Přeskočit na obsah

Brno zaujalo Japonce. Meziročně jich přijelo o 70 procent víc

08. října 2018 2 minuty čtení
(luk) - Město posledních několik let buduje své jméno i v zahraničí. Jednou ze zemí, kde se prezentuje, je Japonsko. Tamní klientela má pro Brno a jižní Moravu velký potenciál, díky kterému se můžou nadále rozvíjet. Město však nemíří na masovou či davovou turistiku, ale na „vzdělané“ jednotlivé turisty. V minulém týdnu se proto Brno prezentovalo hned na několika akcích po japonském ostrově Honšú a Kjúšú.

Hlavním cílem města na jeho prezentaci na největším veletrhu cestovního ruchu na světě Tourism EXPO Japan 2018 a na Czech Festivalu v Tokiu, který se uskutečnil o víkendu, bylo přitáhnout pozornost Japonců k novému možnému cíli jejich návštěv – regionu jižní Morava a Brnu. Vysvětlovali jsme jim proto, jak se sem nejlépe dostat, kde se ubytovat, najíst a co zažít.

Japonci, kteří na prezentace dorazili, přitom nevyhledávají masovou turistiku. Nechtějí navštívit Prahu – často ji už navštívili, a i když se jim líbila, raději znovu pojedou jinam. Cílem jejich cest se tedy stávají regiony, především pak jižní Morava.

Snaha Brna o svou propagaci v Japonsku se dle reakcí (a čísel) dlouhodobě daří – počet přijíždějících turistů z Japonska do Brna se loni oproti předchozímu roku zvedl o 70 procent. Díky tomu se region může rozvíjet: zvyšuje se počet pracovních míst, jsou více využívány služby, přinese mu to peníze.

Řetězec cestovního ruchu ve zkratce začíná u turistů, kteří se někde musí ubytovat. Hotely pak potřebují služby pro svůj provoz jako je dodávka potravin do kuchyně, praní prádla, údržbu areálů, zajištění kulturního programu a další. Na to navazují nabídky zážitkových a rekreačních aktivit, provoz sportovních areálů a kulturních zařízení. Na své si samozřejmě přijdou i provozovatelé půjčoven, kaváren, zábavních podniků či výrobci upomínkových předmětů, ale i správci muzeí, galerií, zámků v okolí, rozhledny.

Proč právě Japonsko? Protože Česká republika má v Japonsku velmi dobrý zvuk. Jména jako Mucha, Dvořák či Janáček nebo česká filharmonie jim nejsou neznámá. Lákají je velmi často kvalitní koncerty vážné hudby či opery, ubytovávají se v minimálně 4, ale spíše 5 * hotelích a miluji kvalitní jídlo. A to všechno jim může Brno nabídnout. Nelákáme tedy masové zájezdy, které Brnem doslova proletí, ale spíše individuální turisty, kteří brněnskou kulturní a gastro nabídku opravdu ocení.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.