Přeskočit na obsah

Brno získalo cenu za moderní přístup k nasazení GIS

04. listopadu 2021

Ve středu 3. listopadu začala v Praze dvoudenní Konference GIS Esri, která je věnovaná geoinformatice a seznamuje účastníky s novinkami v oblasti geoinformačních technologií a především v produktech firmy Esri. Město Brno bylo na této konferenci oceněno za moderní přístup k nasazení GIS.

Prestižní ocenění je každoročně uděleno vybrané organizaci za komplexní nasazení nebo jinou výjimečnou aplikaci v oblasti GIS. Dříve jej získali například Hasičský záchranný sbor České republiky, statutární město Opava, Česká geologická služba, Zeměměřický úřad, Skupina ČEZ, statutární město Přerov nebo Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Firma Arcdata Praha, která konferenci organizuje, se letos rozhodla ocenit město Brno,“ uvedl náměstek Tomáš Koláčný.

Magistrátní pracovníci Oddělení GIS již 15 let budují Geografický informační systém města Brna (GISMB). Tento systém je založen na možnosti propojení běžných dat s jejich umístěním v prostoru na území města. Prostorová lokalizace a možnost kombinace různých typů dat dovoluje uživatelům pracovat i s daty zdánlivě nesourodými a jiným způsobem nepropojitelnými, což poskytuje zcela nový a často i nečekaný pohled na řešenou problematiku. Užitečnost a kvalita takto získaných informací je ještě navíc násobena využíváním jednotných mapových podkladů pro celé město, které jsou na Oddělení GIS spravovány a průběžně nebo v pravidelných intervalech aktualizovány. 

Geografický informační systém města Brna (GISMB) je v současné době tvořen přibližně 240 webovými aplikacemi, které hlavně díky svým vhodným a uživatelsky přívětivým nástrojům pomáhají pracovníkům jednotlivých odborů magistrátu, úřadů městských částí a externích organizací zefektivňovat jejich práci, zejména v návaznosti na rozhodovací procesy. Pro veřejnost se snažíme přinášet zajímavé a podnětné informace formou nových aplikací, publikovaných služeb či zpřístupňováním dat,“ uvedl uvolněný zastupitel pro oblast IT Ondřej Kotas.

Všechny aplikace jsou k nalezení na rozcestníku gis.brno.cz. Další aplikace a především pak otevřená data mohou lidé najít na data.brno.cz.

Oddělení GIS na konferenci představilo i video, které bylo natočeno ve spolupráci s pořadatelem konference, společností Arcdata. Video je určeno spíše odborné veřejnosti a slouží jako ukázka toho, jak je v Brně geoinformační systém využíván. Dostupné je zde.

Kromě zapojení do české konference pracovníci Oddělení GIS participovali už loni na celosvětové Esri User Conference 2020, kam zaslali vizualizaci toho, jak se v Brně pracuje se 3D daty. Tento příspěvek byl jak zmíněn přímo na konferenci, tak přidán do mapbooku, který je z konference připravován a následně vydáván. Online je možné si brněnskou stránku prohlédnout zde

Záznam samotné konference najdete zde.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.