Brno zabodovalo v soutěži E.ON Energy globe

  • 26. října 2020
  • 1 minuta čtení
(gak) - Město Brno se letos účastnilo celorepublikové soutěže E.ON Energy globe, která každoročně oceňuje projekty pomáhající šetřit přírodu a energie. Brno v ní zabodovalo ve speciální kategorii Čistý vzduch s projektem dotačního programu na podporu vytváření zelených střech.

Zelené střechy představují velký přínos pro klima a prostředí, zvláště užitečné jsou v městské zástavbě, kde se jejich prostřednictvím snižuje teplota a bezprostřední okolí je čištěno od částic polétavého prachu. Dotační program začal vznikat na podzim 2018 ve spolupráci s odborníky z VUT a poprvé byl vyhlášen na jaře v roce 2019. Magistrát města Brna přijal za dva roky existence dotačního programu téměř 200 žádostí o dotaci. Největší zájem o zelenou střechu mají dle dostupných dat majitelé rodinných domů, žádosti však podávají i společenství vlastníků jednotek na své bytové domy, firmy i nákupní centra. Z typů zelených střech, které dotační program podporuje, převažuje extenzivní, tedy nižší porost s méně náročnou údržbou. Největší ozeleněná plocha v rámci jedné stavby zatím činila přes 2000 metrů (maximální podporovaná plocha je 1000 metrů). 

Dotační program "Zeleň střechám" je v republice jediný svého druhu, což ocenili i porotci soutěže. Spolu s plaketou obdrželo město i 40 tisíc korun a možnost účastnit se mezinárodního kola soutěže.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít