Přeskočit na obsah

Brno využije dešťovou vodu. S řešením pomůže studie

08. září 2021
Jak efektivně využívat srážkovou vodu ve městě, to zjistí studie. Zadávací řízení na jejího zhotovitele dnes schválili radní. Studie zmapuje stav v sedmi městských částech a navrhne konkrétní ekologická řešení u vytipovaných objektů v majetku statutárního města Brna.

„Odbor životního prostředí Magistrátu města Brna vypisuje od roku 2017 ekologické dotace pro občany. Ty se u veřejnosti setkaly s velkým zájmem. Nyní město prověří, jak přistupovat ke svým budovám a prostranstvím, a to díky Studii adaptačních opatření na využití srážkových vod. Ta nám pomůže zajistit efektivní využití dešťovky na konkrétních objektech a plochách v Brně,“ popsala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Studie se bude zabývat sedmi městskými částmi (Bohunice, Kohoutovice, Komín, Nový Lískovec, Brno-sever, Černovice a Židenice) po dobu osmi měsíců. Dohromady se jedná o území o ploše 386 ha. Zajímavostí je, že se studie nebude věnovat pouze budovám a objektům, ale součástí budou i volné plochy a prostranství typu parkoviště, chodníky nebo celé areály. Důraz bude kladen na rozmanitost řešení. Může jít například
o propustné zpevněné povrchy, zelené střechy, retenční nádrže, vsakovací zařízení nebo akumulační nádrže. Ty se dají využít pro následné zavlažování zeleně. Navržené prvky bude možné vzájemně kombinovat,“
doplnil 1. náměstek primátorky Petr Hladík.  

Na základě výstupů studie budou následně prioritně vytipovány objekty, u kterých bude možné realizovat opatření funkčně a ekonomicky efektivně. V těchto případech se dále předpokládá zpracování projektové dokumentace a následná realizace.

Veřejná zakázka je vypisována znovu. První zadávací řízení bylo zrušeno v důsledku uplynutí lhůty ve smyslu ust. § 40 odst. 4 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek. Hodnota veřejné zakázky je předběžně vyčíslena na 4,7 milionu korun. Tento projekt náleží do gesce Kanceláře architekta města Brna.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Nevyužité fotbalové hřiště v Bosonohách se díky participativnímu rozpočtu proměnilo ve „Sportovně-relaxační lesní zónu“

Ukázkami jízdy na pumptracku i závody pro děti a mládež ve čtvrtek slavnostně odstartuje novou kapitolu své existence někdejší fotbalové hřiště v bosonožském lese. Myšlenka jeho revitalizace uspěla v roce 2020 v participativním rozpočtu a o tři roky a tři miliony později je „Sportovně-relaxační lesní zóna“ připravená na návštěvníky a návštěvnice. 

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

AKTUALIZACE 3. 10. 13:45 Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ dnes odstartovala křtem galerijní tramvaje. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. ročníku Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.