bude mít přehledné uživatelské prostředí, kde si přijdou na své jak odborní analytici a programátoři aplikací, tak i laická veřejnost. Součástí nového webu budou již stávající služby, jako je například portál geografického informačního systému (GIS), a dále budou přidávány aplikace a data třetích stran (studenti, výzkumné instituce, firmy). Už začátkem roku 2018 bude k dispozici např. interaktivní 3D krabicový model znázorňující podobu města (reliéf, budovy, mosty atd.) a mnoho dalšího,“ uvedl náměstek primátora města Brna pro oblast Smart City Jaroslav Kacer.

Ve svých analýzách se město plánuje opírat nejen o tradiční zdroje dat z ČSÚ, ale nově například i o anonymizovaná data od mobilních operátorů nebo o veřejné databáze akademických i soukromých subjektů. Malou ukázku toho, jak hodlá město do budoucna data prezentovat, představuje interaktivní analýza ekonomické aktivity v Brně, která čerpá z veřejně dostupných dat o podnikatelských subjektech. 

„Jsem si však vědom toho, že otázka ochrany osobních údajů je jako chůze po tenkém ledě. Měl jsem tu možnost vystoupit před zástupci Evropské komise v Bruselu, kde jsem přednesl požadavek na vypracování návrhu k bezplatnému získávání anonymizovaných dat pro potřeby města, a to např. od mobilních operátorů nebo Googlu. K mému potěšení byl můj požadavek vyslyšen a kladně hodnocen zástupkyní DG Communication Networks, která přislíbila spolupráci v řešení této otázky na půdě Evropské komise,“ doplnil Jaroslav Kacer.  

„Chceme, aby Brno bylo ambiciózním městem, a hodláme tak získávat data i z vesmíru, poskytované Evropskou vesmírnou agenturou (ESA) v rámci projektu Copernicus. Neskrývám proto nadšení nad tím, že se město Brno rozhodlo podpořit konání soutěžní akce s názvem Climathon. Brno se zařadí mezi další města z celého světa, kde se tato 24hodinová akce pořádá ve stejném termínu, a to od 9:30 hod. v pátek 27. října 2017. Soutěžní týmy budou řešit dvě témata: 1) jak pomocí dat poskytovaných z projektu Copernicus reagovat na klimatickou změnu; 2) definovat možnosti využití dat a informací pro město Brno sbíraných pomocí tzv. cubesat (malé družice),“ dodal Jaroslav Kacer. Součástí této akce bude rovněž diskuze nad možnostmi využití dat od Copernicus Academy Network.

Tiskové středisko MMB
e-mail: tis@brno.cz
tel.: 542 172 162
www.brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.