Přeskočit na obsah

Brno uzavře memorandum o spolupráci při rozvoji technologie na výrobu biometanu z biologicky rozložitelných odpadů

29. dubna 2020

Brněnští radní na svém dnešním zasedání schválili znění Memoranda o spolupráci mezi městem Brnem, Dopravním podnikem města Brna, Brněnskými vodárnami a kanalizacemi, společností MEGA a Institutem Cirkulární Ekonomiky. Cílem je rozvoj technologie na výrobu biometanu z biologicky rozložitelných odpadu? a využití tohoto postupu v praxi.

„Brno se vstupem do Paktu starostů a primátorů stalo součástí iniciativy, která se zavazuje snížit emise CO2 o 40 %, a to do roku 2030. Konkrétní opatření města jsme popsali v Akčním plánu pro udržitelnou energii a klima (neboli SECAP). Mezi sektory, které jsme do plánu zařadili a na které jsou směřována opatření, je i městská hromadná doprava. Mezi lety 2020 a 2030 chceme snížit emise z tohoto druhy dopravy téměř o čtvrtinu. Přispět k tomu můžeme i tím, že budou autobusy MHD jezdit na bioplyn z biologicky rozložitelných odpadů,“ uvedla primátorka města Markéta Vaňková.

Jedno z konkrétních opatření SECAP je výstavba bioplynové stanice, která bude vyžívat gastroodpady k produkci BioCNG. Dočasně je také možné využít bioplyn z kalového plynu, který vzniká stabilizací čistírenských kalu? v modřické čistírně odpadních vod. „Město Brno podporuje záměr využití lokálních zdrojů, jako jsou biologicky rozložitelné odpady a čistírenské kaly, k produkci bioplynu. Ten lze následně použít k výrobě paliva pro autobusy MHD. Dopravní podnik města Brna je připraven tuto inovaci podpořit. Vozy, které jezdí na CNG, by mohly být plněny i tímto palivem. Brněnské vodárny a kanalizace zase dodají kalový plyn, který společnost MEGA díky speciální technologii upraví na biometan. Jeho produkce by mohla stačit na provoz 5 autobusů,“ upřesnil Petr Hladík, 1. náměstek primátorky.

Brněnské vodárny a kanalizace poskytnou společnosti MEGA prostory pro umístění technologie v areálu Čistírny odpadních vod v Modřicích. Vyrobený biometan bude předáván Dopravnímu podniku města Brna, a to buď prostřednictvím distribuční sítě zemního plynu, nebo pomocí výdejního zařízení přímo v čistírně.

Nedílnou součástí projektu bude Institut Cirkulární Ekonomiky, který bude průběh prací monitorovat a získávat praktické zkušenosti z provozu výše uvedeného zařízení. Zároveň bude o poznatcích informovat širokou odbornou i laickou veřejnost ve snaze urychlit zavádění těchto inovativních technologií v České republice.

Předpokládaný termín ukončení projektu je na konci roku 2024, kdy by měla začít rekonstrukce ČOV v Modřicích.

Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.