Přeskočit na obsah

Brno si připomíná 72. výročí osvobození

26. dubna 2017 1 minuta čtení
(ik) – Již 72 let uplynulo od dubnových dnů roku 1945, kdy Brno a jeho obyvatelé zažívali nejkrušnější chvíle své novodobé historie. Navzdory houževnatému odporu německých okupantů bylo město postupně osvobozeno vojsky 2. ukrajinského frontu a rumunské armády.

Při 72. výročí této události se ve středu dopoledne uskutečnil na Čestném pohřebišti Ústředního hřbitova pietní akt. Památce padlých hrdinů se poklonili, věnce a kytice položili náměstci primátora Petr Hladík a Richard Mrázek, představitelé kraje a čestní hosté.

Vzpomínkový program zakončila čestná salva a státní hymna České republiky.

Škody v dubnu 1945 byly nedozírné. V bojích zahynulo na 1 200 Brňanů, více než 4 200 rudoarmějců a 70 rumunských vojáků. Město bylo v sutinách, německá posádka na Špilberku se vzdala a 26. dubna 1945 na Zemském domě na Žerotínově náměstí zavlál československý prapor.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Faktor K v Káznici na Bratislavské
S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.