Přeskočit na obsah

Brno usiluje o pořádání olympijského festivalu mládeže v roce 2025. Jmenovalo proto řídící výbor kandidatury

25. září 2019

Brněnští zastupitelé loni schválili záměr uspořádat ve městě letní Evropský olympijský festival mládeže 2025. Rada dnes jmenovala řídicí výbor, který bude dohlížet na proces kandidatury.

Řídicí výbor „Bidding Committee EYOF 2025“ zřídila Rada města Brna s účinností od 1. října 2019 ve složení: za město Brno 4 členové: Markéta Vaňková – primátorka města Brna, Petr Hladík – 1. náměstek primátorky, Jaroslav Suchý – člen Rady města Brna pro sport, Martin Jelínek – vedoucí OŠMT MMB; za akciovou společnost STAREZ-SPORT 1 člen: Martin Mikš – generální ředitel STAREZ-SPORT, a. s.; za Český olympijský výbor 4 členové: Roman Kumpošt – místopředseda Českého olympijského výboru, Petr Graclík – generální sekretář Českého olympijského výboru, Martin Doktor – sportovní ředitel Českého olympijského výboru, Veronika Zemanová – ředitelka mezinárodního úseku Českého olympijského výboru.

Řídicí výbor navrhuje základní koncepci Evropského olympijského festivalu mládeže (EYOF), dohlíží na proces kandidatury, zajišťuje komunikaci mezi evropskými olympijskými výbory a národním olympijským výborem a kandidátským městem, dále se spolupodílí na organizaci všech aktivit vyplývajících z kandidatury a vyvíjí maximální úsilí k zajištění vyrovnaného rozpočtu.

„O pořádání této prestižní evropské akce usilujeme už dlouhá léta a v minulosti nám vítězství uteklo o vlásek. Věřím, že napotřetí uspějeme. Budujeme sportovní infrastrukturu, která poslouží jak brněnským sportovcům, tak pro akce typu olympijský festival mládeže. A Brno také umí »udělat atmosféru« vrcholným sportovním svátkům. Je na čase, aby se dlouholeté úsilí konečně zúročilo,“ myslí si radní pro oblast školství a sportu Jaroslav Suchý.

Evropský olympijský festival mládeže je prioritním projektem Evropského olympijského výboru pro sportovní mládež celé Evropy do 18 let. Letní sporty měly soutěžní premiéru v roce 1991 v Bruselu, zimní o dva roky později v Aostě. V létě startuje okolo 2 500 účastníků ze 45–48 zemí, v zimě 1 300 aktérů ze 40–45 států. Všechny kroky spojené s výběrem pořádajícího města jsou obdobné jako u výběru měst kandidujících na uspořádání olympiády – podpora národního olympijského výboru, podpora statutárních orgánů měst, regionu, prohlídka kvality sportovišť a zázemí pro sportovce, hlasování všech členských zemí apod.

Město Brno již kandidovalo na uspořádání EYOF v roce 2013 a 2015. Při volbě pořadatelského města na uspořádání EYOF 2013 prohrálo s nizozemským Utrechtem v poměru 22:23, pořadatelství EYOF 2015 získalo Tbilisi (Gruzie). Záměr uspořádání letního Evropského festivalu mládeže 2025 schválilo Zastupitelstvo města Brna 10. dubna 2018.

Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: gregorova.zuzana@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.