Přeskočit na obsah

Brno získalo dotaci od Ministerstva kultury, která umožní městu zahájit památkovou obnovu fasády Mahenova divadla

24. března 2021
Fasáda Mahenova divadla se dočká památkové obnovy. Město Brno totiž získalo dotaci ve výši 2,3 milionu korun od Ministerstva kultury z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v roce 2021.

Brněnští radní v říjnu loňského roku schválili, že na Mahenovo divadlo, které je součástí městské příspěvkové organizace Národní divadlo Brno, poputují případné finanční příspěvky Ministerstva kultury.

To v rámci státní dotace Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón poskytuje prostředky na obnovu kulturních památek. Města a obce tak mohou navrhnout objekty výrazné umělecko-historické hodnoty místního i nadregionálního památkového významu, jejichž obnova je pro vlastníky finančně náročná.

„Odborná pracovní skupina jednohlasně doporučila, aby získané peníze byly investovány do I. etapy potřebné památkové obnovy fasády Mahenova divadla. Plánované náklady na tuto rekonstrukci jsou vyčísleny na 5,265 milionu korun. Přijatá dotace činí 2,265 milionu, zbývající 3 miliony doplatí město, čímž splní podmínku nadpoloviční spoluúčasti, která je pro čerpání financí z Ministerstva kultury závazná,“ vysvětlil náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.

V minulých letech byla z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za finanční spoluúčasti města obnovena řada objektů – hradby a vodárna pod Petrovem, fasáda kostela sv. Jakuba, pavilon v Denisových sadech nebo fasáda baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně. I u nich se vždy jednalo o rozsáhlou obnovu realizovanou po etapách v průběhu několika let s ohledem na finanční možnosti vlastníka.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.