Přeskočit na obsah

Brno se ve Frankfurtu ukázalo jako klíčové město české literatury

11. října 2018 4 minuty čtení
(ral) – Proč Holandsko ještě nebylo hostem Měsíce autorského čtení? A mohla by jím v budoucnu být Arménie? Takové otázky a nápady zaznívají u stánku na největším světovém knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem, kde se Česká republika prezentuje hned dvakrát. Vedle tradičního národního stánku je tu totiž i jeden nadnárodní – a zároveň ryze brněnský. Představuje Měsíc autorského čtení, literární festival, který se v Brně zrodil a následně se rozšířil do dalších evropských měst.

Měsíc autorského čtení se v Brně koná od roku 2000. Význam a výjimečnost, kterých za tu dobu dosáhl, podtrhuje i to, že jeho organizátory pozvali do Frankfurtu přímo zástupci veletrhu. „Plochu pro stánek nám dokonce poskytli zdarma, ačkoliv právě příjmy z pronájmu jsou z komerčního hlediska pro veletrh velmi důležité,“ podotýká Petr Minařík, organizátor tohoto literárního festivalu a jeden z jeho zakladatelů.

Brány frankfurtského veletrhu, letos připadajícího na 10.–14. 10., se otevírají každý den v 9 hodin. Od středy do pátku jimi proudí odborná veřejnost – nakladatelé, vydavatelé, literární agenti. O víkendu je vystřídají běžní návštěvníci. V několika halách na ně čekají tisíce knih z celého světa. Jednotlivé stánky jsou rozděleny převážně geograficky. Ke dvěma českým přiléhá slovenský a polský, blízko je třeba Ukrajina, Norsko nebo Itálie. Na dohled je také prezentace Gruzie, která je letos hlavním hostem veletrhu. „Loni byla Gruzie čestným hostem Měsíce autorského čtení a zapojená města tak hostila na tři desítky gruzínských autorů. V tomhle smyslu bylo Brno vlastně předskokanem Frankfurtu,“ směje se Petr Minařík.

Jednotlivé národní literatury se tu mají možnost představit mezinárodnímu publiku. Zahraniční nakladatelé si zde mohou pohodlně vybrat, co zařadit do své překladové produkce. „Ze současných českých autorů se překládá hodně Kateřina Tučková, Jiří Hájíček nebo Jan Němec. O žádné knížce snad nejde říct, že by fungovala jenom v českém prostoru. Pokud je čtivá, najde si čtenáře kdekoli,“ prohlašuje Dana Blatná z dalšího brněnského nakladatelství, které má na festivalu své knihy – z Hosta. Za zmínku stojí, že tuto českou produkci tu představuje národní stánek, který připravilo České literární centrum, zřizované – jak jinak než brněnskou – Moravskou zemskou knihovnou.

Kromě „knižně-tržních“ vztahů se tu ale rýsují i jiné typy spolupráce. Organizátoři Měsíce autorského čtení tu například ladili účast čestného hosta nadcházejícího ročníku. Jedná se o Rumunsku, schůzku tu tedy měli se zástupci rumunského ministerstva kultury. Vzácnou návštěvou byla norská ministryně kultury – právě Norsko by mohlo v následujících ročnících rovněž figurovat jako čestný host. „Na stánek přišli nečekaně i představitelé Arménie s tím, že by v budoucnu také měli zájem na festivalu hostovat,“ popisuje PR manažerka MAČ Renata Obadálková. 

Takových náhodných návštěv se na stánku děje denně několik. Německého novináře Niko Oertela například přilákal brněnský banner. „Viděl jsem nápis Brno, kde jsem byl před třemi lety na návštěvě, a doteď na to vzpomínám. O festivale jsem slyšel už dříve, teď jsem si tu prohlížel propagační materiály a viděl jsem, že Holandsko, kde momentálně žiji, ještě nebylo hostem. Chtěl jsem se proto o možnosti hostovat na festivalu dozvědět více,“ vypráví Oertel. 

Brno má v literárním světě dobrý zvuk. Nadšené ohlasy vzbuzuje například u spisovatelů, kteří zde strávili rezidenční pobyt. Ten jim umožní měsíc strávit v cizím – a inspirativním prostředí a nerušeně pracovat díky obdrženému stipendiu. V rámci Českého roku kultury, který byl právě dnes na veletrhu zahájen, Brno přivítá pět německých rezidentů. „Nyní je tu v pořadí druhý – Bernhard Setzwein. Září tu strávila Bettina Hartz, která o Brně psala blog plný superlativů. A to přijela z Berlína,“ podotýká s úsměvem Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny, která rezidenční pobyty zaštiťuje. Do Lipska se takto dostanou například Kateřina Tučková nebo Iva Pekárková.

Během Českého roku kultury se bude dít řada kulturních akcí, přesahujících literární žánr a věnujících se třeba českému filmu nebo designu. Jedním z vrcholů bude pozice České republiky jako hlavního hosta na obdobném knižním veletrhu v Lipsku. Více se dozvíte z tiskové zprávy na webu města Brna nebo přímo na stránkách ahojleipzig2019.de.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.