Přeskočit na obsah

Brno se zapojí do výzkumného projektu METROSPOL

06. května 2020

Radní dnes schválili zapojení města do projektu METROSPOL. Jeho cílem je analyzovat a vyhodnotit motivaci obcí k metropolitní spolupráci. Výzkumný projekt potrvá od května 2020 do dubna 2022. Předpokládá se, že první výstupy budou k dispozici v průběhu roku 2021.

Výstupem projektu je provedení aplikovaného kvantitativního a kvalitativního výzkumu v Brněnské metropolitní oblasti. Jeho závěry budou zpracovány formou odborných článků, specializovaných map, metodik a workshopů. Zapojení do projektu nepřináší městu Brnu žádnou finanční podporu.

„Město bude moci sdílet informace ohledně dosavadních bohatých zkušeností se spoluprací obcí v Brněnské metropolitní oblasti a nástrojem ITI, ale také bude zkoumaným územím. Bude mít možnost aplikovat výstupy projektu v praxi a využít spolupráci s odborníky a jejich poradenství. Projekt podobného rozsahu a zaměření nebyl v rámci středoevropského prostoru doposud realizován," uvedl náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.

Projekt je významný z hlediska problematiky metropolitní spolupráce v ČR, jež má důležité výsledky pro ekonomiku a společnost, strategické a územní plánování i rozvoj regionů a měst. Výsledky projektu bude možné využít právě v těchto oblastech. Na věcné náplni projektu se bude prostřednictvím poskytování adekvátní součinnosti podílet Oddělení řízení ITI a metropolitní spolupráce Odboru strategického rozvoje a spolupráce Magistrátu města Brna.

Metrospol je projektem Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity a nese název Institucionalizace metropolitní spolupráce jako faktor zvýšení motivace obcí ke spolupráci v metropolitních oblastech. Projekt uspěl v soutěži Technologické agentury České republiky v programu na podporu aplikovaného společenskovědního a humanitního výzkumu, experimentálního vývoje a inovací ÉTA.

Více informací o metropolitní spolupráci a nástroji ITI naleznete na stránce metropolitni.brno.cz.  

Tiskové středisko MMB
e-mail: tis@brno.cz
tel.: 542 172 162
www.brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.